SPP713 Rizikové skupiny a rizikové jednání (sociální patologie)

Fakulta sociálních studií
podzim 2005
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Pavel Horák, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Libor Musil, CSc.
Katedra sociální politiky a sociální práce – Fakulta sociálních studií
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět Rizikové skupiny a rizikové jednání (sociální patologie) seznamuje studenty se základními sociologickými teoriemi sociálních deviací a s konkrétními sociálními skupinami a jednotlivci, kteří se vyznačují rizikovým (sociálně deviantním) jednáním. Porozumění mechanismů vzniku a projevů jednání těchto skupin a jednotlivců získané ze studia teorií sociálních deviací, jakož i znalosti různých způsobů vnímání těchto jednotlivců a skupin (tj. jejich definování a typizace v oblastech práva, psychiatrie, etiky a morálky aj.), četnosti výskytu a aktuálních způsobů řešení jejich problémů existujícími státními a nestátními organizacemi studentům umožní: (i) citlivěji vnímat aktuálnost těchto sociálních skupin a jednotlivců s rizikovým (sociálně deviantním) jednáním a zjišťovat a reflektovat míru závažnosti jejich výskytu, (ii) identifikovat státní a nestátní organizace intervenující do těchto sociálních skupiny obyvatelstva včetně jejich dílčích strategií intervence a (iii) propojit získané teoretické znalosti s vlastními schopnostmi (případně i zkušenostmi) a být tak schopni analyzovat existenci a příčiny reálně existujících sociálně deviantních jevů v oblasti sociální politiky a sociální práce a mít povědomí o existujících intervencích vůči těmto sociálním skupinám a jednotlivcům.
Osnova
  • Obsah kursu je rozdělen do dvou obecných tématických bloků odpovídajících teoretickým východiskům studia sociálních skupin a jednotlivců (viz blok I.) a jednotlivým sociálním skupinám a jednotlivcům s rizikovým (sociálně deviantním) jednáním (viz blok II.). Celkově je předmět rozdělen do 10 tématických okruhů: I. VZNIK A EXISTENCE SOCIÁLNÍCH SKUPIN A JEDNOTLIVCŮ S RIZIKOVÝM JEDNÁNÍM - TEORETICKÉ PŘÍSTUPY 1. Sociální skupiny a jednotlivci s rizikovým jednáním jako projev sociální deviace, 2. Teoretické přístupy I. - strukturální a subkulturní teorie sociálních deviací, 3. Teoretické přístupy II. - konfliktové a kontrolní teorie sociálních deviací, 4. Teoretické přístupy III. - interakční, interpretativní a situační teorie sociálních deviací, II. - VYMEZENÍ A VÝSKYT SKUPIN A JEDNOTLIVCŮ S RIZIKOVÝM JEDNÁNÍM V DÍLČÍCH SOCIÁLNÍCH SVĚTECH A INTERVENCE RELEVANTNÍCH STÁNÍCH A NESTÁTNÍCH ORGANIZACÍ 5. Osoby s vybranými duševními poruchami a poruchami chování a jejich jednání, 6. Sociální skupiny a jednotlivci se sebevražedným myšlením a jednáním, 7. Narkomani, alkoholici a jinak závislé osoby či skupiny osob a jejich jednání, 8. Pachatelé a oběti mravnostní kriminatlity a souvisejících trestných činů a jejich jednání (příklady sexuálního a komerčního sexuálního zneužívání), 9. Pachatelé kriminálních (delikventních) trestných činů a jejich jednání, 10. Bezdomovci a problematika bezdomovství.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017.