ZUR138 Úvod do studia kultury

Fakulta sociálních studií
jaro 2009
Rozsah
1/1. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc. (přednášející)
PhDr. Mgr. Zdeněk Havlíček (pomocník)
Garance
prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Drahomíra Soldánová
Rozvrh
Po 16. 2. až Ne 1. 3. Po 12:00–13:30 Aula, Út 3. 3. až Pá 15. 5. Po 12:00–13:30 Aula
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurz poskytuje základní informace o kultuře jako produktu a o gramatice kultury jako předpokladu lidského komunikativního jednání. Kurz dává do souvislostí koncepty kultury a systematizuje přístupy k dějinám kultury. Kurz objasňuje kategorie (lidská) kultura, kulturní oblast, subkultura, kontrakultura, vývoj kultury, kulturní epocha, lidské dorozumívání, komunikační předpoklady a kompetence, komunikační technologie, média a mediované obsahy, konstrukční principy kultury (centrismy), umění, kulturní proud, sloh, kulturní tradice, subkultury, kulturní normy a hodnoty, kulturní a umělecké druhy a žánry (formáty), mýty, rituály, hodnoty a koncepty světa. Poskytuje dále kritéria pro periodizaci dějin kultury. Na konci tohoto kurzu bude student schopen pochopit, že kultura a její produkty jsou textem, který je možné číst a kterému je možné rozumět, pokud je známa gramatika kultury a gramatika lidského dorozumívání.
Osnova
  • 1. Koncept kultury v sociální a kulturní antropologii a v teorii masové komunikace. Kulturní paradigmata a dějiny kultury. 2. Mýtus a rituál. Mytologie a mýty o vzniku světa. Umění, tradice, umělecký artefakt. 3. Konstrukční principy kultury a umění (epochy, kulturní proudy a směry). Polární konstrukční principy kultury (umění). 4. Umění, tradice, umělecký artefakt. 5. Sociálně kulturní časoprostor, hierarchie kulturních oblastí. Subkultury a kontrakultury. 6. Kultura antiky. 7. Kultura středověku. 8. Kultura renesance. 9. Kultura baroka, klasicismu, rokoka a osvícenství. 10. Kultura romantismu, národního obrození, moderny a secese. 11. Kultura moderny a avantgardy. Umělecké směry. Umělecká skupina a manifest. 12. Kultura postmoderny a postmodernismu. 13. Závěrečné hodnocení kurzu.
Literatura
  • Debicki, Jacek - Favre, Jean-François - Grünewald, Dietrich - Pimentel, Antonio Filipe: Dějiny umění. Malířství. Sochařství. Architektura. Praha : Argo, 1998.
  • Gombrich, Ernst Hans: Příběh umění. Praha : Argo : Mladá fronta, 1995.
  • Pavelka, Jiří - Pospíšil, Ivo: Slovník epoch, směrů, skupin a manifestů. Brno : Nakladatelství Georgetown, 1993.
  • Petráň, Josef, a kol.: Dějiny umělecké kultury II.1. Praha : Karolinum, 1995.
  • Soukup, Václav: Přehled antropologických teorií kultury. Praha : Portál, 2000.
Metody hodnocení
přednášky, čtyři menší písemné práce, seminární práce, písemný test
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Povinný předmět společného základu - povinný pro všechny studijní orientace.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017.