ZURb1427 Média v zakladatelském období komunistického režimu

Fakulta sociálních studií
jaro 2025
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. et Mgr. Markéta Malá, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. et Mgr. Markéta Malá, Ph.D.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Mgr. Boris Rafailov, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 15 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/15, pouze zareg.: 0/15, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/15
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit posluchače s hlavními rysy a událostmi zakladatelského období komunistického režimu, tedy s počátkem komunistické totality, datované od února 1948 do konce roku 1955. Seminář je zaměřen na dobová média a nejdůležitější politické procesy a jejich analýzu. Důležitou součástí předmětu je i seznámení se s klíčovými zdroji, fondy v archivech a mediálními bankami v knihovnách České republiky. Seminář bude z velké části věnován problematice historiografických metod v kombinaci s metodami mediální analýzy. Kurz je plánován jako třináct dvouhodinových lekcí kombinujících formu přednášky a semináře.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování semináře schopen formulovat hlavní znaky zakladatelského období komunistického režimu a situaci médií v tomto období. Charakterizuje události této éry a definuje mocenské složky státu i represivní orgány. Student bude také umět popsat nejdůležitější politické procesy a jejich představitele, včetně detailů procesu s Rudolfem Slánským. Dále bude student po absolvování kurzu bez problémů schopen vyjmenovat hlavní odbojové skupiny tohoto období a jejich představitele. Bude rovněž ovládat základní postupy historiografické metody. Blíže se seznámí s kvantitativní obsahovou analýzou a diskurzivní analýzou. Dokáže se orientovat ve struktuře klíčových archivních a knihovnických institucí v ČR, včetně fondů výzkumu dějin médií.
Osnova
  • 1. týden: Úvodní hodina 2. týden: Uvedení do problematiky dějin zakladatelského období komunismu 2. týden: Média před únorem 1948 3. týden: Transformace během února 1948 4. týden: Ústava, zákony a normy zakladatelského období režimu, mocenské struktury 5. týden: První krize režimu, odpor a odboj 6. týden: Represivní složky, perzekuce, politické procesy 7. týden: Proces s Rudolfem Slánským 8. týden: Metody výzkumu tisku v kontextu dějin komunikace a médií 9. týden: Metody historiografické 10. týden: Totalitní režimy a možnosti mediální analýzy 11. týden: Kvantitativní obsahová analýza, diskurzivní analýza 12. týden: Bádání v archivech ČR a jejich struktura 13. týden: Mediální archivy a struktura knihoven u nás V případě celodenní exkurze ohlásí učitel změnu osnovy na prvním semináři.
Výukové metody
Hlavními výukovými metodami jsou přednášky, skupinové diskuse, eseje. Velký důraz je kladen na tvůrčí práci a týmovou diskusi.
Metody hodnocení
Studenti zpracují v průběhu semestru úkoly, který bude součástí celkového hodnocení kurzu, v průběhu kurzu budou absolvovat skupinovou diskuzi o tematice kurzu a úkolech, které si vypracovali.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2024.