Bi9100 Ergonomie a aplikovaná antropologie

Přírodovědecká fakulta
jaro 2023
Rozsah
0/2/0. 3 kr. (plus ukončení). Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Martin Čuta, Ph.D. (cvičící)
doc. RNDr. Mgr. Miroslav Horák, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. RNDr. Mgr. Miroslav Horák, Ph.D.
Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Martin Čuta, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Út 10:00–11:50 Bp1,01007
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 2/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem tohoto předmětu je praktická aplikace znalostí a dovedností z jednotlivých antropologických odvětví biologické a sociokulturní antropologie. Zásadní důraz bude kladen na uplatnění antropologa v komerční sféře. Výstupem předmětu by měl být antropolog připravený uplatnit poznatky z jednotlivých antropologických odvětví ve firemním prostředí, a to se zaměřením na tyto oblasti: ergonomie, organizace práce, aplikace antropologických znalostí při léčbě závislostí v různých částech světa. Nadstandardní pozornost bude věnována subdisciplíně ergonomie a tzv. human factors; studenti se podrobněji seznámí s cíli, specializacemi a metodami tohoto odvětví a podrobně se věnovat praktické výuce základních i pokročilých metod ergonomie. Celý předmět je orientován na praktickou výuku – studenti budou vypracovávat stručné case studies a mini-projekty z odvětví aplikujících jak poznatky fyzické, tak sociální a kulturní antropologie, které je mají lépe připravit na uplatnění v komerční sféře. Do praktické výuky (hodnocení kognitivních schopností, speciální ergonomie-dynamometrie) bude zařazen přístroj měřící srdeční puls a krevní perfuzi (neinvazivně) s cílem zhodnotit úroveň stresu. Předmět je pro zvýšení šancí pro uplatnění schopností absolventů v praxi vyučován v anglickém jazyce.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu by student měl být schopen uplatnit poznatky z jednotlivých antropologických oblastí v komerční sféře, orientovat se v základních a specializovaných diagnostických metodách ergonomie, v speciálních přístupech při léčbě závislostí. Měl by být schopen užívat základní metody sociálních, psychologických, IT a biologických věd v paradigmatu aplikované, antropologie (odborné konzultace v léčbě závislostí a také v samostatně se rozvíjející disciplíně HCI – human computer interaction). Podrobně by se měl orientovat v základních metodách ergonomie (metrických a vizuálních/záznamových), určených pro diagnostiku zdravotních rizik pro pohybový aparát člověka způsobených opakovanou (pracovní) činností a zátěží (včetně testování kognitivních, manipulačních a silových schopností).
Osnova
  • 1. Ergonomics and human factors. Specifics of non-academically oriented approaches/methods. 2. Case studies/mini-project: ergonomics and human factors. 3. Case studies/mini-project: work process optimalization design 4. HCI – human computer interaction. Evaluating the requirements and preferences of the hardware/software users. 5. Case studies/mini-project: optimizing the product to the requirements of the user. 6. Evaluation of cognitive functions and abilities. Blood perfusion (non-invasive) and heart-rate measurement. 7. Special ergonomics: manipulation capabilities of the human hand. 8. Special ergonomics: dynamometry. Blood perfusion (non-invasive) and heart-rate measurement. 9. Introduction to applied anthropology (research areas, methods, and theories) 10. Efficacy of substance use disorders treatment in the cross-cultural perspective (Peru, Nicaragua, Czech Republic). 11. Autoethnographies of mental disorders recovery 12. Applied anthropology in the field of development (the Pirahã case)
Literatura
  • HAVILAND, William A. Cultural anthropology (Souvis.) : Instructor's manual to accompany Cultural anthropology, eighth edition : Study guide and workbook to accompany Cultural anthropology, eighth edition. info
  • A handbook of economic anthropology. Edited by James G. Carrier. Northhampton, MA: Edward Elgar. xvi, 584. ISBN 1845429524. 2005. info
  • GILBERTOVÁ, Sylva a Oldřich MATOUŠEK. Ergonomie : optimalizace lidské činnosti. 1. vyd. Praha: Grada. 239 s. ISBN 8024702266. 2002. info
Výukové metody
Teoretická příprava formou prezenčních přednášek (doplněná o komentované multimediální prezentace a e-learning). Přednášky jsou prostřídány a provázány s praktickými cvičeními/mini-projekty.
Metody hodnocení
Kurz je zakončen kombinovanou písemnou zkouškou, jejíž součástí je test a protokoly z mini-projektů, odevzdávané v průběhu semestru. Pro úspěšné zvládnutí testu prokážou studenti znalosti látky probírané v průběhu semestru. Zkouška může probíhat online i prezenční formou.
Vyučovací jazyk
Angličtina
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007 - akreditace, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2024.