G9561 Techologie silikátů

Přírodovědecká fakulta
podzim 2006
Rozsah
2/1. 4 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
Mgr. Dalibor Všianský, Ph.D. (přednášející), doc. RNDr. Miroslava Gregerová, CSc. (zástupce)
doc. RNDr. Miroslava Gregerová, CSc. (náhr. zkoušející)
Garance
doc. RNDr. Rostislav Melichar, Dr.
Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Běla Hrbková
Předpoklady
Ukončené bakalářské studium, nutná návaznost na Fyzikální geochemii.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 58 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Pod pojmem technologie silikátů je v technické praxi chápána především problematika související s technologickými postupy přípravy portlandského slínku a fázovými rovnováhami, pomocí kterých jsou studované jevy vysvětlovány. Kurz je orientován především na chemii, mineralogii a mikrostruktury maltovin a stavebních materiálů.
Osnova
  • 1) Úvod do chemie a technologie cementu. Pojivo, maltovina, cement.. Nehydraulické (vzdušné), směsné s hydraulickými přísadami, latentně hydraulické a hydraulické maltoviny. 2) Přehled nejdůležitějších surovin a jejich požadované vlastnosti 3) Primární a druhotné suroviny pro přípravu slínku: jílové, karbonáty, korekční suroviny. Minerální a chemické složení. Příprava cementrové surovinové moučky. Hydraulický modul a jeho výpočet, silikátový a hlinitanový modul. Stupeň sycení vápnem. 4) Mechanismus a kinetika tvorby cementového slínku. Tři základní kinetické etapy. Vliv obsahu kapalné fáze a účinek vedlejších složek na rychlost vzniku silikátového slínku. 5) Technologické systémy: mokrý, polosuchý, suchý. Přednosti a nedostatky 6) Vzdušná a hydraulická pojiva. Románský cement, portlandský cement třídění cementů podle druhu a tříd v souladu s novými normami v rámci CEN (Evropský výbor pro normalizaci se sídlem v Bruselu). 7) Výroba portlanského cementu základní slínkové minerály. Strukturní a mikrostrukturní charakteristiky. 8) Chemické a fázové složení silikátového slínku. Metody studia. 9) Stabilita a petrografické charakteristiky různých stupňů výpalu, vliv chladících mechanismů a stabilita fází. Tmavá a světlá mezerní hmota. 10) Mikroskopické metody studia. Identifikace slínkových minerálů v procházejícím a odraženém polarizovaném světle. Metody leptání, prostředky a efekt. 11) Reakce cementu s vodou. Principy hydratace a mechanismus hydratace slínkových fází. Mikrostruktura cementové pasty. 12) Nejpoužívanější typy cementů.
Literatura
  • WEIGNER, Jaromír, Rudolf BARTA a Josef KORITTA. Obecná chemická technologie. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1960, 333 s. info
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Poznámka k periodicitě výuky: Výuka bude probíhat v podzimním semestru 2005/2006.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007 - akreditace, podzim 2005.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2006/G9561