CJc501 Fonetika a fonologie českého jazyka

Pedagogická fakulta
podzim 2024
Rozsah
0/0/.7. 8 hodin v semestru. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno online.
Vyučující
Mgr. et Mgr. Marek Lollok, Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Ivana Kolářová, CSc.
Katedra českého jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Petra Rozbořilová
Dodavatelské pracoviště: Katedra českého jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Studenti rozumějí zvukové složce českého jazyka. Jsou schopni zaznamenat zvukovou realizaci jazyka za pomoci fonetické transkripce a klasifikovat české hlásky. Jsou schopni jmenovat a vysvětlit zvukové prostředky souvislé řeči. Osvojí si základní zásady ortoepie a ortofonie. Rozumí specifikům výslovnosti slov přejatých. Ovládají pravopis.
Výstupy z učení
Na konci kurzu bude student umět: - vysvětlit zvukovou složku lidské komunikace tvořené za pomoci mluvních orgánů. - vysvětlit si základní fonetické a fonologické pojmy, akustickou stavbu řeči a srovnávání mluveného a psaného projevu. - použít fonetickou transkripci, klasifikovat samohlásky a souhlásky a popsat stavbu slabiky. - vysvětlit zásady ortofonie a ortoepie. - vysvětlit členění souvislé řeči a zásady výslovnosti v češtině (slova domácí, přejatá), popsat obměny výslovnosti fonémů v souvislé řeči, zvukovou stavbu češtiny.
Osnova
  • 1. Fonetika a fonologie jako lingvistické disciplíny. 2. Vztah fonetiky a fonologie. 3.-4. Fonetický a fonologický přepis. 5. Klasifikace hlásek v češtině z hlediska fonetického a fonologického. Klasifikace samohlásek. 6.-7. Klasifikace souhlásek. Fonologické opozice. 8. Zvukové prostředky souvislé řeči. Intonace, přízvuk, melodie. 9. Mluvený vs. psaný jazyk 10. Spisovná výslovnost slov domácích a přejatých. 11.-12. Zvuková a grafická stavba češtiny. Pravopisně správný záznam jazykového projevu. Výuka probíhá v blocích dle rozvrhu.
Výukové metody
Online seminář: seminární cvičení zaměřené na kulturu mluveného a psaného projevu a základy fonetiky a fonologie češtiny, včetně analýzy textu. K dalším výukovým metodám budou patřit mikroúkoly, diskuze, problémové rozhovory ad; k dispozici bude interaktivní osnova předmětu.
Metody hodnocení
Závěrečný test, který bude realizován v prezenční formě: prověření znalostí fonetického a fonologického přepisu, klasifikace hlásek a základní terminologie z fonetiky a fonologie, včetně prověření pravopisných znalostí. Student musí v testu získat minimálně 80 % bodů. Předpokladem přístupu k závěrečnému testu je splnění zadaných průběžných úkolů a testů.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.