Pd1Z_SDV2 Seminář k didaktice vlastivědy II

Pedagogická fakulta
jaro 2004
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
RNDr. Miloslava Machalová, CSc. (přednášející)
PaedDr. Bohumíra Šmahelová, CSc. (přednášející)
Garance
RNDr. Miloslava Machalová, CSc.
Katedra pedagogiky – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Ivana Zemanová
Předpoklady
Ge1Z_GUV Geografické učivo vlastivědy && Pd1Z_DV Didaktika vlastivědy && Pd1Z_SDV1 Seminář k didaktice vlastivědy && NOW ( Hi1Z_HUV Historické učivo vlastivědy )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • 1. Vytváření podmínek pro rozvoj aktivity, samostatnosti a tvořivosti dětí ve vlastivědě. Kooperativní a autentické učení ve vlastivědě. Didaktické hry a simulace ve vlastivědném vvučování.
  • 2. Formulace cílů ve vztahu k osnovám a při práci na kurikulu. Formulace hlavních a dílčích cílů vztahujících se k učivu o prostoru, čase a hodnotách ve vlastivědě ve 4. a 5. ročníku.
  • 3. Klíčové vědomosti a dovednosti v učivu o prostoru, čase a hodnotách ve vlastivědě. Klíčové vertikální a horizontální mezipředmětové vztahy. Propedeutická funkce vlastivědy.
  • 4.Pedagogické rozhodování ve fázi přípravy na vlastivědné vyučování a ve fázi realizace. Vztahy mezi učivem, metodickým postupem, metodami a učebními pomůckami.
  • 5. Diagnostikování vědomostí a dovedností žáků ve vlastivědě. Regulace učení žáků. Konstruktivní práce s chybou. Hodnocení a klasifikace žáků ve vlastivědě.
  • 6. Příprava na mikrovyučování. Motivační, expoziční, fixační, aplikační a diagnostická fáze hodiny. Formulace otázek a úloh, tvorba pomůcek k učivu o mapě.
  • 7. Hospitace v hodinách vlastivědy. Pozorování, rozbor a závěry zaměřené zejména na aktivizující prvky v hodině a na diagnostikování žákovských výkonů.
  • 8. Mikrovyučování na základní škole. Vyučování na základní škole. Rozbor mikrovyučování. 9. Vlastivědná vycházka jako součást projektového vyučování.
Metody hodnocení
Typ výuky: seminář
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2001, jaro 2002, jaro 2003, jaro 2005.