SZc0074 Oborová didaktika výtvarné výchovy 3

Pedagogická fakulta
podzim 2024
Rozsah
0/0/1.2. 15 hodin. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D. (přednášející)
Bc. Tereza Mikulášková (cvičící)
Garance
doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D.
Katedra pedagogiky – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra pedagogiky – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je zkoumání role učitele výtvarné výchovy, která prochází ve 21. století celou řadou proměn, je posilována autenticita žákovy orientace ve vizuálním prostředí a mění se i role učitele, který vystupuje jako iniciátor kreativních participativních projektů. Cílem semináře je seznámit se s koncepcí učebních plánů a programů pro různé typy škol (základní, střední a odborné školy) a s pravidly přípravy výtvarné dílny a workshopu. V semináři budou probírána témata: modely učebních plánů výuky výtvarné výchovy na základních školách – mezioborové přesahy učiva výtvarné výchovy, proporce tradičních výtvarných disciplín a disciplín využívajících nová média, etické aspekty výtvarného projevu, návaznost učebních programů na aktuální tendence ve výtvarném umění, inspirace výtvarné výchovy literaturou, hudbou, tancem, divadlem a digitálním uměním. Interaktivní výtvarné činnosti ve škole i mimo školu.
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu student je schopen: Připravovat a realizovat výukový plán nebo výtvarnou dílnu. Kvalifikovaně vést výuku výtvarné výchovy.
Osnova
  • Mezioborové téma jako prostředek interdisciplinární integrace (doporučené náměty: osoba a prostředí, skupina, profese, rodina, zájmy). (2 hod.)
  • Expresivita v kontextu tradičních a digitálních médií. Výraz, sebevýraz, sebehodnocení, terapeutická povaha tvorby) (2 hod.)
  • Participativní a kolaborativní přístupy k „tvorbě“ ve škole i mimo školu. Environmentální projekty. (2 hod.)
  • „Nová materialita“ a permanentní invence ve vizuálních projevech –inspirace manuální výtvarné činnosti v digitálním prostředí. (3 hod.)
  • „Open space“ – výtvarné aktivity ve veřejném prostoru, site-specific art jako inspirace výtvarného pedagoga. (3 hod.)
  • Kreativita a sociální sítě - „making“ and „doing“ ve webovém prostředí, výtvarná kreativita jako interakce. (3 hod.)
Literatura
    povinná literatura
  • STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Hana a kol. Multikulturní výchova cestou výtvarné a dramatické dílny
  • FULKOVÁ, Marie a NOVOTNÁ, Marie. Výtvarná výchova pro 6. a 7. ročník základní školy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. 1. vyd. Praha: Fortuna, 1999. 118 s. ISBN 80-7168- 591-7.
  • FULKOVÁ, Marie et al. Výtvarná výchova pro 8. a 9. ročník základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Praha: Fortuna, 1997. 127 s. ISBN 80-7168-382-5 dramatické dílny: metodické listy pro učitele základních i středních škol. Vyd.1. Brno: Masarykova unive
    doporučená literatura
  • STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Hana et al. Téma – akce – výpověď: projektová metoda ve výtvarné výchově. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. 183 stran. Monografie. ISBN 978-80-244-4506-9.
Výukové metody
Výklad, interaktivní dialog, reflexívní autorská prezentace.
Metody hodnocení
Portfoliový úkol – v portfoliu jsou uvedeny dále specifika cílů výtvarné výchovy, materiální a prostorové nároky na výuku.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.

  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/podzim2024/SZc0074