XCJp14 Reflektovaná praxe k didaktice jazykové výchovy

Pedagogická fakulta
podzim 2023
Rozsah
0/0/1. 1px. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Bc. Klára Březinová (přednášející)
Mgr. Hana Křížová, Ph.D. (přednášející)
Bc. Denisa Foltová, DiS. (pomocník)
Garance
Mgr. Hana Křížová, Ph.D.
Katedra českého jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Petra Rozbořilová
Dodavatelské pracoviště: Katedra českého jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
XCJp14/01: Pá 13. 10. 8:00–13:50 , Pá 20. 10. 8:00–13:50 , K. Březinová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Po absolvování předmětu je student schopen aplikovat získané vědomosti z oblasti jazykové kultury, fonetiky a komunikativních dovedností v praxi. Využívá nejnovější a nejvhodnější postupy, formy a metody práce při rozšiřování a obohacování slovní zásoby, dokáže s dětmi nacvičovat náležitou výslovnost, zřetelnost projevu apod. Prostřednictvím specifických prostředků a pomůcek napomáhá v jazykově výchovné práci osvojování příslušných kompetencí, a to především kompetence komunikativní, kompetence k učení a k řešení problému. Podstatou předmětu je absolvování didaktické praxe v mateřské škole, vytvoření a aplikace aktivity zaměřené na jazykovou výchovu v MŠ, reflexe a sebereflexe.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen: a) aplikovat nejnovější metody obohacování slovní zásoby dětí; b) vhodně využívat prostředky jazykověvýchovné práce a děti připěřeně motivovat; c) diagnostikovat nejčastější poruchy dětské řeči, umět o děti s takovými poruchami pečovat; d) prostřednictvím jazykové výchovy rozvíjet klíčové kompetence - především kompetenci komunikativní a kompetenci k řešení problému); e) reflektovat výsledky praxe formou analýzy konkrétních činností.
Osnova
  • 1. Diagnostika úrovně dětského vyjadřování; obecné zásady a metody diagnostikování. 2. Prostředky jazykově výchovné práce a jejich analýza. 3. Metody a formy práce při a) rozšiřování a obohacování slovní zásoby žáka; b) péči o zvukovou stránku žákovských projevů (výslovnost a zřetelnost mluvy); c) výchově k souvislému vyjadřování (monologickému a dialogickému); 4. Nejčastější poruchy dětské řeči v MŠ; péče o děti s poruchami řeči (vhodné metody a prostředky). 5.Význam motivace při jazykové výchově; pomůcky pro jazykovou výchovu. 6. Rozvíjení povědomí o gramatické stránce jazyka (osvojování a zdokonalování gramatické správnosti mluvených projevů). 7. Úloha učitele mateřské školy; plánování jazykově výchovné práce.
Literatura
    povinná literatura
  • Náhradní obsah: VÚP. Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Praha: TAURIS 2004. 48 s. ISBN 80-87000-00-5.
  • Náhradní obsah: RICHTEROVÁ, L. Didaktická hra jako prostředek jazykové výchovy. Brno: 1984.
  • BYTEŠNÍKOVÁ, Ilona. Komunikace dětí předškolního věku. Vydání 1. Praha: Grada, 2012, 236 stran. ISBN 9788024730080. URL info
  • KRČMOVÁ, Marie a Libuše RICHTEROVÁ. Metodika jazykové výchovy v předškolním věku. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. ISBN 80-04-24281-2. info
    doporučená literatura
  • KROBOTOVÁ, Milena. Spisovná výslovnost a kultura mluveného projevu. První vydání. Olomouc: Univerzita Palackého, 2000, 219 stran. ISBN 8024401878. info
  • CANFIELD, Jack a Harold Clive WELLS. Hry pro zlepšení motivace a sebepojetí žáků :příručka pro učitele, vychovatele a rodiče. Vyd. 2. Praha: Portál, 1997, 197 s. ISBN 80-7178-136-3. info
  • KRČMOVÁ, Marie. Metodika jazykové výchovy v předškolním věku. Praha: SPN, 1992. info
Výukové metody
Během didaktické praxe studenti využijí metody samostatné práce pro tvorbu aktivit zaměřených na jazykovou výchovu v MŠ. Aktivity aplikují v praxi a formou analýzy činností zahrnou reflexi a sebereflexi.
Metody hodnocení
Typ výuky: praxe a její reflexe. Metody: přímá práce s učebními pomůckami pro jazykové vyučování - přípravná a následně realizovaná v praxi, sebereflexe. Student vykoná 12 hodin praxe v MŠ - v jejich průběhu realizuje připravené aktivity s dětmi a na semináři provede prezentaci se sebereflexí a reflexí realizovaných činností.
Informace učitele
DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Předměty XCJp16 a XCJp14 tvoří jeden celek, jehož obsahové složky se prolínají a překrývají. Základní rozdíl obou předmětů je v jejich vztahu k praxi: XCJp16 je obeznámením s podstatou a principy jazykově výchovné práce v MŠ, přípravou na práci s dětmi v MŠ, reflexí aktivit z absolvované didaktické praxe; XCJp14 je věnován praktické realizaci připravené aktivity, její reflexi a sebereflexi.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2021, podzim 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/podzim2023/XCJp14