BKR_MKHU Management kulturních hodnot v území

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2023
Rozsah
tutorial 12 hodin. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Zdeněk Šilhan, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Zdeněk Šilhan, Ph.D.
Katedra regionální ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Ing. Iveta Suchomelová Vašíčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra regionální ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh
Pá 13. 10. 16:00–19:50 P102, So 14. 10. 12:00–15:50 P304, Pá 24. 11. 12:00–15:50 P303
Předpoklady
FORMA ( K )
Předmět nemá evidovány žádné prerekvizity, předpokladem je tedy statut aktivního studenta.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Potřeba ochrany a regenerace kulturních hodnot se přirozeně promítá do řady oborů lidské činnosti, do rozvojových strategií a tvorby rozvojových dokumentů na všech úrovních zpracování a realizace. Pro správnou komunikaci, interpretaci a realizaci regenerace kulturních hodnot je zásadní orientace v procesu poznání, legislativních nástrojů a odborného zajištění procesu. Památková péče je soubor činností se samostatnou legislativou a péče o kulturní hodnoty v území je součástí procesu územního plánování jako součást limitů zajišťujících ochranu krajinného rázu a ochranu urbanistického a architektonického dědictví našich měst a vesnic. Regionální politika a správa má v tomto procesu nezastupitelné místo, absolventi studia budou zastoupeni v institucích státní správy, samosprávy i v organizacích a subjektech soukromého sektoru. Předpokládá se jejich podíl na tvorbě rozvojových dokumentů a na komunikaci v pracovních skupinách státní správy, samosprávných orgánů měst a obcí, odborných organizací, klientů – investorů, projektantů i občanské veřejnosti.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kursu bude student schopen:
- porozumět a vysvětlit potřebu regenerace a obnovy kulturních hodnot;
- orientovat se v legislativních nástrojích a odborném zajištění procesu;
- interpretovat roli regionální politiky v procesu ochrany a regenerace kulturních hodnot;
- orientovat se v nástrojích strategického řízení v kultuře;
- vyhledat vhodné formy financování identifikovaných potřeb;
- použit informace k uchopení kolektivnosti tohoto procesu;
- předkládat odůvodněná rozhodnutí v oblasti regenerace a obnovy kulturních hodnot s přihlédnutím na otázky regionálního rozvoje
Osnova
  • 1. Kulturní statek a jeho hodnota. Význam zachování, prezentace a možnosti zhodnocení, nové formy využití kulturního dědictví – pochopení významu a potřeby vztahu ke kulturním hodnotám, základní informace o památkové péči a současných možnostech využití kulturního dědictví.
  • 2. Legislativní rámec památkové péče. Zákon o státní památkové péči. Návrh novely zákona o státní památkové péči. Prováděcí vyhláška k zákonu o státní památkové péči. Ústřední seznam kulturních památek.
  • 3. Formy památkové péče. Příklady a ukázky zástupců jednotlivých objektů památkové péče v ČR. Příklad památkové zóny v Brně. Chybné zápisy do Ústředního seznamu kulturních památek. Přehled další legislativy týkající se oblasti památkové péče, související předpisy, vyhlášky a úmluvy podporující, orgány a organizace státní památkové péče v ČR.
  • 4. Mezinárodní instituce, dokumenty a formy ochrany kulturního dědictví, světové kulturní dědictví – průřez mezinárodními dokumenty týkajícími se ochrany kulturních statků; Seznam světového kulturního dědictví a charakteristika objektů v ČR, které se staly jeho součástí (presentace s ukázkami lokalit).
  • 5. Instituce kulturní památkové péče. Národní památkový ústav. Činnosti, význam, historie.
  • 6. Architektura 2. poloviny 20. století. Brněnský architektonický manuál. SOLERA. Praktické ukázky. Zónové modely města.
  • 7. Strategické plánování v kultuře. Tvorba a význam strategického dokumentu. Příklady strategických dokumentů v oblasti kultury na národní, krajské a obecní úrovni. Ukázka Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna. Koncepce obnovy památky a historických struktur – postupy, metody, nové funkční využití, projektová dokumentace obnovy a rekonstrukce.
  • 8. Kulturní hodnoty v krajině, obraz krajiny a změny krajinného rázu – výklad pojmů, vývojová stadia krajiny, současná krajina a prvky krajinného rázu, limity využití území, zásahy ovlivňující krajinný ráz, ochrana krajiny a krajinného rázu (presentace s ukázkami vhodných a nevhodných zásahů).
  • 9. Problematika kulturních hodnot ve venkovském prostředí – kulturní hodnoty ve venkovském prostoru, druhová skladba, rozvojové možnosti a zásady pro zachování kulturních hodnot na komunální úrovni (presentace s ukázkami).
  • 10. Koncepce obnovy památky a historických struktur – postupy, metody, nové funkční využití, projektová dokumentace obnovy a rekonstrukce.
  • 11. Obnova kulturní památky. Postupy, principy. Stavebně historický průzkum. Stavebně historická analýza. Konstrukce, materiály a technologie v návrhu a realizaci obnovy – přehled konstrukčního a materiálového řešení objektů v jednotlivých slohových obdobích, současné názory na použití materiálů při obnově a rekonstrukci objektů historického kulturního dědictví.
  • 12. Kulturní prostředí, génius loci, autenticita prostředí – komentované příklady zachování, revitalizace, respektive porušení autentického prostředí.
  • 13 Kreativní průmysl. Definice, význam, způsoby výpočtů. Příklady nejvýznamějších kreativních měst.
Literatura
    povinná literatura
  • SIGTHORSSON, Gauti; DAVIES, Rosamund. Introducing the creative industries: From theory to practice. Introducing the Creative Industries, 2013, 1-280.
  • Krbova, Jana a Ježek, Jiří. Revitalizace městských center a veřejných prostranství v ČR. Část první: Problémy a výzvy. Praha: Wolters Kluver ČR, 2019, 184 stran. Dostupné z https://www.obcepro.cz/attachments/inventions/721587113951.pdf
  • 20/1987 Sb. Zákon o státní památkové péči
  • Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna
    doporučená literatura
  • Cultural Heritage Management: A Global Perspective (Cultural Heritage Studies) University Press of Florida (June 12, 2010), 336 p., ISBN-13:978-0813034607
  • STEJSKAL, Jan, Helena KUVÍKOVÁ, Beáta MIKUŠOVÁ MERIČKOVÁ a Veronika LINHARTOVÁ. Teorie a praxe veřejných služeb. Praha: Wolters Kluwer, 2017. xx, 259. ISBN 9788075527264.
  • Příručka vlastníka kulturní památky a nemovitosti v památkově chráněných územích
  • VOJTOVÁ, Lea. Ochrana a regenerace kulturních hodnot v území. 1. vydání. Brno: MU- ESF, 2006, 206 s. ISBN 80-210-4165-X. info
Výukové metody
Teoretická část výuky využívá formy samostudia dle poskytnutých textů a zadané literatury. Na soustředěních během semestru je studium doplněno interpretací vybraných témat a dokumentací obnovy kulturních hodnot na příkladech. Pro praktickou část výuky je zadán POT, ve kterém student analyzuje, charakterizuje a hodnotí stav a vývoj kulturní politiky a památkové péče ve vybrané obci. Poznatky jsou zaměřeny na prezentaci a obnovu kulturních hodnot. Výběr témat postihuje i oblast historického kulturního dědictví.
Metody hodnocení
Písemná zkouška.
Předmět lze absolvovat i na dálku (ERASMUS studenti apod.) V průběhu semestru zpracují POT. Ke zkoušce se následně mohou dostavit přímo.
Informace učitele
„Jakékoli opisování, zaznamenávání nebo vynášení testů, používání nedovolených pomůcek jakož i komunikačních prostředků nebo jiné narušování objektivity zkoušky (zápočtu) bude považováno za nesplnění podmínek k ukončení předmětu a za hrubé porušení studijních předpisů. Následkem toho uzavře vyučující zkoušku (zápočet) hodnocením v ISu známkou "F" a děkan zahájí disciplinární řízení, jehož výsledkem může být až ukončení studia.“
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2024.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/podzim2023/BKR_MKHU