ESF:BKV_URVS Účetnictví a rozbory VS - Informace o předmětu
BKV_URVS Účetnictví a rozbory ve veřejném sektoru
Ekonomicko-správní fakultajaro 2021
- Rozsah
- 26/0/0. tutoriál 12 hodin. 8 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Marie Hladká, Ph.D. (přednášející)
Ing. Jakub Pejcal, Ph.D. (přednášející) - Garance
- Ing. Marie Hladká, Ph.D.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Jana Biskupová
Dodavatelské pracoviště: Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta - Rozvrh
- Pá 5. 3. 16:00–19:50 P102, So 13. 3. 8:00–11:50 P102, So 27. 3. 8:00–11:50 P102
- Předpoklady
- Předpokladem je znalost podvojného účetnictví.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Ekonomika a řízení nestátních neziskových organizací (program ESF, B-HPS)
- Regionální rozvoj a správa (program ESF, B-HPS)
- Regionální rozvoj a správa (program ESF, B-HPS, směr Regionální rozvoj a správa)
- Veřejná ekonomika a správa (program ESF, B-HPS)
- Veřejná ekonomika a správa (program ESF, B-VES)
- Cíle předmětu
- Cílem výuky je doplnění a prohlubení znalostí o teoretické a praktické aspekty z oblasti finančního účetnictví a hospodaření organizací neziskového sektoru. Předmět má poskytnout specifickou účetní gramotnost, tj. zprostředkovat konkrétní a praktické znalosti současné účetní problematiky u jednotlivých typů účetních jednotek. Absolventi by měli být schopni samostatně řešit i složitější účetní situace v těchto organizacích.
- Výstupy z učení
- Po absolvování kurzu by student měl být schopen:
- osvětlit základní specifika účetnictví v neziskových organizacích;
- popsat právní úpravu účetnictví účetních jednotek působících v neziskovém sektoru;
- řešit konkrétní účetní případy u jednotlivých účetních jednotek;
- rozumět charakteristikám účetních knih a účetních výkazů neziskových organizací;
- interpretovat návaznost účetnictví na jiné obory informační soustavy organizace. - Osnova
- Osnova předmětu (probírané téma): 1. Zopakování základních znalostí z účetní teorie a praxe - právní úprava, principy, zásady, mezinárodní harmonizace, Mezinárodní účetní standardy pro veřejný sektor; 2. Jednoduché účetnictví pro neziskové organizace - organizace, které mohou používat jednoduché účetnictví, principy, vypovídací schopnost jednoduchého účetnictví; 3. Účetnictví nevýdělečných organizací - zjednodušená a plná forma vedení účetnictví, směrná účtová osnova pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání; 4. Účetnictví nevýdělečných organizací - konkrétní účetní případy dle specifik jednotlivých účetních jednotek; 5. Účetnictví nevýdělečných organizací - první průběžný test, účetní výkazy a jejich vypovídací schopnost; 6. Úvod do účetnictví organizací veřejného sektoru - účetní jednotky postupující dle vyhlášky pro příspěvkové organizace, územněsamosprávné celky a organizační složky státu, směrná účtová osnova; 7. Účetnictví příspěvkových organizací - specifické účetní případy, účetní výkazy; 8. Účetnictví v organizacích rozpočtového typu - vymezení a charakteristika hospodaření a financování organizací rozpočtového typu, rozpočtová skladba; 9. Účetnictví územních samosprávných celků - specifické účetní případy; 10. Účetnitví územních samosprávných celků - druhý průběžný test, výkazy; 11. Účetnictví organizačních složek státu - specifické účetní případy; 12. Návaznost účetnictví na jiné obory informační soustavy organizace - propojení s manažerským účetnictvím, problematika daně z příjmů těchto účetních jednotek; 13. Závěrečné opakování - zadání souvislého příkladu, tj. ověření schopnosti aplikovat teorii na konkrétní souvislejší příklad.
- Literatura
- Aktuální literatura bude upřesněna na přednáškách. Bude se vycházet z aktuálního znění zákona o účetnictví a příslušných vyhlášek.
- Výukové metody
- Předmět je přednášen, kdy je uplatňována metoda teoretické přípravy. Při cvičeních se uplatňují metody samostatné práce s důrazem na možnost diskutovat o probíraném tématu. Snahou je podpořit studenty, aby si na odpověď přišli sami, popř. věděli, kdy mohou odpověď hledat.
- Metody hodnocení
- V průběhu semestru studenty musi absolvovat dva průběžné testy. Pro jejich úspěšné zvládnutí stačí 60 % správně zaúčtovaných účetních případů. Hodnocení testů se promítne do zkoušky. Předmět je zakončen zkouškou.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2021/BKV_URVS