ESF:BPF_FIMA Finanční matematika - Informace o předmětu
BPF_FIMA Finanční matematika
Ekonomicko-správní fakultapodzim 2012
- Rozsah
- 1/2. 6 kr. k=1,33. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Luděk Benada, Ph.D. (přednášející)
Ing. Boris Šturc, CSc. (přednášející)
Ing. Luděk Benada, Ph.D. (cvičící)
Ing. Mgr. Juraj Hruška, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Silvie Zlatošová, Ph.D. (cvičící) - Garance
- Ing. Luděk Benada, Ph.D.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Iva Havlíčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta - Rozvrh
- Po 11:05–12:45 P102
- Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
BPF_FIMA/02: Čt 14:35–16:15 VT203, L. Benada
BPF_FIMA/03: Čt 18:00–19:35 VT206, J. Hruška
BPF_FIMA/04: Čt 11:05–12:45 VT203, L. Benada
BPF_FIMA/05: Čt 16:20–17:55 VT203, L. Benada
BPF_FIMA/06: Čt 9:20–11:00 VT203, L. Benada
BPF_FIMA/07: Po 14:35–16:15 VT105, S. Zlatošová - Předpoklady
- ! PFFMFP Finační matematika pro FP
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 170 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/170, pouze zareg.: 0/170, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/170 - Mateřské obory/plány
- Cíle předmětu
- Student je po úspěšném absolvování předmětu schopen: vysvětlit základy finanční matematiky a princip úročení, využít principu úročení u základních problematických oblastí finanční matematiky a aplikovat získané znalosti i na problémové oblasti, které nejsou přímo probírány v rámci předmětu
- Osnova
- Tématický plán - přednášky:
- 1.Opakování základních pojmů z matematiky (procentový počet, funkce lineární, exponenciální, logaritmická, početní úkony s logaritmy, posloupnosti a řady, průměry).
- 2.Jednoduché úročení. Pojem úrok a jeho výpočet, úrokovací období, jednoduché úročení polhůtní a předlhůtní, úrokové číslo a úrokový dělitel.
- 3.Diskont. Pojem diskont, diskontní faktor, obchodní (bankovní) a matematický diskont a jejich srovnání.
- 4.Složené úročení, kombinace jednoduchého a složeného úročení. Výpočet doby vkladu, počátečního kapitálu a úrokové sazby.
- 5.Nominální a reálná úroková sazba. Efektivní úroková sazba, úroková intenzita. Spoření krátkodobé polhůtní a předlhůtní.
- 6.Spoření dlouhodobé předlhůtní a polhůtní, kombinace krátkodobého a dlouhodobého spoření. Výpočet počáteční hodnoty, výpočet doby spoření a úrokové míry.
- 7.Důchody. Problematika důchodů. Důchody bezprostřední polhůtní a předlhůtní, důchody vyplácené m-krát za rok.
- 8.Důchody odložené předlhůtní a polhůtní. Důchody věčné předlhůtní a polhůtní. Penzijní připojištění.
- 9.Umořování dluhů. Umořování dluhů nestejnými splátkami, umořování dluhů stejnými anuitami, určování počtu anuit, stanovení zůstatku dluhu, srovnání umořovacích metod s metodou klesajícího fondu, změna podmínek splácení-součtová metoda.
- 10.Metody úročení běžných účtů, kontokorentní úvěry, jejich užití a úročení.
- 11.Burzovní operace při složeném úročení. Stanovení ceny dluhopisů, zjednodušený postup stanovení ceny dluhopisů, určení ceny dluhopisů mezi daty kupónů, odhad míry výnosu dluhopisů.
- 12.Charakteristika aktiv I. Hmotná aktiva, nehmotná aktiva, očekávaný výnos aktiva, riziko změny výnosnosti aktiva, bezriziková aktiva.
- 13.Charakteristika aktiv II. Odhad očekávaného výnosu a rizika aktiva historickou metodou a expertní metodou.
- Tematický plán - cvičení:
- 1.Úvodní seminář – způsob práce v seminářích, podmínky hodnocení.
- 2.Opakování základních pojmů z matematiky (procentový počet, lineární funkce a exponenciální funkce a jejich užití ve finanční matematice, logaritmická funkce a početní úkony s logaritmy, posloupnosti a řady a jejich užití ve finanční matematice)
- 3.Jednoduché úročení (výpočet úroku, základní rovnice jednoduchého úročení, výpočet doby vkladu, výpočet počátečního kapitálu při předlhůtním a polhůtním úročení, užití úrokového čísla a úrokového dělitele; výpočet obchodního a matematického diskontu užití diskontního faktoru v praxi)
- 4.Složené úročení (základní pojmy, odvození vztahu u složeného úročení, výpočet konečného a počátečního kapitálu; výpočet doby vkladu a úrokové sazby; kombinace jednoduchého a složeného úročení-výpočty)
- 5.Kontrolní test I
- 6.Nominální a reálná úroková sazba (nominální úroková sazba, reálná úroková sazba; efektivní úroková sazba, úroková intenzita; úlohy na krátkodobé spoření, výpočet spořené částky)
- 7.Spoření, kombinace krátkodobého a dlouhodobého spoření (výpočet spořené částky a naspořené částky; výpočet doby spoření a konečného kapitálu; výpočty dlouhodobého spoření předlhůtního a polhůtního)
- 8.Důchody (výpočty ročních důchodů bezprostředních předlhůtních a polhůtních; výpočty důchodů bezprostředních předlhůtních a polhůtních vyplácených m-krát za rok; důchody odložené a důchody s klesající výplatou důchodu; důchody věčné a jejich výpočty)
- 9.Umořování dluhů (umořování dluhů nestejnými splátkami, tvorba umořovacího plánu; umořování dluhů stejnými anuitami a určování počtu anuit; výpočet anuit placených m-krát za rok a úročení dluhu též m-krát za rok)
- 10.Kontrolní test II
- 11.Běžné účty (používané metody výpočtu úroků; zůstatková metoda; zpětná metoda; postupná metoda)
- 12.Kontokorentní úvěry (úročení kontokorentních úvěrů; praktické výpočty nákladů při čerpání z kontokorentních úvěrů).
- 13.Charakteristika aktiv (výpočty výnosnosti a rizika změny výnosnosti aktiv; výpočet ceny obligace, durace)
- Studenti budou řešit samostatně úlohy, kde budou uplatňovat teoretické základy finanční matematiky z jednotlivých témat přednášek a vlastního studia.
- Literatura
- Výukové metody
- přednáška, na seminářích počítání příkladů tematicky zaměřených na úročení, spoření, důchody a úvěry
- Metody hodnocení
- Typ výuky: 1/2 (přednáška/cvičení)
Zkouška: Písemná
1. Kontrolní test I a Kontrolní test II v seminářích se budou psát v týdnech dle harmonogramu - pokud student nemůže fyzicky absolvovat libovolný (maximálně však jeden) z plánovaných testů (omluvu posoudí vyučující), může mu vyučující umožnit absolvování náhradního testu počátkem zkouškového období (tento náhradní test bude zahrnovat všechny probrané tématické okruhy); hodnocení náhradního testu bude shodné s hodnocením plánovaných testů
2. Závěrečné hodnocení výsledků práce v seminářích - podmínkou účasti na zkoušce je úspěšné absolvování obou plánovaných testů a minimálně 70% účast na seminářích; podmínkou pro úspěšné absolvování každého z testů je dosažené hodnocení 60% a více
3. Zkouška a výsledné hodnocení - zkouška má dvě části - průběžnou (Kontrolní test I a Kontrolní test II) a závěrečnou (Závěrečný test).
Každý test se skládá ze třech příkladů různé obtížnosti.
Konečná známka je tvořena:
Hodnocení Kontrolního testu I (25%) + hodnocení Kontrolního testu II (25%) + závěrečný test (50%)
Pro hodnocení výkonu studentů u zkoušky platí následující klasifikační stupnice:
A= 92 – 100 %
B= 84 – 91 %
C= 76 – 83 %
D= 68 – 75 %
E= 60 – 67 %
F= méně než 60 %
Dopustí-li se student u zkoušky nedovoleného jednání jako je používání různých nedovolených pomůcek („taháků“), opisování, vynášení zadání testů a vůbec jednání narušující průběh testu, přeruší vyučující zkoušku a podle závažnosti přestupku udělí klasifikaci do ISu F, nebo FF, případně i FFF. V případě závažného přestupku bude dán podnět disciplinární komisi k zahájení disciplinárního řízení. - Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Nezapisují si studenti, kteří absolvovali předmět PFFMFP.
- Statistika zápisu (podzim 2012, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/podzim2012/BPF_FIMA