KFZAJI Základy zajištění

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2008
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Svatopluk Nečas, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Ing. Viktória Čejková, Ph.D.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Iva Havlíčková
Rozvrh
Ne 24. 2. 8:30–11:50 P104, Ne 6. 4. 8:30–11:50 P104
Předpoklady
KFPOJI Pojišťovnictví
Předmět Základy zajištění navazuje zejména na znalosti studentů z předmětu Pojišťovnictví, který je předpokladem pro zápis tohoto předmětu.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Základy zajištění (KFZAJI) je koncipován jako oborově povinný předmět pro studenty oboru Peněžnictví (specializace Pojišťovnictví), který doplňuje výuku problematiky pojistné vědy. Obsah předmětu je tvořen dvěma oddíly, z nichž první je relativně samostatný a plní funkci úvodu do studia teorie zajištění. Budou v něm vysvětleny vztahy mezi pojištěním a zajištěním, historie zajišťovnictví, funkce zajištění, právní základ zajištění, právní vztahy v zajištění a obsah zajistných smluv. Dále bude nastíněna problematika vlastního vrubu pojišťovny. Studenti se také obeznámí s obsahem analýzy pojistných kmenů pojištění vstupujících do zajištění. Náplní druhého oddílu bude klasifikace zajištění dle různých kritérií se zaměřením na podrobnou charakteristiku proporcionálního a neproporcionálního zajištění a jejich jednotlivých součástí, včetně způsobů určení zajistného, dále struktura a proces tvorby zajistného programu a také charakteristika alternativních forem zajištění (finitní zajištění, ART).
Osnova
  • 1. Souvislosti mezi pojištěním a zajištěním. Historie zajišťovnictví. Zajištění jako metoda vertikálního dělení rizika. Funkce a úkoly zajištění. Právní vztahy v zajištění. Fakultativní zajištění. Obligatorní zajištění. Základní obsah zajistných smluv. Analýza pojistných kmenů pojištění vstupujících do zajištění. Vlastní vrub a způsoby jeho určení. Kontrolní test č. 1. 2. Klasifikace zajištění. Proporcionální zajištění a jeho formy. Kvótové a excedentní zajištění. Principy určení zajistného u proporcionálního zajištění. Neproporcionální zajištění a jeho formy. Zajištění škodního nadměrku. Zajištění nadměrku škodovosti. Principy určení zajistného u neproporcionálního zajištění. Zajistný program komerční pojišťovny a proces jeho tvorby. Alternativní formy zajištění. Finitní zajištění a jeho základní principy (retrospektivní a prospektivní techniky). Kontrolní test č. 2.
Literatura
  • NEČAS, S. Základy zajištění (DSO). 1. vyd. Brno: MU, 2007
  • CIPRA, Tomáš. Zajištění a přenos rizik v pojišťovnictví. 1. vyd. Praha: Grada, 2004, 260 s. ISBN 8024708388. info
  • [2] BELLEROSE, R. P. Reinsurance for the Beginner (3rd Edition). London : Witherby & Co., 1987
  • BUCHOVÁ, J. Zaistenie. 1. vyd. Hronský Beňadik: NETRI, 2004. 152 s. ISBN 80-968904-7-6
Metody hodnocení
Systém ověřování znalostí (požadavky na ukončení předmětu) 1. POT: vypracování a odevzdání práce opravované tutorem (POT) podle harmonogramu, jako průkazný výsledek domácí přípravy v rámci samostudia. 2. Závěrečné hodnocení výsledků práce na tutoriálech a při samostudiu. Podmínkou účasti na zkoušce je úspěšné zpracování POTu, tj. s výsledkem prospěl. 3. Kontrolní testy, které se budou psát na 1. a 2. tutoriálu. Pokud student nemůže test fyzicky absolvovat (omluvu posoudí vyučující předmětu), napíše náhradní test v rámci následujícího tutoriálu (v případě kontrolního testu č. 1), resp. v prvních dvou týdnech zkušebního období (v případě kontrolního testu č. 2). Hodnocení kontrolních testů, které se podílejí na výsledné známce každý až 25 %, bude poloviční oproti zkouškovému testu. Podmínka (bodové ohodnocení) pro úspěšné absolvování těchto testů není striktně definována, neboť testy jsou součástí zkoušky. Podmínka je tedy stanovena pro celkové hodnocení zkoušky, nikoli pro její součásti. Každý kontrolní test je tvořen max. 5 dílčími otázkami a může být ohodnocen max. 5 body. Zkouška a výsledné hodnocení: Zkouška má písemnou formu a je tvořena 2 kontrolními testy a zkouškovým testem. Konečná známka je tvořena výsledkem zkouškového testu a výsledky kontrolních testů. Hodnocení závěrečného zkouškového testu je v rozmezí 0 až 10 bodů. Pro hodnocení výkonu studentů u zkoušky platí následující klasifikační stupnice: A: 90 – 100 % (18 – 20 bodů), B: 85 – 89 % (17 – 17,9 bodu), C: 75 – 84 % (15 – 16,9 bodu), D: 70 – 74 % (14 – 14,9 bodu), E: 60 – 69 % (12 – 13,9 bodu), F: méně než 60 % (méně než 12 bodů).
Navazující předměty
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět si zapisují pouze studenti, kteří měli dříve specializaci POJI.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, podzim 2007, podzim 2008.