KVSV Správní věda

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2009
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. David Špaček, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Jílková
Předpoklady
KVVSCR Veř.správa ČR II
Předpokladem zapsání je úspěšné absolvování předmětu KVVSCR.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Správní věda představuje účelově zaměřený sociální vědní obor o veřejné správě, sociální vědu o racionálním uspořádání veřejné správy, jejímž cílem je dosáhnout její vyšší efektivnosti, hospodárnosti, demokratičnosti.

Hlavním cílem kurzu je seznámit posluchače s hlavními směry správní vědy a neopomenout přitom současnou podobu českého správního systému. Absolvováním předmětu posluchači:
- budou schopni vymezit správní vědu, její předmět a metody;
- budou znát specifika veřejné správy, které se projevují i do řízení správních organizací;
- získají znalosti o směrech reforem veřejné správy v zemích západní Evropy a v zemích postkomunistických;
- porozumí principům organizace;
- porozumí specifikům komunikace v systému veřejné správy;
- získají znalosti o aktuálních trendech řízení lidských zdrojů ve veřejné správě;
- pochopí kritéria hodnocení správních činností a jejich vzájemné vazby;
- budou znát myšlenky v současnosti využívaných metod hodnocení účinnosti e-governmentu a nástrojů řízení kvality ve veřejné správě.
Osnova
  • Předpokládaná osnova přednáškových okruhů předmětu je následující: 1. Vymezení správní vědy a veřejné správy; 2. Reformy veřejné správy a řízení ve veřejné správě - trendy v zahraničí a v ČR; 3. Teorie organizace a veřejná správa; 4. Význam komunikace v systému veřejné správy a její možné problémy v ČR; 5. Trendy zapojování ICT ve veřejné správě a přístupy k hodnocení účinnosti praxe těchto nástrojů; 6. Teorie byrokracie, postavení zaměstnanců a řízení lidských zdrojů ve veřejné správě; 7. Kritéria hodnocení činností veřejné správy a kvalita ve veřejné správě; 8. Vybrané nástroje řízení kvality .
Literatura
  • Náhradní obsah: Hendrych, D. Správní věda: teorie veřejné správy. Praha : ASPI, 2003. ISBN 8086395863.
  • BAKOŠ, Eduard, Jan ŠELEŠOVSKÝ, David ŠPAČEK, Jan BINEK, Petra DVOŘÁKOVÁ, Jarmila FOJTÍKOVÁ, Petr HALÁMEK, Hana JURAJDOVÁ, Ladislav KAVŘÍK, David PÓČ, Martin POP, Jaroslav REKTOŘÍK, Simona ŠKARABELOVÁ a Pavel FIŠER. Vybrané přístupy, metody a nástroje managementu regionální a místní správy a jejich kontext. Brno: ESF MU, 2008, 216 s. ISBN 978-80-210-4698-6. info
  • POMAHAČ, Richard a Olga VIDLÁKOVÁ. Veřejná správa. Vyd. 1. Praha: C.H. Beck, 2002, xii, 278. ISBN 8071797480. info
  • WRIGHT, Glen a Juraj NEMEC. Management veřejné správy : teorie a praxe. Vyd. 1. Praha: Ekopress, 2003, 419 s. ISBN 808611970X. info
  • KELLER, Jan. Sociologie byrokracie a organizace. In Sociologie byrokracie a organizace. Praha: SLON, 1996. ISBN 80-85850-15-X. info
  • Studijní materiály připravené vyučujícím.
  • Aktuální informace na webu příslušných subjektů veřejné správy.
Metody hodnocení
Posluchači budou psát průběžný test v rámci Bloku č. 2, jeho úspěšné absolvování (minimální úspěšnost 60 %) a vypracování POTu v souladu se stanovenými požadavky je předpokladem pro možnost absolvovat závěrečné testování.

Předmět je ukončen písemnou zkouškou. V případě malého počtu studentů může být ukončen po dohodě s posluchači formou ústní.

Dopustí-li se student u zkoušky nedovoleného jednání, zejména používání různých nedovolených pomůcek („taháků“), opisování, vynášení zadání testů a vůbec jednání narušující průběh zkoušky, přeruší učitel zkoušku a podle závažnosti přestupku udělí klasifikaci do ISu F, nebo FF, případně i FFF. Uvedený postup se vztahuje na všechny aktivity, které vstupují do závěrečného hodnocení předmětu, (POTy, seminární práce, referáty, apod.).

Podmínky úspěšného absolvování předmětu (včetně literatury) jsou specifikovány v interaktivní osnově a stažitelném studijním plánu vždy před začátkem semestru.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Poznámka k četnosti výuky: 12 hodin.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, jaro 2008.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2009/KVSV