MPE_EAEI Ekonomické aspekty evropské integrace

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2018
Rozsah
2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D. (cvičící)
prof. Afif DAHER (přednášející), prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D. (zástupce)
Ing. Tomáš Paleta, Ph.D. (přednášející)
Ing. Tomáš Paleta, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D.
Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Jana Hegerová
Dodavatelské pracoviště: Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh
Po 14:35–16:15 P403
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
MPE_EAEI/01: Po 16:20–17:55 MT205, T. Paleta
Předpoklady
Předpokládá se předchozí absolvování předmětů Makroekonomie pro VS a Mikroekonomie pro VS. Předmět je zařazen do magisterského navazujícího studia oboru Administration publique.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30
Jiné omezení: Předmět je pouze pro LAP.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět je především zaměřen na problematiku institucionálních aspektů procesu transformace a na ekonomický vývoj kandidátských zemí Evropské unie. Obsahem jsou rovněž ekonomické aspekty procesu rozšiřování Evropské unie.
Výstupy z učení
Absolventi budou schopni:
* chápat základní tendence ve vývoji hospodářských systémů EU;
* analyzovat základní makroekonomické a mikroekonomické souvislosti evropské integrace;
* analyzovat a pochopit politické souvislosti evropské integrace;
* porozumět a analyzovat přínosy a náklady integračního procesu.
Osnova
  • 1. Mikroekonomie evropské integrace – základní nástroje v teorii a praxi, grafická analýza otevřenosti ekonomiky a aplikace tarifních bariér. Typy protekcionismu a efekty jeho odstraňování.
  • 2. Preferenční liberalizace – analýza jednostranné diskriminační liberalizace, analýza celní unie, srovnání celní unie a zóny volného obchodu. WTO, EU – empirické studie.
  • 3. Velikost trhu a její efekty – liberalizace, defragmentace a průmyslová restrukturalizace v teorii a praxi EU. Teorie nedokonalé konkurence a její odraz v reálné ekonomice evropské integrace. Ekonomické efekty soutěžní politiky.
  • 4. Efekty hospodářského růstu a integrace trhů výrobních faktorů – střednědobé efekty růstu v Solowově analýze a tvorba kapitálu, dlouhodobé efekty a know-how. Mikroekonomie integrace trhů práce a kapitálu.
  • 5. Společná zemědělská politika – cíle a původní představy, problémy CAP, reformy a jejich důsledky. Hodnocení přínosů a nákladů současné koncepce CAP, návrhy a možnosti dalšího vývoje.
  • 6. Regionální politika a dopravní politika – problém koheze, geografické zvláštnosti a jejich národohospodářské aspekty. Náklady a přínosy kohezních politik.
  • 7. Monetární historie Evropy – zlatý standard, Bretton-Woods, první koncepce měnové integrace. Kursová a měnová politika – jejich vztah v teorii a praxi, důsledky pro měnovou integraci.
  • 8. Evropský měnový systém EMS – koncepce, předpoklady fungování, hospodářské výsledky, krize systému. Teorie a empirie fungování fixních kursů v EU.
  • 9. Optimální měnové oblasti – problém definice, kritéria optimální měnové oblasti. Empirická posouzení Evropské unie jako optimální měnové oblasti, srovnání, perspektivy.
  • 10. Evropská měnová unie – Maastrichtská smlouva a cíle společné měnové politiky, eurozóna. Evropský systém centrálních bank – cíle, nástroje a strategie, odpovědnost a nezávislost ECB. Empirie fungování.
  • 11. Fiskální politika a Pakt stability a růstu – národní fiskální politiky v podmínkách EMU, externality, principy Paktu stability a růstu, jeho národohospodářské dopady.
  • 12. Finanční trhy v eurozóně – specifika finančních trhů v eurozóně, finanční instituce a trhy, mezinárodní význam společné měny.
  • 13. Ekonomická integrace a problémy trhu práce – národní pracovní trhy a vliv integrace, instituce trhů práce, evropský model, teorie a praxe.
Literatura
    povinná literatura
  • BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. Ekonomie evropské integrace. Translated by Stanislav Šaroch. 1. vyd. Praha: Grada. 478 s. ISBN 9788024718071. 2008. info
    doporučená literatura
  • BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. The economics of European integration. 3rd ed. London: McGraw-Hill. xx, 458. ISBN 9780077121631. 2009. info
  • SLANÝ, Antonín. Makroekonomická analýza a hospodářská politika. 1. vyd. Praha: C. H. Beck. 380 s. EU 22. ISBN 80-7179-738-3. 2003. info
  • BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. The economics of European integration. London: McGraw-Hill. xx, 458. ISBN 0077103947. 2004. info
Výukové metody
Předmět je organizován formou přednášek a seminářů; na přednáškách je k jednotlivým tématům podán základní výklad, který je dále rozebírán a diskutován na seminářích. Posluchači si na semináře k zadaným oblastem připravují krátké, velmi úzce zaměřené referáty.
Metody hodnocení
Zkouška: dva průběžné testy (50%), písemný závěrečný test ve francouzském jazyce (50%). Upozornění: jakékoli podvody nebo pokusy o podvod během zkoušky (např. používání "taháků" nebo jiných nedovolených pomůcek, opisování, umožňování opisování, vynášení testů, apod.) nebo činnosti ohrožující objektivitu zkoušky budou kvalifikovány jako nedodržení požadavků k ukončení předmětu a budou učitelem hodnoceny v ISu jako "F"; děkan zahájí disciplinární řízení s možností až ukončení studia.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Část výuky probíhá ve francouzštině. Nezapisují si studenti, kteří absolvovali předmět PEEAEI.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.