MPF_TEPO Teorie portfolia

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2023
Rozsah
2/2/0. 6 kr. k=1. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Ing. Luděk Benada, Ph.D. (přednášející)
Ing. Luděk Benada, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Silvie Zlatošová, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Luděk Benada, Ph.D.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Iva Havlíčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh
Út 14:00–15:50 P104, kromě Út 28. 3.
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
MPF_TEPO/01: Po 8:00–9:50 VT105, kromě Po 27. 3., S. Zlatošová
MPF_TEPO/02: Po 16:00–17:50 VT105, kromě Po 27. 3., L. Benada
Předpoklady
! MPF_APOT Portfolio Theory && ! NOWANY ( MPF_APOT Portfolio Theory )
Znalosti z mikroekonomie, makroekonomie, matematiky, statistiky a finanční matematiky
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 140 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 26/140, pouze zareg.: 0/140, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/140
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V kurzu se studenti seznámí se základními matematickými metodami využívanými v oblasti vyhodnocování investičních variant, optimalizace portfolia a oceňování rizikových a nerizikových aktiv.
Kurz má význam především pro studenty, kteří hodlají pracovat v oblasti správy aktiv u finančních institucí.
Obsah je rozdělen do dvou tematických okruhů.
Předmětem prvního okruhu je Markowitzův model ve standardním tvaru, který je dál rozšířen o bezrizikové vklady a bezrizikové půjčky.
Obsahem druhého tematického okruhu je model oceňování kapitálových aktiv, diverzifikace rizik a arbitrážní teorie oceňování.

Hlavní cíle kurzu jsou:
-porozumění základům teorie portfolia;
-porozumění ohodnocování výnosnosti a rizika cenných papírů;
-porozumění základním přístupům k sestavování portfolia cenných papírů;
-schopnost aplikovat získané znalosti i na problémové oblasti, které nejsou přímo probírány v rámci předmětu
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen:
- uplatňovat poznatky z oblasti základních charakteristik (výnos, riziko, likvidita) obchodovaných akciových cenných papírů
- kvantifikovat očekávaný cenový vývoj cenného papíru
- vytvořit portfólio v souladu s Markowitzovým a Sharpeho konceptem
- řešit tvorbu portfolia za předpokladu váhového omezení (prodej na krátko, max. váha cp)
Osnova
  • Tématický plán - přednášky
  • 1. Úvod do teorie portfolia
  • 2. Aktiva v teorii portfolia, výnosnost a riziko změny jeho výnosnosti
  • 3. Kvantifikace očekávaného výnosu a změny výnosu portfolia
  • 4. Markowitzův model, obraz množiny přípustných portfolií v prostoru výnosu a rizika
  • 5. Kvantifikace množiny efektivních portfolií v Sharpeho a Markowitzově smyslu
  • 6. Bezrizikové aktivum, sell short, vypůjčování a zapůjčování
  • 7. Matematické modely pro určení podílů (vah) aktiv v portfoliu, optimální portfolio. Vázané extrémy, minimalizace rizika.
  • 8. Jedno-indexový (jedno-faktorový) model a určení podílů cenných papírů v portfoliu
  • 9. Více-indexové (více-faktorové) modely
  • 10. Modely rovnováhy na kapitálových trzích, model oceňování kapitálových aktiv (CAPM), přímka kapitálového trhu
  • 11. Model kapitálových aktiv ve tvaru SML, využití přímky cenného papíru
  • 12. Faktorové modely a APT, sloučení CAPM a APT
  • Tématický plán - semináře:
  • 1. Úvodní seminář – způsob práce v seminářích, podmínky hodnocení
  • 2. Kvantifikace výnosnosti a rizika aktiva (výnosnost a riziko změny výnosnosti aktiva; historický přístup k odhadu výnosnosti a rizika; expertní přístup k odhadu výnosnosti a rizika)
  • 3. Kvantifikace očekávaného výnosu a rizika portfolia (výnosnost a riziko portfolia při znalosti podílů cenných papírů v portfoliu; kovarianční matice z výnosností CP obchodovaných na burze; výpočet korelační matice portfolia z CP obchodovaných na burze; riziko změny výnosnosti portfolia při znalosti podílů CP v portfoliu složeného z CP se známou kovarianční maticí a podíly cenných papírů v portfoliu)
  • 4. Konstrukce přípustné a efektivní množiny portfolií, křivky indiference (grafické zobrazení přípustné množiny portfolií tvořených dvěma CP při;zobrazení portfolií v prostoru výnosu a rizika z více cenných papírů; výpočet výnosnosti a rizika portfolia; určení skladby efektivní množiny optimálního portfolia)
  • 5. Kontrolní test I
  • 6. Bezrizikové aktivum, vypůjčování a zapůjčování (konstrukce množiny portfolií s bezrizikovým aktivem a rizikovými akciemi; efektivní množina a bezriziková investice; vypůjčování a zapůjčování kapitálu a vliv na efektivní množinu, výnosnost a riziko dokonalá a nedokonalá konkurence, důsledky pro chování výrobců)
  • 7. Určování podílů aktiv v portfoliu (určování podílů aktiv v portfoliu pomocí Lagrangeových multiplikátorů, s požadovanou výnosností a minimalizací rizika; využití dat z výnosností cenných papírů obchodovaných na burze s cennými papíry
  • 8. Jedno-indexový (jedno-faktorový) model a určení podílů cenných papírů v portfoliu (odhady parametru beta; tržní model; systematické a nesystematické riziko; jednoindexový model a výpočet vah cenných papírů v portfoliu, je-li zakázán prodej nakrátko a je-li povolen)
  • 9. Více-indexové (více-faktorové) modely (procesy generující výnosnost cenných papírů a portfolia; faktorové modely, faktorové beta; výnosnost a riziko faktorového portfolia)
  • 10. Kontrolní test II
  • 11. Model oceňování kapitálových aktiv (CAPM), přímka kapitálového trhu, model kapitálových aktiv ve tvaru SML, využití přímky cenného papíru
  • 12. Faktorové modely a APT, sloučení CAPM a APT
Literatura
    povinná literatura
  • ELTON, Edwin J. Modern portfolio theory and investment analysis. 8th ed. Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons. xviii, 727. ISBN 9780470505847. 2011. info
    doporučená literatura
  • ČÁMSKÝ, František. Teorie portfolia. 2. přeprac. a rozš. vyd. Brno: Masarykova univerzita. 115 s. ISBN 9788021042520. 2007. info
  • SCHULMERICH, Marcus, Yves-Michel LEPORCHER a Ching-Hwa EU. Applied asset and risk management : a guide to modern portfolio management and behavior-driven markets. Berlin: Springer. xvii, 476. ISBN 9783642554438. 2015. info
Výukové metody
Přednáška, na seminářích počítání příkladů tematicky zaměřených na výpočet výnosnosti a rizika aktiv, sestavení portfolia za různých podmínek, modely sestavení portfolia při rovnováze na trhu.
Metody hodnocení
Typ výuky: 2/2 (přednáška/cvičení)
Zkouška: Písemná, viz dale
Kontrolní test I a Kontrolní test II v seminářích se budou psát v týdnech dle harmonogramu (bude upřesněno na začátku semestru). Pokud student nemůže fyzicky absolvovat libovolný (maximálně však jeden) z plánovaných testů - omluvu posoudí vyučující (nutná omluvenka v ISu) - může mu vyučující umožnit absolvování náhradního testu (tento náhradní test bude zahrnovat všechny probrané tématické okruhy) počátkem zkouškového období. Hodnocení náhradního testu bude shodné s hodnocením plánovaných testů.
Výsledná známka je stanovena na základě výsledků práce v seminářích (podmínkou je 70% účast) a dosažených výsledků z průběžných testů. K úspěšnému ukončení je nutné mít v průměru minimálně 60 % z obou testů. Nesplnění této podmínky předpokládá opakování předmětu.
V případě existence důvodu neúčasti na maximálně jednom testu a nebo v případě, že student dosáhne velmi malé skóre z jednoho testu, bude mu umožněno psát náhradní termín ve zkouškovém období. V případě neúčasti na obou testech a nesplnění podmínky dosažení v průměru 60%, bude studentovi automaticky zapsána známka „F“. Na tento termín je pohlíženo jako na opravný zkouškový termín.
Každý test se skládá ze tří příkladů.
Pro hodnocení výkonu studentů platí následující klasifikační stupnice:
A= 92 – 100 %
B= 84 – 91 %
C= 76 – 83 %
D= 68 – 75 %
E= 60 – 67 %
F= méně než 60 %

Dopustí-li se student u zkoušky nedovoleného jednání jako je používání různých nedovolených pomůcek („taháků“), opisování, vynášení zadání testů a vůbec jednání narušující průběh testu, přeruší vyučující zkoušku a podle závažnosti přestupku udělí klasifikaci do ISu F, nebo FF, případně i FFF. V případě závažného přestupku bude dán podnět disciplinární komisi k zahájení disciplinárního řízení.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Tento předmět je obsahově ekvivalentní s předmětem MPF_APOT vyučovaném v anglickém jazyce.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2024, jaro 2025.