PEETP Ekonomie trhu práce

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2007
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Lenka Vystavělová (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Kamil Fuchs, CSc.
Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lydie Pravdová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
PEETP/1: Rozvrh nebyl do ISu vložen. L. Vystavělová
PEETP/2: Rozvrh nebyl do ISu vložen. L. Vystavělová
Předpoklady
pemik2 Mikroekonomie II
Úspěšné absolvování předmětu pemik2.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 35 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/35, pouze zareg.: 0/35, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/35
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Ekonomie trhu práce se zabývá problematikou trhu práce, vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti, mzdových sazeb a míry sociální nerovnosti. Analýza vychází ze základů položených středně pokročilým kurzem neoklasické mikroekonomie a rozvíjí ji dále zkoumáním speciálních témat trhu práce. Výuka je rozčleněna do tří bloků. První blok (přednášky 2–6) se zabývá základními stavebními kameny ekonomie trhu práce: významem trhu práce, faktory ovlivňujícími nabídku práce, poptávku po práci, míru nezaměstnanosti a míru sociální nerovnosti. Druhý blok (přednášky 7–10) se zabývá vlivem exogenních a speciálních faktorů na trh práce (a jeho zpětnovazebním působením). Z exogenních faktorů se zde zkoumá např. vliv vzdělání, technologického pokroku, globalizace. Z endogenních faktorů je pozornost věnována především problémům informační asymetrie, morálního hazardu a z toho vyplývajících problémů jako jsou problémy agentury, nutnost motivace apod. Třetí blok (přednášky 11–13) zkoumá vybrané vlivy vládní regulace na trh práce. Cílem předmětu je seznámit studenty se základy ekonomie trhu práce. Studenti by po absolvování předmětu měli být schopni samostatně analyzovat jak dopady různých vládních politik na trh práce, tak dopady exogenních změn jako je technologický pokrok, globalizace nebo stárnutí populace.
Osnova
  • Tématický plán přednášek: 1.Úvod 2.Trh práce 3.Nabídka práce 4.Poptávka po práci 5.Přirozená a strukturální míra nezaměstnanosti 6.Nerovnost 7.Vzdělání a lidský kapitál 8.Kompenzace a diskriminace 9.Sdílení rizika a motivace 10.Technologický pokrok a globalizace 11.Minimální mzda a ochrana zaměstnanců 12.Zdanění práce 13.Ostatní politiky trhu práce
Literatura
  • 1. Kaufman, B. E. – Hotchkiss, J. L.: The Economics of Labor Markets, 6. vydání, Thomson, 2003.
  • 2. McConnell, C. R. – Brue, S. L.: Contemporary Labor Economics, 3. vydání, McGraw-Hill, 1992.
Metody hodnocení
Požadována aktivní účast na seminářích a vypracování seminárního projektu. Zkouška formou písemného testu. Výsledná známka bude složena z 80 % z výsledku zkouškového testu a z 20 % z hodnocení seminárního projektu.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008, jaro 2009.