PHMAII Management II

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2007
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. Ing. Ladislav Blažek, CSc. (přednášející)
doc. Ing. Ondřej Částek, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. Ing. Ladislav Blažek, CSc.
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Dana Krejčí
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
PHMAII/1: Út 16:20–17:55 P106, L. Blažek, O. Částek
PHMAII/2: Rozvrh nebyl do ISu vložen. L. Blažek, O. Částek
PHMAII/3: Po 14:35–16:15 P201, L. Blažek, O. Částek
Předpoklady
phmana Management I
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 61 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/61, pouze zareg.: 0/61, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/61
Jiné omezení: 10 pouze přednáška
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Management II je oborově povinný pro obor Podnikové hospodářství. Představuje nadstavbu nad programově povinným předmětem Management I. Je koncipován tak, aby vedl k hlubšímu pochopení soudobých problémů řízení podniků i jiných organizací a způsobů jejich řešení, a to zejména cestou sledování a analýzy dlouhodobých vývojových trendů ekonomického a sociálního prostředí těchto subjektů. Za typické znaky tohoto předmětu je možno považovat poměrně široký záběr, přesahující hranice organizací, snahu o chápání konkrétních jevů jako specifických projevů obecných trajektorií vývoje. Studium by mělo vést k rozvoji systémového stylu myšlení, vytvářejícího předpoklady pro vnímání širokých souvislostí, hlubšího chápání zpětnovazebních procesů, vztahů mezi částí a celkem, statiky a dynamiky apod. Mělo by však samozřejmě vést rovněž k získání poznatků, a to jak teoretického, tak i faktografického charakteru.
Osnova
  • Tématický plán přednášek: I. Teoreticko-metodologická východiska. Vývojové trendy ekonomického a sociálního prostředí. 1. Teorie řízení jako věda o řízení v technických, biologických a společenských systémech. 2. Vývoj systémů - přirozená a kulturní evoluce. 3. Specifika vývoje a řízení společenských systémů. 4. Charakteristické rysy a základní principy industriální éry. 5. Vývojové tendence na prahu postindustriální éry. II. Vývojové trendy podniků a jejich řízení. 6. Proměny práce a vývoj podniků. 7. Od hierarchií k sítím. 8. Vysoce zhodnocující podniky. 9. Stakeholderské pojetí podniku. III. Přístupy a metody soudobého managementu a jeho kulturní a etické aspekty. 10. Vybrané přístupy a metody soudobého managementu. 11. Organizační kultura. 12. Manažerská etika Tématický plán seminářů: Tématický plán seminářů je obsahově shodný s tématickým plánem přednášek. Na jednotlivých seminářích studenti vystupují formou prezentací tříčlenných týmů s dílčími tématy náležejícími do tématických okruhů předcházející přednášky. V rámci jednoho semináře se předpokládají čtyři prezentace po dvaceti minutách, z toho vlastní vystoupení cca 10 minut, diskuze a zhodnocení rovněž cca 10 minut.
Literatura
  • BLAŽEK, L. Management II. (Sylabus) Brno : Masarykova univerzita, 2006.
Metody hodnocení
Předpokladem ukončení předmětu je složení zkoušky. Zkouška je ústní. Součástí zkoušky je hodnocení seminární práce a prezentací realizovaných na seminářích.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2008.