PPPRIN Právo v informačních systémech

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2004
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Danuše Spáčilová (přednášející)
Garance
JUDr. Jindřiška Šedová, CSc.
Katedra práva – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Dáša Třísková
Rozvrh
Po 16:20–17:55 VT203
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 22 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/22, pouze zareg.: 0/22, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/22
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu Právo v informaních systémech je vybavit studenty znalostí právních pedpis, které upravují vztahy vznikající pi využívání poíta a internetu. Zábr napí klasickými právními disciplinami umožní piblížit studentm vybrané právní pedpisy nebo jejich ásti z oblasti práva ústavního, autorského, finanního, správního a trestního a upozornit na specifické využití nkterých institut práva obchodního a obanského. Výuka bude doplnna konkrétními pípady z právní praxe u nás i v zahranií. Tináct pednášek je koncipováno tak, aby si potebné znalosti osvojili všichni, kteí budou ekonomické a jiné informaní systémy využívat i spoluvytváet.
Osnova
  • 1. Orientace v problematice práva informaních a komunikaních systém, základní pojmy - data, informace, systém, poítaový program, databáze. Zákon o elektronických komunikacích, internetová telefonie. 2. Internet - základní pojmy z hlediska technického i právního, zákon o službách informaní spolenosti, pipojení k internetu, odpovdnost provider. 3. Ochrana duševního vlastnictví a informaní systémy, domény, nekalá soutž na internetu, reklama, spamming. 4. Autorskoprávní ochrana poítaových program a databází, ochrana autorských práv v prostedí internetu, zamstnanecká díla. 5. Elektronické dokumenty, elektronický právní styk, elektronický podpis. 6. Právo na informace a jeho ústavní základy, informaní systémy veejné správy, registry, internetová demokracie. 7. Ochrana osobních údaj v informaních systémech a na internetu. 8. Podnikání v oblasti informaních technologií, e-business, spotebitelské smlouvy, outsourcing. 9. Bezpenost informaních systém, ochrana hardware, software a dat - právní, technická, institucionální. Povinnost mlenlivosti. Monitorování e-mail. 10. Aktuální otázky poítaové a internetové kriminality, dokazování. 11. Aktuální zdroje právních informací na internetu, pedstavení CELEXu (evropské právo). 12. Informaní etika. 13. Shrnutí a aktualizace pednesené problematiky.
Literatura
  • Vybrané webové stránky
  • Smejkal, V.: Internet §§§. Grada, Praha 2001
  • Sklenák,V. a kol.: Data, informace, znalosti a Internet. C.H.BECK, Praha 2001.
  • Zedníek, R.: Internet pro právníky, Grada, Praha 2001
  • Mates, P., Matoušová, M.: Evidence, informace, systémy. Codex, Bohemia, Praha 1997
  • Pelikánová, R., ermák, K.: Právní aspekty doménových jmen. Linde, Praha 2000
  • Smejkal, V. a kol: Právo informaních a telekomunikaních systém. C.H.BECK, Praha 2004
  • Brejcha, A.: Právo na informace a povinnost mlenlivosti, Codex Bohemia, Praha 1998
Metody hodnocení
Zkouška je ústní a skládá se ze dvou ástí. Na zaátku semestru si studenti vyberou témata ke zpracování ve form PowerPointové prezentace. Prezentace bude hodnocena a bude souástí konené známky. Druhá ást hodnocení bude výsledkem ústní zkoušky v rámci ádného zkouškového období.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2003, podzim 2005.