PREG_E Economic Geography-E

Faculty of Economics and Administration
Autumn 2007
Extent and Intensity
2/0/0. 3 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
RNDr. Jaroslav Maryáš, CSc. (lecturer)
doc. RNDr. Jiří Vystoupil, CSc. (lecturer)
Guaranteed by
prof. RNDr. Milan Viturka, CSc.
Department of Regional Economics – Faculty of Economics and Administration
Contact Person: Klára Viturková
Timetable
Tue 16:20–17:55 P101
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.

The capacity limit for the course is 82 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/82, only registered: 0/82
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Výuka v tomto předmětu seznamuje posluchače s předmětem a metodami ekonomické geografie. V jednotlivých přednáškách je podán výklad a zaměření základních disciplín ekonomické geografie, který umožňuje pochopit vývoj, současný stav a hlavní trendy v rozmístění obyvatelstva a sídel, hospodářství, dopravy a dalších sociálně ekonomických aktivit člověka na různé regionální úrovni. Zároveň jde o získání nezbytných základů geografického myšlení, tzn. pochopení problémů v územních souvislostech a porozumění zákonitostem vývoje.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Teorie a metodologie ekonomické geografie. Předmět, úkoly a vývoj ekonomické geografie. Historický vývoj geografie. Poznávací funkce geografie. Vnitřní a oborové členění ekonomické geografie. Geografické informace, techniky a metody jejich zpracování. 2 – 4. Geografie obyvatelstva. Informační základna a metody výzkumu. Vývoj, rozmístění, dynamika a struktura obyvatelstva. 5 – 6. Geografie sídel. Základní charakteristiky osídlení. Venkovská sídla. Vznik a vývoj měst. Funkce měst. Urbanizační procesy, sídelní systémy. Město a zázemí. 7. Geografie obchodu a služeb.Význam a postavení terciární sféry. Lokalizace a hierarchie obslužných a maloobchodních aktivit. Obslužné regiony. Teritoriální a komoditní struktura světového obchodu. 8. Regiony, geografická regionalizace. Regionální geografie. Regiony, teorie a struktura regionu. Regionalizace, metody vymezování regionů. 9. Geografie zemědělství. Příspěvek zemědělství k světové výživě. Světová produkce, spotřeba a export potravin (rostlinná a živočišná výroba, rybolov). Vliv přírodních a sociálně ekonomických faktorů na zemědělství. Základní charakteristiky současného světového zemědělství 10 – 11. Geografie průmyslu. Význam a postavení průmyslu ve světovém hospodářství. Lokalizační teorie a lokalizační faktory v průmyslu. Geografické metody hodnocení průmyslu. Surovinová základna průmyslové výroby. Odvětvová struktura průmyslu. Vývoj a současné tendence světové průmyslové výroby. 12. Geografie dopravy. Vývoj dopravy. Vliv geografických faktorů na dopravu. Klasifikace a druhy dopravy. Současné trendy ve světové dopravě. Spoje a telekomunikace. 13. Geografie cestovního ruchu a rekreace. Prostorová organizace cestovního ruchu. Ekonomický význam cestovního ruchu. Mezinárodní cestovní ruch. Současné problémy a tendence cestovního ruchu v ČR.
Literature
  • 2. Maryáš J., Vystoupil J.: Ekonomická geografie (elektronická verze). ESF MU, Brno 2006. DSO. 149 s.
  • 1. Maryáš J., Vystoupil J. a kol.: Ekonomická geografie I. (2. a rozšířené a doplněné vydání). ESF MU, Brno 1995 . 160 s.
  • 3. Clark G. L., Feldman M. P., Gertler M. S.: The Oxford Handbook of Economic Geography, Oford University Press, USA 2001, 776 s.
Assessment methods (in Czech)
Písemná zkouška
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
The course is taught annually.
General note: Tento předmět je určen pouze studentům oboru Evropská hospodářská,správní akulturní studia.
The course is also listed under the following terms Autumn 2004, Autumn 2005, Autumn 2006, Autumn 2008.
  • Enrolment Statistics (Autumn 2007, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/econ/autumn2007/PREG_E