PVKRVS Krizové řízení ve veřejné správě

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2003
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Jaroslav Rektořík, CSc. (přednášející)
doc. PhDr. Jan Šelešovský, CSc. (přednášející)
Garance
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Jana Fuksová
Rozvrh
Čt 10:15–13:35 S301
Předpoklady
Předmět byl vyvolán potřebou institucí veřejné správy získat teoreticko-metodologické znalosti pro praktické zvládání mimořádných událostí a průběžně k tomuto procesu vychovávat odborníky - absolventy ekonomických fakult vysokých škol.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/30
Mateřské obory/plány
předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Jde o volitelný předmět magisterského prezenčního i navazujícího magisterského prezenčního studia pro všechny obory. Studijním plánem je zařazen do 8. semestru. Jeho cílem je doplnění znalostí studentů o aktuální problematiku krizového řízení ve veřejné správě. Důraz je přitom kladen jak na legislativní bázi krizového řízení, tak na ekonomické souvislosti. Zvláštní pozornost je věnována výkladu zcela nových pojmů jak ze zákona o integrovaném záchranném systému, tak krizového zákona jako např. mimořádná událost, krizová situace, orgány krizového řízení, dokumentace krizového plánování, krizové štáby, bezpečnostní rady aj. Studenti budou seznámeni i s normami pro řízení mimořádných událostí a krizových situací na úrovni kraj a obec. Dále budou objasněny vazby obrany a ekonomiky a realizací hospodářských opatření pro krizové stavy na úrovni kraj a okres. Předmět je uzavřen předáním zkušeností z krizového řízení v ČR a poukázáním na zavedené standardy v ČR a požadavky NATO a EU.
Osnova
  • Bezpečnostní zájmy České republiky. Bezpečnostní rada státu a její stálé pracovní orgány jako prvky bezpečnostního systému. Ostatní prostředky naplňování bezpečnostní politiky České republiky. Úloha a místo krizového řízení při naplňování bezpečnostní politiky České republiky. Bezpečnostní strategie ČR, Vojenská strategie ČR. Legislativní rámec krizového řízení. Zakotvení krizového řízení v ústavě, ústavním zákoně a tzv. krizových zákonech. Rozbor krizového zákona. Dokumentace krizového plánování. Struktura krizových plánů. Typové plány. Seznam krizových opatření. Ústřední krizový štáb, krizové štáby resortů a správních úřadů. Bezpečnostní rada kraje a obce určené. Krizové štáby krajů a obcí. Řízení mimořádných událostí a krizových situací na úrovni kraje a obce. Postavení a úkoly krajů a obcí při přípravě na mimořádné události a při provádění záchranných a likvidačních prací. Úkoly krajů a obcí při zajišťování připravenosti kraje a obce na řešení krizových situací. Součinnost mezi civilními a vojenskými složkami IZS. Funkce civilní ochrany, IZS a HZS ČR v systému ochrany obyvatelstva. Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2006 a výhled do roku 2015. Ekonomika a obrana. Kapitolní, druhové a funkční třídění rozpočtové skladby. Rozbor skupiny č. 5 : Bezpečnost státu a právní ochrana. Rozsah základních funkcí státu za krizových situací z pohledu ekonomického zabezpečení základních funkcí státu. Financování krizového managementu. Způsob použití účelové rezervy finančních prostředků kapitoly Všeobecná pokladní správa na řešení krizových situací, jejich předcházení a odstraňování jejich následků. Státní pomoc při obnově území postiženého živelní nebo jinou pohromou. Náhrady výdajů při zapojování do mezinárodních záchranných operací, humanitární pomoc. Ekonomické zabezpečení krizových situací. Správa státních hmotných rezerv. Hospodářská opatření pro krizové stavy. Úkoly krajů a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a určených obcí v systému hospodářských opatření pro krizové stavy. Zkušenosti z krizového řízení a likvidace následků mimořádných událostí. Krizové řízení v ČR a NATO. Sladění s legislativou NATO a ZEU. Nové prvky v systému krizového řízení. Cvičení orgánů krizového řízení k řešení nevojenských krizových situací. Mezinárodní smlouvy o vzájemné pomoci při katastrofách nebo velkých haváriích.
Literatura
  • Další literatura viz níže Informace učitele
  • REKTOŘÍK, Jaroslav a Jan ŠELEŠOVSKÝ. Jak řídit kraj, město a obec. IV. díl. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 2002, 135 s. Ruzkověť pro zastupitele územních celků. ISBN 80-210-2957-9. info
Metody hodnocení
Volitelný předmět magisterského prezenčního studia a navazujícího magisterského studia. v rozsahu 2/0. Přdmět je ukončen zápočtem po předložení písemné práce.
Navazující předměty
Informace učitele
Výuka bude probíhat s využitím externích odborníků na problematiku řízení a financování krizových stavů a situací a s využitím praktických zkušeností ze záplav v ČR v roce 1997 a 2002 a zkušeností z činnosti NATO při zvládání krizových situací ve světě. Základní literatura: Bezpečnostní strategie České republiky Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) Zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů Zákon č. 12/2002 Sb., o státní pomoci při obnově území postiženého živelní nebo jinou pohromou a o změně zákona č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, ( zákon o státní pomoci při obnově území ) Doporučená literatura: Ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky Ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky Ústavní zákon č. 300/2000 Sb., kterým se mění Ústava Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla) Státní rozpočet na příslušný kalendářní rok Zákon č. 238/2000 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů Nařízení vlády k provedení § 27 odst.8 a § 28 odst.5 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) Nařízení vlády č. 463/2000 Sb., o stanovení pravidel zapojování do mezinárodních záchranných operací, poskytování a přijímání humanitární pomoci a náhrad výdajů vynakládaných právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami na ochranu obyvatelstva Sdělení ministerstva zahraničních věcí č. 139/2000 Sb.MS, o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o vzájemné pomoci při katastrofách nebo velkých haváriích Sdělení ministerstva zahraničních věcí č. 7/2001 Sb.MS, o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o spolupráci a vzájemné pomoci při mimořádných událostech Sdělení ministerstva zahraničních věcí č. 31/2001 Sb.MS, o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Maďarskou republikou o spolupráci a vzájemné pomoci při katastrofách a závažných haváriích Věstník vlády pro orgány krajů, okresní úřady a orgány obcí, částka 9 ze dne 13. prosince 2001 Antušák E.: Strategie a ekonomika v bezpečnostním systému České republiky, AVIS, Praha Sborníky odborných konferencí Současnost a budoucnost krizového managementu z let 1998 až 2002, T-SOFT,s.r.o. Praha
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009.