PVKVS Kontrola ve veřejném sektoru

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2007
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
Mgr. Bc. David Póč (přednášející)
doc. Ing. Jaroslav Rektořík, CSc. (přednášející)
doc. PhDr. Jan Šelešovský, CSc. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Jan Šelešovský, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Jílková
Rozvrh
každý sudý čtvrtek 7:40–11:00 P303
Předpoklady
Doporučeným předpokladem je absolvování předmětu Veřejné finance I. a Ekonomika veřejného sektoru.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 92 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/92, pouze zareg.: 0/92, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/92
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
1. Kontrola jako nástroj řízení (managementu). 2. Druhy kontrola, jejich základní funkce a výstupy. 3. Kontrolní systémy ve veřejném sektoru. 4. Specifika kontroly územních samosprávných celků. 5. Specifika kontroly vybraných veřejnoprávních institucí. 6. Finanční kontrola ve veřejné správě. 7. Audity jako specifické součásti a nástroje kontroly. 8. Korupce a etika ve veřejné správě. 9. Institucionální aspekty kontroly. 10. Charakteristika kontrolních institucí v ČR. 11. Pojetí kontroly v EU.
Osnova
  • Předmět je vyučován ve čtyřhodinovém bloku jedenkrát za 14 dnů. Důvodem je zajištění možnosti odborné exkurze v kontrolních a inspekčních institucích, jejichž sídlo je na území města Brna. Plánována je i celodenní exkurze do vybraného ústředního orgánu státní správy v Praze, případně pozvání vedoucího pracovníka takové instituce k přednášce na ESF. 1. Kontrola jako nástroj řízení (managementu). Druhy kontrol, jejich základní funkce a výstupy. 2. Kontrolní systémy ve veřejném sektoru. 3. Specifika kontroly územních samosprávných celků a vybraných veřejnoprávních institucí včetně finanční kontroly ve veřejné správě. 4. Externí a interní audity jako specifické součásti a nástroje kontroly. 5. Korupce a etika ve veřejné správě. 6. Charakteristika kontrolních institucí v ČR a v zemích EU (včetně komparace pojetí kontroly). 7. Zpracování a přednesení závěrečné práce jako podmínka zápočtu. Rozsah práce 15-20 stran.
Literatura
  • REKTOŘÍK, Jaroslav a Jan ŠELEŠOVSKÝ. Kontrolní systémy veřejné správy a veřejného sektoru. První. Praha: Ekopress, s.r.o. K Motelu 124, Praha 4. 212 s. Ekonomická řada. ISBN 80-86119-72-6. 2003. info
Metody hodnocení
Prezenční studium. Povinně volitelný předmět pro studijní obor Veřejná ekonomika v 7. semestru. Podmínkou zápočtu je zpracování písemné práce a její prezentace.
Informace učitele
Student musí sledovat aktuální vývoj dané problematiky v médiích, odborných periodikách, na www stránkách MF ČR, NKÚ, Svazu měst a obcí, krajů apod. Je nutné počítat s odbornou exkurzí v kontrolních a inspekčních institucích se sídlem na území města Brna, případně s jednodenní odbornou exkurzí v ústředním orgánu státní správy v Praze. Z toho důvodu je upraven rozvrh předmětu tak, že je vyučován 1x za čtrnáct dnů ve čtyřhodinové dotaci.Vyučující kladou vysoké nároky na zpracování závěrečné práce a její přednesení před kolektivem studentů. Pro přednes závěrečné práce je možné s ohledem na počet zapsaných studentů realizovat čtyřhodinovou výuku každý týden pro jinou skupinu studentů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2003, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2008.