BKP_ZAPR Základy práva

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2018
Rozsah
0/0/6. konzultace. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Tomáš Foltas, Ph.D. (přednášející)
Garance
JUDr. Tomáš Foltas, Ph.D.
Katedra práva – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Hráčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra práva – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh
So 13. 10. 9:00–11:50 P106, So 8. 12. 16:00–18:50 P106
Předpoklady
Předmět navazuje na znalosti získané předcházejícím studiem.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Hlavním cílem kurzu je zprostředkovat znalost vybraných právních institutů potřebných pro efektivní orientaci v pozitivní právní úpravě. V prvním tématickém celku se studenti seznamují se základními pojmy a teoriemi nauky o státu jako garantu práva a veřejné moci. Druhá část je věnována právní teorii nezbytné k orientaci v právním řádu a v systému práva. Studenti se seznamují s podstatou práva jako společenského jevu a s jeho funkcemi. Osvojují si základní pojmy teorie práva.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu bude student schopen pracovat s konkrétními prameny práva tak, aby je dokázal interpretovat a aplikovat na konkrétní situace; získá orientaci v systému právních odvětví a jejich návaznostech.
Osnova
  • A) Úvod do práva. Základní pojmy a instituty. Studijní materiály. Průběh studia. Přednášky, semináře atp. Workshop.
  • B) Základy práva. Stát a právo. Dělba státní moci. Základní pojmy a instituty. Právní stát. Demokracie. Workshop.
  • C) Právo jako normativní systém. Systém a struktura práva. Prameny práva. Právní norma. Tvorba práva. Interpretace a aplikace práva. Judikatura. Workshop.
  • D) Úvod do veřejného práva. Ústavní právo. Trestní právo. Správní právo. Finanční právo. Právo životního prostředí. Další odvětví veřejného práva. Workshop.
  • E) Soudnictví. Trestní soudnictví. Civilní soudnictví. Správní soudnictví. Ústavní soudnictví. Evropský soud pro lidská práva. Workshop.
  • F) Úvod do soukromého práva. Rekodifikace soukromého práva. Nový občanský zákoník. Obecné otázky. Obsah a systematika. Základní zásady. Subjekty. Právní skutečnosti. Právní jednání. Právní události. Závazky. Workshop.
  • Studenti předmětu ve výuce využívají možnosti webového portálu www.pravoesf.cz. Tento portál je výstupem projektu OP VK s názvem: Inovace výuky práva ve studijních oborech Finance a Finanční podnikání na ESF MU, registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0189.
  • Základy práva byly vytvořeny interaktivní studijní texty, které naleznete na webovém portálu (pravoesf.econ.muni.cz.) K samostudiu dle harmonogramu zveřejněném v IS/Studijních materiálech předmětu jsou určeny studijní texty Základy práva. Věnujte prosím pozornost i studijním textům těchto předmětů: Obchodní právo I., Správní proces a Evropské právo. V uvedených studijních textech jsou podrobněji vysvětleny právní instituty, jejichž znalost Vám umožní lépe pochopit základní právní instituty z oblasti veřejného i soukromého práva v kontextu jejich praktického uplatnění. V případě, že budete mít zájem o podrobnější informace, pak lze využít právní informační systém (ASPI), který je přístupný na počítačových učebnách a v knihovně ESF. V tomto případě je vstup zajištěn prostřednictvím ikony ASPI/ na ploše počítače. Současně od podzimního semestru 2013 poskytujeme všem studentům ESF možnost využít dálkový přístup k ASPI. V tomto případě je ASPI dostupné na vzdálené ploše přes Internet. Postup je zveřejněn na hlavních webových stránkách ESF.
Literatura
    povinná literatura
  • Foltas, T. Studijní texty „Základy práva“. ESF MU. Portál výuky právních předmětů ESF: Webová adresa: http://pravoesf.econ.muni.cz/. Informace o přístupových právech k webové aplikaci jsou zveřejněny v IS/Studijní materiály předmětu/Učební texty/.
    doporučená literatura
  • SPIRIT, Michal. Základy práva pro neprávníky : po rekodifikaci soukromého práva. 4. aktualizované vydání. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2015, 294 stran. ISBN 9788073805517. info
  • JANKŮ, Martin. Základy práva pro posluchače neprávnických fakult. 5., přeprac. a dopl. vyd. Praha: C.H. Beck, 2013, xxvi, 535. ISBN 9788074004940. info
  • HORÁKOVÁ, Jana. Základy práva pro neprávníky. Praha: Linde, 2014, 341 s. ISBN 9788086131993. info
  • GERLOCH, Aleš. Teorie práva. 4. upr. vyd. Plzeň: Aleš Čeněk, 2007, 343 s. ISBN 9788073800239. info
Výukové metody
Přednášky, individuální studium literatury, individuální konzultace, domácí příprava, dílčí písemné testy, rešerše literatury.
Přednášky jsou rozděleny do dvou bloků:
1. blok: témata č. A.-C.
2. bolk: témata č. D.-F.
Metody hodnocení
Kurz probíhá distanční formou studia. Předmět je zakončen písemnou zkouškou. Studenti se mohou zúčastnit zkoušky, pokud splní následující podmínky: 1. aktivně se zúčastní alespoň 50 % workshopů, 2. odevzdají vyplněný POT v požadovaném rozsahu a struktuře. Podrobnější informace budou obsaženy v Pokynech ke studiu (viz Studijní materiály předmětu).
Jakékoli opisování, zaznamenávání nebo vynášení testů, používání nedovolených pomůcek, jakož i komunikačních prostředků nebo jiné narušování objektivity zkoušky (zápočtu) bude považováno za nesplnění podmínek k ukončení předmětu a za hrubé porušení studijních předpisů. Následkem toho uzavře vyučující zkoušku (zápočet) hodnocením v ISu známkou "F" a děkan zahájí disciplinární řízení, jehož výsledkem může být až ukončení studia. Uvedený postup se vztahuje na všechny aktivity, které vstupují do závěrečného hodnocení předmětu, (POTy, seminární práce, referáty, apod.).
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
nezapisují si studenti, kteří absolvovali předmět KPZAPR.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023, podzim 2024.