BPM_MATL Základy práce se systémem MATLAB

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2016
Rozsah
0/2. 4 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
doc. RNDr. Vítězslav Veselý, CSc. (cvičící)
Garance
doc. RNDr. Vítězslav Veselý, CSc.
Katedra aplikované matematiky a informatiky – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Hráčková
Dodavatelské pracoviště: Katedra aplikované matematiky a informatiky – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
BPM_MATL/02: Út 9:20–11:00 VT204, V. Veselý
Předpoklady
( BPM_MATE Matematika )
1. Znalost obsluhy počítače PC alespoň na uživatelské úrovni. 2. Zkušenosti s programováním v některém z běžných programovacích jazyků výhodou. 3. Znalosti základů matematiky v rozsahu běžného vysokoškolského kalkulu, zejména partií z oblasti lineární algebry a teorie matic.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 36 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/36, pouze zareg.: 0/36, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/36
Cíle předmětu
Cílem je naučit studenty formalizaci jednoduchých úloh, jejich převod do programově zpracovatelné podoby (algoritmizace) v jazyku systému MATLAB, včetně základního využití grafického aparátu, manipulace s datovými soubory, vytváření a ladění jednoduchých programů, apod.
Systém MATLAB má vzhledem k rozsáhlé nabídce specializovaných knihoven použití prakticky ve všech oblastech lidské čínnosti a je využíván i v některých specializovaných předmětech vyučovaných na univerzitě, včetně ekonomických disciplin. Postupným seznámením se syntaxí a sémantikou programového systému pomocí řešení jednoduchých problémů se studenti vhodnou formou připraví pro následné využití tohoto poměrně silného nástroje k řešení úloh pro potřeby ekonomických analýz.
Na konci tohoto kurzu bude student schopen:
- navrhnout algoritmus řešící jednoduchý problém;
- zapsat algoritmus v programovacím jazyce MATLAB;
- provést odladění programu.
Osnova
  • Semináře:
  • 1. Organizace semináře, požadavky na ukončení semináře (závěrečný test, projekt), informace ohledně možnosti instalovat systém MATLAB/OCTAVE na domácím počítači. Syntaxe jazyka, ovládání příkazového okna, práce se soubory a operačním systémem, nápověda a kontextové vyhledávání, seznam připojených knihoven (tzv. MATLABPATH).
  • 2. Přímé vytváření matic výčtem prvků, prázdná matice, generování matic se specifickou strukturou, manipulace s maticemi, získání informací o dosud alokovaných maticích, údržba matic.
  • 3. Techniky indexování a práce se submaticemi, submatice na levé straně přiřazovacího příkazu, změna rozměru matice.
  • 4. Základní maticové operace, speciální maticové operace: operace po složkách, umocňování, levé a pravé dělení a jeho užití při řešení systému lineárních rovnic, aj.).
  • 5. Relační a logické maticové operátory, smíšené aritmeticko-logické výrazy, logické funkce, hledání v maticích.
  • 6. Práce s textovými řetězci, znakové konverze čísel, vyhodnocení příkazu zadaného textovým řetězcem, zpracování chybových hlášení, operace s datumem a časem.
  • 7. Funkční a dávkové m-soubory, předávání vstupních a výstupních parametrů, větvení běhu programu, cykly v programu.
  • 8. Interakce se spuštěným programem, vstupní a výstupní příkazy, prostředky pro ladění správné funkce programů.
  • 9. grafický subsystém, základy kreslení dvourozměrných a trojrozměrných grafů.
  • 10. Elementární funkce a jejich průběhy, příkazy vztahující se k náročnějším tématickým okruhům z maticové a polynomiální algebry.
  • 11. Symbolické výpočty, příklady užití.
  • 12. Informativní přehled nových datových typů zavedených od verze 5.0: vícerozměrná pole (N-D array), buněčná pole (cell array), struktury a objekty.
  • 13. Závěrečný test: řešení elementárních praktických úloh v prostředí systému MATLAB.
Literatura
  • SVOBODA, Arnošt a Leonard WALLETZKÝ. Informatika pro ekonomy Základy práce v Matlabu. první. Brno: Masarykova universita, 2001, 148 s. ISBN 80-210-2718-5. info
  • ZAPLATÍLEK, Karel a Bohuslav DOŇAR. MATLAB pro začátečníky. 2. vyd. Praha: BEN - technická literatura, 2005, 152 s. ISBN 80-73000-175-6. info
Výukové metody
Výuka probíhá ve 12ti týdenních lekcích formou interaktivních cvičení v počítačové učebně za použití dopředu připravených demonstračních skriptů spouštěných v prostředí MATLABu.
Každá lekce pokrývá konkrétní tématický okruh, který vyučující stručně vysvětlí a na živo demonstruje v prostředí MATLABu.
Ke každé lekci dostanou studenti zadány k samostatnému řešení jednoduché úkoly. Po domací přípravě (individuální nebo ve spolupráci s ostatními studenty) jejich zvládnutí individuálně prokazují řešením na začátku následující lekce, které je zasláno vyučujícímu. Toto průběžné testování poskytuje vyučujícímu okamžitou zpětnou vazbu ohledně zvládnutí probírané látky a současně měří aktivitu jednotlivých studentů.
V posledním zápočtovém týdnu probíhá závěrečný test, kdy studenti samostatně řeší jednoduché úlohy ze všech tématických okruhů.
Metody hodnocení
Kurz je ukončen klasifikovaným zápočtem.
K zápočtu si student připraví projekt, který řeší náročnější problém dle vlastního výběru formou jedné nebo více m-funkcí pro MATLAB.
Výsledná známka je výsledkem hodnocení závěrečného testu a projektu. Jako doplňkové kritérium slouží i aktivita během průběžných testů, která může zlepšit finální známku.
Navazující předměty
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Informace k inovaci předmětu
Předmět byl inovován v rámci projektu "Inovace studia ekonomických disciplín v souladu s požadavky znalostní ekonomiky (CZ.1.07/2.2.00/28.0227)", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

logo image
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, jaro 2010, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2016/BPM_MATL