MPE_MPVS Makroekonomie pro veřejnou správu

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2015
Rozsah
2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Jean-Jacques DURAND (přednášející)
Ing. Monika Jandová, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. Ing. Martin Kvizda, Ph.D.
Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Šárka Starobová
Dodavatelské pracoviště: Katedra ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Rozvrh
St 14:35–16:15 S402
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
MPE_MPVS/01: St 16:20–17:55 S402
Předpoklady
Nepředpokládá se předchozí absolvování předmětů. Předmět je zařazen do magisterského navazujícího studia oboru Administration publique.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Předmět je pouze pro LAP.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět představuje spolu s předmětem Mikroekonomie pro VS úvod do studia ekonomie. Předpokládá se, že studenti oboru Veřejná správa / Administration publique nemají žádné vstupní znalosti ekonomie. Po absolvování navazujícího předmětu Ekonomická teorie pro VS tak získají studenti srovnatelné poznatky s absolventy magisterského předmětu Makroekonomie 2.
Studenti během semestru samostatně studují podle zadané literatury jednotlivá témata a diskutují je s vyučujícím na seminářích. Během přednášek jsou témata podle základní literatury postupně rozšiřována zejména o formální modely tak, aby po absolvování předmětu měli studenti znalosti makroekonomie na úrovni bakalářských programů s přesahy do problematiky programů magisterských.
Studijní cíle po absolvování předmětu:
* identifikovat a porozumět elementárním ekonomickým problémům;
* definovat a interpretovat základní makroekonomické souvislosti;
* analyzovat ekonomickou realitu pomocí jednoduchých ekonomických modelů.
Osnova
  • 1. Základní principy ekonomie – makroekonomický přístup. Makroekonomická teorie a hospodářská politika; základní rozdíly v makroekonomických školách.
  • 2. Národní hospodářství – definice, dvou a čtyřsektorový model, hranice výrobních možností. Národní ekonomiky a vztahy mezi nimi; teorie absolutní výhody a aplikace teorie komparativní výhody.
  • 3. Externality a tržní neefektivnost. Soukromá řešení problému externalit a hospodářská politika ve vztahu k externalitám.
  • 4. Konstrukce daňové soustavy; daně a efektivnost, daně a spravedlnost.
  • 5. Rozdělování důchodu – měření nerovnosti, politická filozofie přerozdělování důchodu, politiky zaměřené na snižování chudoby a jejich efektivnost.
  • 6. Měření výkonu ekonomiky – národní důchod, HDP, HNP, reálný a nominální produkt. Měření životních nákladů, index spotřebitelských cen, vliv inflace. Potenciální produkt.
  • 7. Hospodářský růst, produktivita práce a její determinanty - zahraniční investice, mezinárodní integrace a hospodářská politika. Úspory a investice – systém národních účtů, trh zápůjčních fondů.
  • 8. Nezaměstnanost – definice, měření míry nezaměstnanosti, typy nezaměstnanosti. Minimální mzda, kolektivní vyjednávání, teorie efektivní mzdy.
  • 9. Peněžní systém, podstata peněz, bankovní systém. Inflace – definice, příčiny, náklady, protiinflační politika.
  • 10. Mezinárodní toky zboží, služeb a kapitálu. Platební bilance – teorie a praxe. Reálné a nominální měnové kursy, devizové trhy, teorie parity kupní síly, tržní determinace měnových kursů.
  • 11. Ekonomické výkyvy, základní teorie cyklu. Křivka agregátní nabídky, definice. Křivka agregátní poptávky, definice.
  • 12. Monetární a fiskální politika – vliv na AD, stabilizace ekonomiky, vliv v krátkém a dlouhém období.
  • 13. Phillipsova křivka – definice, empirie. Význam očekávání v ekonomii. Nabídkové šoky a náklady snížení inflace. Shrnutí – fungování hospodářské politiky.
Literatura
    povinná literatura
  • MANKIW, N. Gregory. Zásady ekonomie. Praha: Grada. 763 s. ISBN 80-7169-891-1. 2000. info
    doporučená literatura
  • MANKIW, N. G. Principes de l'économie. Paris: Economica, 1998, 972 s.
  • SAMUELSON, Paul Anthony a William D. NORDHAUS. Ekonomie. 1. vyd. Praha: Svoboda. 40, 1011. ISBN 8020501924. 1991. info
  • SAMUELSON, P. A. – NORDHAUS, W. D. Economie. Paris: Economica, 2005, 782 s.
Výukové metody
Studenti během semestru samostatně studují podle zadané literatury jednotlivá témata a diskutují je s vyučujícím na seminářích.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen ústní zkouškou; jazykem u zkoušky je čeština. Známka za průběžné testy tvoří 50% hodnocení výsledné známky. Studenti klasifikovaní z průběžných testů „F“ nemohou skládat ústní zkoušku a jejich výsledná známka je „F“.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Část výuky probíhá ve francouzštině.
Informace k inovaci předmětu
Předmět byl inovován v rámci projektu "Inovace studia ekonomických disciplín v souladu s požadavky znalostní ekonomiky (CZ.1.07/2.2.00/28.0227)", který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

logo image
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023, podzim 2024.