PVEVSE Ekonomika veřejného sektoru

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2005
Rozsah
2/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Vladimír Hyánek, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Vladimír Hyánek, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Simona Škarabelová, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. Ing. Jaroslav Rektořík, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Jílková
Rozvrh
Čt 9:20–11:00 P106
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
PVEVSE/1: St 7:40–9:15 P106, V. Hyánek, S. Škarabelová
PVEVSE/2: Čt 7:40–9:15 P304, V. Hyánek, S. Škarabelová
Předpoklady
VEEK Veřejná ekonomie || Ex_7332_P Veřejná ekonomie || PVVE Veřejná ekonomie
Předmět navazuje na znalosti získané v přemětu veřejná ekonomie a bere v úvahu znalosti studentů oboru veřejná ekonomie z průběžně studovaného předmětu veřejné finance. Důraz se klade i na získávání aktuálních infromací o ekonomice a řízení jednotlivých odvětví veřejného sektoru ze všech typů masmedií (týká se i www stránek ministerstev a ústřeních úřadů státní správy).
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 61 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/61, pouze zareg.: 0/61, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/61
Jiné omezení: max. 20 cizích studentů; cvičení pouze pro studenty ESF
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět navazuje na poznatky získané v programově povinném předmětu Veřejná ekonomie a prohlubuje i konkretizuje znalosti o efektivním fungování veřejného sektoru jako celku i jeho jednotlivých částí. V prvních dvou přednáškách jsou hlouběji a konkrétněji rozvedeny poznatky o příčinách existence veřejného sektoru, jeho struktuře a efektivnosti. Samnostatně je procvičováno oceňování veřejných zakázek, jejich zadávání, veřejná volba, veřejná kontrola a krizové řízení. Následně jsou konkretně rozebrýány základní ekonomické kategorie veřejného sektoru jako výkony, náklady, cena, odměňování motivace, investice, inovace, a to včetně aplikace v celém neziskovém sektoru. V posledním bloku přednášek je věnována pozornost ekonomice a řízení hlavních odvětví veřejného sektoru. U všech probíraných odvětví se předpokládá komparace se zeměmi EU.Podmínky připuštění ke zkoušce: seminární práce a její prezentace, 2 testy během semestru. Forma zkoušku: ústní
Osnova
  • Úvod do problematiky formou vstupního testu, ve kterém jsou zjištěny znalosti studentů z předcházejícího studia (veřejná ekonomika, makroekonomie, mikroekonomie apod.). Historie veřejného sektoru, teorie statků ay potřeb, členění veřejného sektoru apod. 1.Nástroje ekonomiky a řízení veřejného sektoru (mimo veřejných financí, které jsou přednášeny samostatně) - veřejné zakázky, veřejné projekty a jejich hodnocení, veřejná volba, veřejná kontrola, inovace, investice a také již neodmyslitelný produkt veřejné správy (potvrzovaný několikrát v poslední dekádě): krizového řízení ve veřejné správě. 2. Ekonomie a řízení jednotlivých odvětví veřejného sketoru v rozdělení dle bloků: blok odvětví společenských potřeb, blok odvětví rozvoje člověka, blok poznání a informací, blok technické infrastruktury, blok odvětví privátních statků podporovaných z veřejných rozpočtů, blok existenčních jistot.
Literatura
  • REKTOŘÍK, Jaroslav. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. 1. vyd. Praha: Ekopress, 2002. ISBN 80-86119-60-2. info
Metody hodnocení
Prezenční studium. Přednášky a semináře. Zkouška sestává z obhájení seminární práce a ústní zkoušky.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008.