KHZAFI_T Základy filozofie

Ekonomicko-správní fakulta
podzim 2006
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Marek Timko, Ph.D. (přednášející)
Ing. Tomáš Psota, MBA (pomocník)
Garance
doc. PhDr. Božena Šmajsová Buchtová, CSc.
Katedra podnikové ekonomiky a managementu – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Dana Krejčí
Rozvrh
Ne 8. 10. Ne 12:50–16:15 T 2B, Ne 5. 11. Ne 8:30–11:50 T 2B, Ne 17. 12. Ne 12:50–16:15 T 2B
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Obsah předmětu tvoří čtyři tematických celky, z nichž první, tj. dějiny filosofie, je navázáním na výuku společensko-vědních předmětů na střední škole. Dalšími tematickými celky jsou autorem rozpracované součásti dnešní systematické filosofie: evoluční ontologie, evoluční gnoseologie, filosofie techniky. Druhá část, tj. evoluční ontologie, tvoří teoretické východisko pro interpretaci evoluční gnoseologie i filosofie techniky. Ve všech těchto částech se obecně srozumitelným způsobem ukazuje, co je příroda a přirozená evoluce, a co je vůči přírodě opoziční kultura (civilizace) a evoluce sociokulturní. Výklad, který vychází z poznatků a teorií současných systémových věd, objasňuje nejen proces přirozené a kulturní evoluce, ale také málo známý problém informace a ontické role informace v otevřených nelineárních systémech: tj. v systémech živých i kulturních. Také problém poznání je interpretován nejen tradičně, tj. jako získávání informace z vnějšího prostředí člověka, ale i evolučně ontologicky, tj. jako ontická procedura, jíž otevřené nelineární systémy získávají a využívají informaci pro vlastní růst a reprodukci. Část s názvem filosofie techniky interpretuje dvě linie technického vývoje (biotickou i abiotickou), problém evoluce techniky, konflikt biosféry a technosféry i málo známou abiotickou techniku zemědělskou a informační.
Osnova
  • Tematický plán přednášek 1. Úvod, vstupní test 2. Co je filosofie, filosofické disciplíny, zvláštnost filosofické metody, vztah filosofie a vědy, filosofie a náboženství, filosofie a umění, filosofie a politiky 3. Filosofie antická, středověká a renesanční, hlavní školy, představitelé a problémy 4. Filosofie novověká, velké systémy 17.století, osvícenství, pozitivismus, anglický empirismus, německá klasická filosofie, filosofie marxistická a existenciální, filosofie jazyka, filosofie amerického pragmatismu, hermeneutika, analytická filosofie 5. Ontologie jako teorie bytí, historie a význam, ontologie řecká a středověká, ontologie mechanického materialismu, ontologie existenciální, kritická ontologie N. Hartmanna 6. Ontologie evoluční, obecná charakteristika, vztah bytí a dění, evoluce, dva ontické řády, dva typy ontické uspořádanosti 7. Ontologie evoluční, otevřené nelineární systémy, informace, ontická role informace 8. Kontrolní test 9. Evoluční gnoseologie, co je poznání, biologické a kulturní předpoklady poznání, jazyk jako fenomén kultury 10. Evoluční gnoseologie, poznání obyčejné a vědecké, ontická role poznání 11. Evoluční gnoseologie, problém pravdy, kritéria pravdy, problém kompatibility 12. Filosofie techniky, co je technika, dvě linie techniky, problém evoluce techniky 13. Filosofie techniky, technika produktivní, spotřební a informační, konflikt biosféry a technosféry.
Literatura
  • Šmajs, J. Základy systematické filosofie. Distanční studijní opora. Brno: Vydavatelství MU, 2006 (rozpracovaná pilotní verze skript, termín odevzdání 31. 5.)
Metody hodnocení
Studenti zpracovávají v průběhu semestru jeden POT. Termín jeho odevzdání je týden před vykonáním zkoušky a je podmínkou připuštění ke zkoušce. Závěrečný písemný test spočívá ve volné odpovědi na tři otázky v časovém limitu půl hodiny. Test je hodnocen klasifikační stupnicí A až F.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2005, podzim 2007, podzim 2008.