MVE109 Instituce EU

Fakulta sociálních studií
jaro 2004
Rozsah
1/1/0. 6 kr. Doporučované ukončení: zk. Jiná možná ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Út 10:00–11:40 U31
Předpoklady
Kurs je koncipován jako navazující. Předpokládá se proto absolvování kursu Evropská integrace, nebo srovnatelná znalost evropského integračního procesu. Nezbytností je take četba anglických textů. Kurs není vhodný pro studenty prvního ročníku ES.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurs se zabývá detailně mechanismy a institucionální strukturou Evropské unie. Pozornost je věnována vývoji orgánů a vlivu politických okolností na proces rozhodování EU. V kursu je zohledněn vliv integračních paradigmat supranacionalismu a intergovernmentalismu na vznik a fungování institucí.
Osnova
  • v prvním týdnu seznámení se strukturou předmětu a povinnostmi 1. Úvod do problematiky institucionálního vývoje ES/U, polarita nadnárodního a mezivládního modelu, specifika EU 2. Úvod do problematiky evropského práva 3. Evropská rada 4. Rada EU 5. Evropská komise - historický vývoj, role 6. Evropská komise - mechanismus prosazování zájmů, úkoly v legislativním procesu 7. Evropský parlament - jeho struktura, politické strany,vnitřní členění 8. Evropský parlament - vývoj jeho postavení a pravomocí, úkoly 9. Hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů -postavení poradních orgánů, Účetní dvůr a jeho význam 10. Legislativní proces, přijímání rozpočtu, rozšiřování a další procedury 11. Problematika institucionálních reforem - Ústava EU 12. Evropský soudní dvůr, Soud první instance.
Literatura
  • PITROVÁ, Markéta a Petr FIALA. Evropská unie. Brno: CDK. 737 s. mimo edice, svazek 1. ISBN 80-7325-015-2. 2003. info
  • PITROVÁ, Markéta. Institucionální struktura Evropské unie : vliv integračních paradigmat na výstavbu institucí ve Společenství. Edited by Petr Fiala. Brno: [s.n.]. 213 s. 1999. info
  • texty umíštěné v elektronické studovně
  • Pitrová, M.:Institucionální struktura EU, Brno 1999
Metody hodnocení
Kurs je ukončen zápočtem a zkouškou. Podmínkou k získání zápočtu je odevzdání eseje a napsání zápočtového testu. Esej v rozsahu přibližně 5 stran je povinná na tema: legitimita; demokratická kontrola; problémy institucionálních reforem, demokratický deficit EU institucí. Následuje možnost zvolit ze tří témat: a) ČR a možnost prosadit národní zájmy v evropských strukturách b) Pro a proti vetu v Radě ministrů EU c) Jednotný volební systém v EP - ano či ne? Eseje je nutné odevzdat nejpozději do prvního květnového týdne. Zkouška je realizována písemně, podmínkou připouštění ke zkoušce je udělení zápočtu. Bodové ohodnocení - zápočtový test (20 bodů), povinná esej (20 bodů), zkouška (60 bodů), dobrovolná esej (10 bod). Minimální hranice pro úspěšné splnění kurzu je 60 bodů.
Informace učitele
Učitel doporučuje kurs studentům druhého a vyššího ročníku, respektive studentům MVES. Absolvování v prvním ročníku ES není příliš vhodné jak z hlediska znalostí studentů, tak z hlediska logické návaznosti povinných kursů.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2000, jaro 2001, jaro 2002, jaro 2003, jaro 2005, jaro 2006.