MVZ211 Energetická bezpečnost: východiska a implikace pro fungování mezinárodního systému

Fakulta sociálních studií
podzim 2011
Rozsah
1/1. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Jan Osička, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Petr Ocelík, Ph.D. (cvičící)
doc. Mgr. Filip Černoch, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Hedvika Koďousková, Ph.D. (pomocník)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Út 10:00–11:40 P51 Posluchárna V. Čermáka
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 33 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem kurzu je studenty uvést do problematiky energetické bezpečnosti v disciplíně mezinárodních vztahů. Představeny jsou historické proměny pozice a vnímání energetické bezpečnosti v mezinárodní politice, stejně jako nejdůležitější trendy vývoje a nejdůležitější témata současnosti. Vzhledem k interdisciplinárnímu charakteru energetické bezpečnosti jsou rovněž prezentovány základní poznatky geologie, environmentalistiky a technologické aspekty. Obdobně je nabídnut vhled do politické ekonomie energetických zdrojů, rozložení světových zásob energetických surovin a distinktivních rysů fungování ropného trhu a trhů se zemním plynem. Část kurzu se rovněž věnuje hlavním energetickým trhům a aktérům, ať už se jedná o EU, Rusko, nebo asijské nastupující ekonomiky Indie a Číny. Po absolvování toho kurzu se studenti budou schopni orientovat v problematice energetické bezpečnosti coby komplexního fenoménu mezinárodní politiky.
Osnova
  • (1) Organizační hodina (2) Ropné krize a střet exportérů/importérů energetických komodit (3) Aktuální vývoj na energetických trzích: svět na pokraji krize? (4) Energetické trendy 21. století (5) Energetická politika EU: kolbiště národních států (6) Národní šampioni v ruské energetice (7) Čtecí týden (8) Zahřívající se planeta: svět po Kjótu (+ průběžný test) (9) Čínská zahraniční politika: hybná síla na světových trzích? (10) Uzlové body v mezinárodní námořní dopravě (11) Boj o energetické suroviny: hlavní zdroj konfliktu v 21. století? (12) Historie obchodu s energetickými surovinami: od sedmi sester k nacionalizaci (13) Situace na světových trzích: ropný zlom a tichá revoluce?
Literatura
  • Andrews-Speed, P., & Dannreuther, R. 2011. China, Oil and Global Politics. New York: Routledge Cílek, V., & Kašík, M. 2007. Nejistý plamen. Praha: Dokořán Li-Chen, S. 2008. The Rise and Fall of Privatization in the Russian Oil Industry. Palgrave Macmilla
Výukové metody
Výuka probíhá formou přednášek. Studenti by se měli aktivně zapojovat do debaty v průběhu a po skončení přednášky.
Metody hodnocení
Hodnocení je zadáváno na základě součtu bodů získaných z následujících tří částí hodnocení: (1) docházka; (2) průběžný test; (3) závěrečná zkouška.
Informace učitele
The teaching language is Czech.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2012, podzim 2013, jaro 2015, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019.