MVZ421 Energetická bezpečnost

Fakulta sociálních studií
jaro 2008
Rozsah
1/1/0. 8 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Filip Černoch, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Eltay Dilbazi (cvičící)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
St 16:00–17:40 U42
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz je zaměřen na problematiku energetické bezpečnosti a geopolitické dopady závislosti vyspělých zemí na energetických zdrojích ležících mimo jejich území. Komparativní metodou budou demonstrovány vztahy mezi hlavními světovými centry hospodářského rozvoje a největšími producenty klíčových energetických surovin. V první části kurzu bude provedena analýza a posouzení struktury energetických zdrojů, které k dosahování svého růstu využívají nejvyspělejší státy světa (G7). Na základě této analýzy budou identifikovány hlavní rizikové faktory, jež ovlivňují jejich energetickou bezpečnost. Především bude posouzeno do jaké míry jsou tyto státy závislé na importu energetických surovin a o jaké komodity se jedná. Budou sledovány trendy ve vývoji energetické bezpečnosti s ohledem na celosvětový růst spotřeby energií a s ohledem na vývoj v oblastech odkud pochází největší procento importovaných energetických surovin. Do srovnávací analýzy budou zahrnuty také různé strategie, které volí pro zajištění vlastní energetické bezpečnosti jednotlivé státy (USA) a uskupení států (EU). V souvislosti s dominantním zastoupením ropy a zemního plynu jako hlavních energetických komodit bude zvláštní pozornost věnována vývozcům ropy a jejich postupu v rámci OPEC a také vlivu těžební politiky těchto států na světové ceny a tvorbu HDP u takových producentů jako např. Rusko. V kurzu je zahrnuta také problematika stabilního a bezpečného transportu energetických surovin ze zdrojových zemí k odběratelům.
Osnova
  • 1. Uvedení do problematiky, hlavní metodologická východiska. 2. Energetické zdroje, bohatství a moc v historické perspektivě. 3. Trendy energetické spotřeby a centra světového hospodářského rozvoje. 4. Ropa jako zdroj bohatství a důvod k válce. 5. OPEC, ceny ropy a růst HDP: producenti vs. konzumenti. 6. Perský záliv a pokušení získání největšího dílu ropného „koláče“. 7. Spor o ropné bohatství Kaspického moře. 8. Zemní plyn – komodita globálního energetického trhu: plynovody a LNG v geopolitice mocností. 9. Konvenční suroviny a výzva obnovitelných zdrojů energie. 10. Energetická bezpečnost a strategie jejího zajištění z perspektivy USA. 11. Energetická bezpečnost a strategie jejího zajištění z perspektivy EU. 12. Energetická bezpečnost mimo euroamerickou oblast.
Metody hodnocení
Zápočet bude udělen na základě celkového bodového hodnocení studenta, které bude průběžné po celou dobu konání předmětu. Pro udělení zápočtu je nezbytná aktivní účast na seminářích, absolvování průběžného i zápočtového testu.
Informace učitele
Povinná literatura bude průběžně umísťována v IS MU: Studijní materiály k předmětu, nebo je k dispozici ve veřejných knihovnách. Časopisecké texty v elektronických databázích přístupných z FSS MU. UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, jaro 2009.