POL191 Volby v roce 2002

Fakulta sociálních studií
jaro 2003
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Jakub Šedo, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Jakub Šedo, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Út 10:00–11:40 G24
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kursu je přiblížit zájemcům průběh, výsledky a následky výsledků volebních soutěží, které se během roku 2002 konaly evropském kontinentu a které přinesly v některých zemích výrazné změny v systému politických stran.
Osnova
  • 1. úvodní informace 2. čtecí týden 3. Portugalsko a Nizozemí 4. Ukrajina a Maďarsko 5. Francie 6. Irsko a Švédsko 7. Česká republika 8. Makedonie 9. Slovensko 10. Bosna a Hercegovina a Lotyšsko 11. Německo 12. Turecko a Rakousko 13. závěrečná hodina Pořadí probíraných zemí volně propojuje chronologickou linii jako základní kostru, která je doplněna spojováním zemí, které pravděpodobně nezaberou tolik času, do poněkud nesourodých dvojic, ve kterých je sledována v rámci možností alespoň minimální logika (jaro/podzim, západ/východ, řádné/předčasné volby).
Metody hodnocení
Výuka probíhá formou cvičení a klade důraz na aktivní podíl studentů na hodinách. K úspěšnému ukončení předmětu musí student přednést referát v délce 10 - 15 minut, odevzdat seminární práci v rozsahu 5 - 10 stran a získat v průběhu výuky minimálně 32 bodů z 60. Hodnoceny jsou: Přednesený referát - max. 25 bodů (referáty na volby v ČR a SR max. 20 bodů) - hodnotí se splnění zadání a kvalita obsahu referátu (max. 15 bodů), kvalita přednesu (max. 5 body) a dodržení stanovené délky (max. 5 body), u referátů na ČR a SR 12,4,4. Seminární práce - max. 14 bodů - hodnotí se obsah (max. 9 bodů), naplnění formálních požadavků (max. 4 body) a jazyková úroveň (max. 1 bod). Aktivita v hodinách - max. 9 bodů - hodnotí se účast (max. 3 body) a aktivita na hodinách (max. 6 bodů). Zápočtový test - max. 12 bodů (testu se neúčastní studenti, kteří získali potřebný počet bodů během výuky), 4 otázky, každá po 3 bodech. Opticky značně komplikovaný systém bodového hodnocení má zajistit, aby byly pokud možno přiměřeným způsobem zohledněny všechny faktory náležející kvalitním referátům a seminárním pracím. Bodové hodnocení bude zadáno do poznámkového bloku během odpoledne dne, ve kterém se konala předposlední hodina.
Informace učitele
Konzultační hodiny: pondělí 13.00-14.00 e-mail: sedo@fss.muni.cz telefon: 541615127 Referáty: Referát v rozsahu 10-15 minut (vymezenou délku je nutno dodržet) by měl stručně shrnout nejdůležitější body týkající se volební soutěže v dané zemi: cíle a taktiku stran, nejdůležitější programové body (které měly vliv na průběh a výsledek volební soutěže), výsledek voleb, hodnocení, nakolik se povedlo stranám dosáhnout cíle, jakým způsobem strany reagovaly na volební výsledek. Autor by neměl opomenout významné události, které nějakým způsobem ovlivnily výsledek volební soutěže (u zemí, kde se konaly předčasné volby, by mělo dojít k vysvětlení příčin jejich konání), pokud to není předmětem některého z předcházejících referátů. V závěru referátu by mělo být stručně zmíněno, zda a jakým způsobem výsledek voleb poznamenal podobu systému politických stran dané země. Pokud je referát rozdělen mezi dva přednášející (jeden na vítěze a druhý na poražené), je úkolem prvního z přednášejících stručně vysvětlit kritéria, podle kterých si referující strany rozdělili, úkolem druhého přednášejícího pak je mj. obecný závěr (viz závěr minulého odstavce). U referátů na události předcházející či následující parlamentní volby mají přednášející trochu větší "volnost", jádrem jejich referátu by měl být popis události, který by měl být směřován k odpovědi na otázku, zda a jakým způsobem uvedená událost ovlivnila výsledek voleb (pokud se jedná o událost volby předcházející), nebo jaký vývoj v systému politických stran po volbách daná událost naznačuje či dokumentuje (pokud se jedná o událost následující po volbách). Doporučená literatura: k předmětu není striktně zadána povinná literatura, jeho charakter ovšem vyžaduje od účastníků alespoň minimální přípavu, tj. získání alespoň omezeného okruhu informací o volbách v probírané zemi, aby se mohli účastnit diskuse o volbách v probíraných zemích. V rámci usnadnění tohoto úkolu bude vytvářen seznam doporučené literatury k jednotlivým volbám, jelikož mají posloužit pro získání základní orientace, budou v něm primárně uváděny kratší texty v češtině (1 na danou zemi či k danému problému). Seznam bude v průběhu semstru aktualizován, protože o řadě volebních soutěží, které se konaly na podzim 2002 a které budou probírány v průběhu dubna a května, články teprve vyjdou. V Středoevropských politických studiích vyšly tyto texty dotýkající se konkrétních voleb v roce 2002: v čísle 4/2002: Balík, S. - Kopeček, L.: Slovenské volby 2002 - Překročení Rubikonu? Mareš, M.: Spolkové volby v Německu v roce 2002 Šedo, J.: Parlamentní volby v Maďarsku 2002 v čísle 1/2003: Hloušek, V.: Parlamentní volby v Rakousku 2002 V Politologické revue: v čísle 2/2002: Perottino, M.: O francouzských volbách jinak V Mezinárodní politice: v čísle 6/2002: Gombos, L.: Ukrajina po volbách Eichler, J.: Francie po prezidentských volbách Komentáře k volbám v "méně sledovaných" zemích vycházely v některých periodikách (např. v Proglasu, Listech).
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2003/POL191