POL483 Ochrana demokracie

Fakulta sociálních studií
podzim 2006
Rozsah
1/1/0. 8 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Mgr. Lucie Pospíšilová
Rozvrh
Út 14:00–15:40 U41
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty a studentky se soudobými formami a nástroji ochrany demokracie a s problémy, které jsou s nimi spjaty. V předmětu budou diskutovány otázky vymezení demokracie a jejích nepřátel (včetně jejich monitorování), šíření hodnot demokracie ve vnitřní i vnější politice, zákazů skutečně i domnělě antidemokratických organizací, omezení svobody projevu apod. Objasněny budou teoretické aspekty i reálné příklady ochrany demokracie v zahraničí a zvláště pak v ČR. V rámci předmětu (včetně referátů a seminárních prací) budou akceptovány i normativní politologické přístupy.
Osnova
  • 1. Úvod do studia ochrany demokracie 2. Vymezení demokracie, forem její ochrany a nepřátel demokracie 3. Diskursivní ochrana demokracie, ochrana demokracie ústavním inženýrstvím a rozvojovou pomocí 4. Sledování nepřátel demokracie 5. Omezení propagandy nepřátel demokracie 6. Omezení politického sdružování a shromažďování nepřátel demokracie 7. Omezení přístupu nepřátel demokracie k informacím a ve výkonu veřejných funkcí a zaměstnání 8. Omezení možnosti militantního působení nepřátel demokracie a jejich subverzivní činnosti 9. Omezení procesních práv nepřátel demokracie 10. Represivní násilná a válečná ochrana demokracie 11. Vigilantistická ochrana demokracie, subverzivní odpor a odboj proti nepřátelům demokracie 12. Písemné přezkoušení
Literatura
  • Seznam literatury bude zadán na počátku semestru. Literatura bude dostupná buď v knihovně FSS nebo z internetu.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zkouškou, která sestává ze čtyř částí. Za každou z nich je možné získat maximálně 15 bodů, celkem je tedy možné v rámci předmětu získat 60 bodů: Jednotlivými součástmi zkoušky jsou: 1. Zpracování stanovisek k problémům a jejich prezentace na semináři. Student/studentka může zpracovat stanoviska k vybraným problémům (které budou zadány na začátku semestru) a prezentovat je na semináři. Za každé stanovisko je možné získat 5 bodů. Na každém semináři může student/studentka mít nejvýše jedno stanovisko. Celkem může mít student/studentka v průběhu semestru maximálně 3 stanoviska. Na jedno téma se mohou nahlásit maximálně 4 studenti/tky. Hodnocena bude schopnost uchopit téma a věcně a odborně argumentovat. 2. Zpracování seminární práce a její odevzdání v řádném termínu (do 14.12.2006) na téma, které bude dohodnuto s vyučujícím v průběhu semestru. Rozsah práce je cca 20 000 znaků (včetně mezer). Práce musí být odevzdána v elektronické podobě do odevzdávárny v IS. Na práce odevzdané po termínu nebude brán zřetel. Na práci se hodnotí invence studenta/studentky, schopnost nalezení vědeckých problémů v rámci tématu, dále to, jak logicky je seminární práce strukturována a zda citace a poznámky odpovídají normám. 3. Aktivita na seminářích (hodnocena je aktivně projevená schopnost zapojovat se věcně do diskuse na seminářích v celém průběhu semestru) 4. Závěrečné písemné přezkoušení (pokrývá odpřednášenou látku a zadanou literaturu)
Informace učitele
Plagiátorství je zakázáno a bude postihováno dle norem platných na FSS MU.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007.