SOC188 Město: místo, prostor, společnost

Fakulta sociálních studií
podzim 2011
Rozsah
1/1. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. RNDr. Luděk Sýkora, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Ing. Radim Marada, Ph.D.
Oddělení sociologie – Katedra sociologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Soňa Enenkelová
Rozvrh
každé liché pondělí 12:00–15:40 U43
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/40
Mateřské obory/plány
předmět má 18 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem kurzu je (1) porozumění městu, jakožto výsledku organizace společnosti v prostředí, a (2) pochopení procesů a mechanismů utváření a proměn města. Důraz je kladen na vnímání města jako (1) místa v širším celosvětovém a celospolečenském prostoru a (2) vnitřně strukturovaného a diferencovaného prostoru složeného z plurality různorodých nicméně vzájemně integrovaných míst. Nejdříve je diskutována definice města jakožto specifického místa v krajině určeného vysokou integritou společenských vazeb, vyznačujícího se neobvyklou vnitřní rozmanitostí a významným vlivem na okolí. Město nabízí vysoký potenciál pro kreativitu a inovace. Zároveň je místem potenciálních sociálních konfliktů a společenských rizik, ale též spolupráce, synergií a budování kulturní plurality a tolerance. V neposlední řadě město (kompaktní x bezbřeze se rozrůstající) představuje potenciál i hrozbu udržitelného rozvoje. Ke studiu města bylo a je přistupováno z různorodých perspektiv. Kurz diskutuje ty nejvýznamnější z hlediska historického vývoje poznání měst i současných debat o městech. Specifická pozornost je věnována restrukturalizaci měst v období globalizující se společnosti s důrazem na procesy proměny vnitřní prostorové struktury měst a dynamicky se měnící lokality. V neposlední řadě je pak diskutována role aktérů utvářejících města: těch kdo mají moc rozhodovat a investovat kapitál, těch, kteří města formují svými každodenními aktivitami a těch, kteří utváří naše povědomí o městech a jejich problémech. Hlavní získanou kompetencí studenta je integrální a interdisciplinární chápání složitosti a provázanosti městského, jeho objektivních základů a rozmanitých subjektivních interpretací a schopnost pozitivní analýzy, kritického vyhodnocení a normativních doporučení pro veřejnou správu. Výstupem kurzu je seminární práce reflektující teoretický akademický rámec i praktickou zkušenost každodenního života občana, jež je prezentována na závěrečném semináři.
Osnova
  • Město: místo v prostoru, prostor v místě: Co je to město? Definice města. Město v krajině, krajiny ve městě. Místo. Prostor. Dialektika místa a prostoru.
  • Nastavování zrcadel: model, vysvětlení, interpretace: Epistemologie: Jak na město? Sociální ekologie, politická ekonomie, post-strukturalismus.
  • Město a společnost: Městský způsob života. Městské prostředí, kapitalismus, pokročilá dělba práce.
  • Prostor města (z Chicaga do Los Angeles): Vnitřní prostorová struktura města: řád nebo náhoda?
  • Kam kráčíš město? Globální město a místní restrukturalizace: Restrukturalizace současných měst, její podmíněnosti.
  • Mozaika města a její proměny: segregace, gentrifikace, suburbanizace. Nové sociálně-prostorové formace: gated communities, edge a edgeless cities. Procesy proměny a měnící se lokality
  • Růst měst a kapitál (kdo rozhoduje?) Sociálně-prostorová dialektika (aktéři či struktury?) Sociální konstrukce obrazů města (kdo utváří realitu?): Moc kapitálu a nerovnoměrný územní rozvoj, lidské aktivity v časoprostoru města, reprezentace místa a prostoru.
  • Město: místo v prostoru, prostor v místě: Závěrečný seminář: prezentace a diskuse seminárních prací.
Literatura
  • Literatura je dostupná v ISu (složka Studijní materiály předmětu).
Metody hodnocení
Výukové metody: přednášky, četba povinné a doporučené literatury, diskuse v hodině, příprava a prezentace seminárních prací na zadané téma. Požadavky pro ukončení. zpracování a prezentace seminární práce. Rozsah seminární práce: 3000 slov. Prezentace: ústní a vizuální. Hodnotí se originalita, argumentace, reflexe znalostí získaných v kurzu, formální zpracování, prezentace, diskuse. Hodnocení seminárních prací: seminární práce 75%, prezentace a diskuse na semináři 25%.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2008, podzim 2009, podzim 2012.