MVE109 EU Institutions

Faculty of Social Studies
Spring 2005
Extent and Intensity
1/1/0. 6 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D. (lecturer)
prof. PhDr. Petr Kaniok, Ph.D. (lecturer)
prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M. (lecturer)
Guaranteed by
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Department of International Relations and European Studies – Faculty of Social Studies
Contact Person: Olga Cídlová, DiS.
Timetable
Wed 14:00–15:40 U5
Prerequisites (in Czech)
Kurs je koncipován jako navazující. Předpokládá se proto absolvování kursu Evropská integrace, nebo srovnatelná znalost evropského integračního procesu. Nezbytností je take četba anglických textů.
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 8 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Kurs se zabývá detailně mechanismy a institucionální strukturou Evropské unie. Pozornost je věnována vývoji orgánů a vlivu politických okolností na proces rozhodování EU. V kursu je zohledněn vliv integračních paradigmat supranacionalismu a intergovernmentalismu na vznik a fungování institucí.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Úvod do problematiky institucionálního vývoje ES/U, polarita nadnárodního a mezivládního modelu, specifika EU, úvod do evropského práva 2. Evropská rada 3. Rada EU 4. Evropská komise - historický vývoj, role 5. Evropská komise - mechanismus prosazování zájmů, úkoly v legislativním procesu 6. Seminář 1: Volba a sestavování Evropské komise (skupinová práce, prezentace a následná diskuse) 7. Evropský parlament - jeho struktura, politické strany, vnitřní členění 8. Evropský parlament, legislativní proces, test z dokumentů 9. Hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů - postavení poradních orgánů, Účetní dvůr a jeho význam 10. Problematika institucionálních reforem - Ústava EU 11. Semiář 2a: Pozice České republiky v institucionální struktuře EU (individuální práce, přednes referátu, aktivní participace na diskusi) 12. Seminář 2b: Pozice České republiky v institucionální struktuře EU (individuální práce, přednes referátu, aktivní participace na diskusi) 13. Evropský soudní dvůr, Soud první instance.
Literature
  • PITROVÁ, Markéta and Petr FIALA. Evropská unie (Europen union). Brno: CDK, 2003, 737 pp. mimo edice, svazek 1. ISBN 80-7325-015-2. info
  • PITROVÁ, Markéta. Institucionální struktura Evropské unie : vliv integračních paradigmat na výstavbu institucí ve Společenství. Edited by Petr Fiala. Brno: [s.n.], 1999, 213 s. info
  • texty umíštěné v elektronické studovně
  • Pitrová, M.:Institucionální struktura EU, Brno 1999
Assessment methods (in Czech)
Kurs je ukončen zápočtem a zkouškou. Podmínkou k získání zápočtu je odevzdání eseje a napsání zápočtového testu z dokumentů, který se uskuteční v polovině semestru. Esej v rozsahu 5 normostrastran je povinná na tema: Metody ostranění demokratického deficitu. Eseje je nutné odevzdat nejpozději do prvního květnového týdne. Zkouška je realizována písemně, podmínkou připouštění ke zkoušce je udělení zápočtu. Bodové ohodnocení - zápočtový test (20 bodů), esej (20 bodů), zkouška (60 bodů), práce na seminářích (5 bodů - Seminář 1 a 10 bodů - Seminář 2). Minimální hranice pro úspěšné splnění kurzu je 70 bodů. Hodnocení: A (110-105), B (104-98), C (97-90), D (89-80), E (79-70).
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course is taught annually.
The course is also listed under the following terms Spring 2000, Spring 2001, Spring 2002, Spring 2003, Spring 2004, Spring 2006.
  • Enrolment Statistics (Spring 2005, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/fss/spring2005/MVE109