EVS807 SZBP

Fakulta sociálních studií
podzim 2007
Rozsah
0/0. 8 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Zdeněk Kříž, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Jan Závěšický (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Pá 14. 12. 17:40–19:10 P21
Předpoklady
Schopnost číst česky a anglicky. Schopnost čitelně psát.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 13 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurz je zaměřen na problematiku budování bezpečnostní politiky Evropy s důrazem na její vývoj v 90. letech v rámci struktur Evropské unie a Severoatlantické aliance a na pedpokládané tendence v krátkodobém a střednědobém horizontu.
Osnova
  • 1. Bezpenostní politika, terminologie a základní koncepce. 2. Historické souvislosti pokus o zajišování bezpenosti v Evrop . 3. ZEU jako pokus o nástroj k zajištní "evropské bezpenosti". 4. Vývoj transatlantické vazby v rámci Severoatlantické aliance. 5. SZBP a EBOP. Geneze, zámry a skutenost. 6. Velká Británie, Francie a jejich postoj k EBOP. 7. SRN a její postoj k EBOP. 8. Postoje USA a Ruska k EBOP. 9. Postoje dalších stát k EBOP. 10. Česká republika a EBOP. 11. Tendence ve vývoji spolených ozbrojených sil evropských stát. Problém budování spolených obranných kapacit. 12. Závrený seminář. Povinná literatura: Luák, P.: Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce. Praha 1997. Feld, W. J.: The Future of European Security and Defense Policy. London 1993. Khol, R.: eská republika a Evropská bezpenostní a obranná politika. ÚMV Praha 2001. Khol, R. a kolektiv: Evropská bezpenostní a obranná politika. Národní perspektivy. Praha 2002. Doporuenná literatura: Fidler, J. - Mareš, P.: Dějiny NATO. Praha 1997. Eichler, J.: Francouzská armáda od de Gaulla k Mitterandovi. Praha 1990. Heller, F. - Gillingham, J.: NATO: The Founding of the Alliance and the Integration of Europe. New York 1992. Herz, D. (ed): Die Europaische Union. Frankfurt am Main. 1999. Heuser, B. (ed): NATO and the Cold War. London 1991. Kíž, Z. (vedoucí autorského kolektivu): eská republika v bezpenostní architektue Evropy. Praha 1998. Weidenfeld, W. - Wessels, W.: Evropská unie od A do Z. Praha 1997 WEU Today. Brussels 1997.
Literatura
  • Fiala, P. Pitrová, M.: Evropská unie. CDK 2003, s. 537 592.
  • Khol, R.: Česká republika a Evropská bezpečnostní a obranná politika. ÚMV Praha 2001.
  • Kříž, Z.: Německý podíl na spolupráci Evropské unie a Severoatlantické aliance při provádění vojenských operací na podporu míru. Klíčová mocnost nebo černý pasažér? In: Závěšický, J.(ed.): Bezpečnostní (ne)stabilita. Praha: Klub mladých Evropanů, 2005,
  • Khol, R. a kolektiv: Evropská bezpečnostní a obranná politika. Národní perspektivy. Praha 2002.
  • Kříž, Z. (vedoucí autorského kolektivu): Česká republika v bezpečnostní architektuře Evropy. Praha 1998.
  • Howorth, Jolyon Keeler, John T. S: Defending Europe. The EU, NATO and the Quest for European Autonomy. New York 2003.
  • Kříž, Z.: Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evrop a její význam v současném mezinárodním bezpečnostním prostředí. In: Suchý, P. Kuchyňková, P. (eds.) Vývoj a výsledky procesu kontroly zbrojení a odzbrojování. Marnost nad marnost? MPU MU Brno
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zkouškou. Ke zkoušce bude student připouštěn pouze tehdy, když odevzdá do začátku zkouškového období referát na vybrané téma. Referáty se budou odevzdávat do "odevzdávárny" v ISU. Témata referátů budou vyvěšena na počátku semestru. Je možné se individuálně dohodnout na speciálním tématu. Zkouška se bude týkat látky v povinné literatuře. Celkem bude zadáno 50 otázek po jednom bodu. Celkový čas: 70 minut. Minimem pro složení zkoušky je zisk 60%.
Informace učitele
Podrobný sylabus bude dán k dispozici na začátku semestru spoleně se seznamem referátů. Celková zátěž kurzu je cirka 500 stran v čj., 100 stran v ang. a zpracování referátu na 8 stran. UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2006, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015.