BAFA031p Farmakologie - přednáška

Lékařská fakulta
podzim 2012
Rozsah
celkem 10. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. MUDr. Regina Demlová, Ph.D. (přednášející)
doc. PharmDr. Jan Juřica, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Jana Nováková, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Jana Pistovčáková, Ph.D. (přednášející)
doc. PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Barbora Říhová, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Alena Máchalová, Ph.D. (přednášející)
doc. PharmDr. Jana Rudá, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Petra Amchová, Ph.D. (náhr. zkoušející)
MVDr. Zuzana Babinská, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Mgr. Jana Kubátová, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Gabriela Přibyl Dovrtělová, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Mgr. Michaela Sabová, Ph.D. (náhr. zkoušející)
Garance
doc. MUDr. Regina Demlová, Ph.D.
Farmakologický ústav – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: Renata Bláblová
Dodavatelské pracoviště: Farmakologický ústav – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Předpoklady
BABC011p Biochemie a hematologie - př.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu bude student z přednášek orientován v integraci biomedicínských oborů chemie, anatomie, fyziologie, molekulární biologie, patologie a patologické fyziologie umožňující pochopení proč, jakým mechanismem a za jakých okolností mohou léky či jejich kombinace vyvolávat účinky nejen terapeutické, ale i nežádoucí a toxické. Bude rozlišovat indikační třídy léků a profily žádoucích a nežádoucích účinků jejich hlavních zástupců, se zvláštním zřetelem k možným interakcím léčiv a jejich způsobu předpisu. Po absolvování praktických cvičení bude umět uplatňovat správné "farmakologické myšlení" při volbě léku, jeho dávkování a vypočítat hodnoty pro individuální přípravu aplikačních roztoků a základní farmakokinetické parametry.
Osnova
  • 1. PŘEDNÁŠKA (2.11.): Základní farmakologické pojmy. Klasifikace léčiv. Mechanizmy účinků léčiv. Základy farmakokinetiky. Faktory ovlivňující účinek léčiva. Nežádoucí účinky léčiv. Lékové interakce. Výzkum a vývoj nových léčiv.
  • 2. PŘEDNÁŠKA (16.11.): Lékařský předpis a jeho náležitosti. Základní legislativní normy pro používání léčivých přípravků. Přehled lékových forem a aplikačních způsobů. Informace o léčivech (SÚKL, Český lékopis, AISLP, Micromedex, EMA). Farmakologie vegetativního nervového systému. Receptory sympatiku a parasympatiku, jejich farmakologické ovlivnění.
  • 3. PŘEDNÁŠKA (14.12.): Neurotropní látky, psychofarmaka. Celková a lokální anestetika. Analgetika. Nesteroidní protizánětlivé látky. Antiastmatika. Glukokortikoidy. H1-antihistaminika.
Výukové metody
Studenti navštěvují dle stanoveného rozvrhu přednášky a absolvují praktická cvičení, které jsou vedeny učitelem farmakologie.
Metody hodnocení
Závěrečná zkouška je vedena formou písemného multivýběrového testu, kdy má student možnost zvolit jednu správnou odpověď z nabízených variant. Test v počtu 30 otázek je randomizovaně generován pro jednotlivého studenta. Kritériem hodnocení je získaný počet bodů, za každou zcela správně zodpovězenou otázku je přidělen 1 bod. Za nesprávně zodpovězenou otázku se studentovi odečte půl bodu. Za nevyplněnou otázku studentovi žádný bod odečten nebude. Hodnocení je následující: A = 91-100% z maximálního počtu bodů; B = 81-90%; C = 71-80%; D = 61-70%; E = 50-60%; F = méně než 50% z maximálního počtu bodů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2011, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2017.