KBOMII Odborný modul II

Lékařská fakulta
podzim 2014
Rozsah
0/0. 20 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Miroslava Beňovská, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Ludmila Bourková (přednášející)
RNDr. Petr Breinek (přednášející)
MUDr. Dana Bučková, Ph.D. (přednášející)
doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA (přednášející)
Mgr. Jana Flášarová (přednášející)
Mgr. Jana Gottwaldová (přednášející)
RNDr. Alena Mikušková (přednášející)
Iva Křípalová (pomocník)
Garance
doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA
Katedra laboratorních metod – Pracoviště nelékařských oborů – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: Michaela Gregorovičová
Dodavatelské pracoviště: Katedra laboratorních metod – Pracoviště nelékařských oborů – Lékařská fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Absolvent/ka: zná fyzikální principy používané v laboratorní technice,; umí správně pracovat s přístrojovou technikou a přiblížit možnosti jejího využití,; poskytuje nové informace o výbavě klinických laboratoří se zaměřením na přístroje pro klinickou biochemii,; zná supervizi systém! POCT,; zná principy analytických technik a instrumentace.
Osnova
  • Bezpečnost, kvalita, ISO 15189, SOP-technické; Laboratorní pomůcky a zařízení; Mimolaboratorní preanalytika; POCT; Zkušební test z témat Odborného modulu I.; LIS/NIS; elektronická žádanka, Centrifugy; Perianalytická automatizace; Základy mikroskopických technik; Optické metody; spektrofotometr ; Turbidimetr; nefelometr; fluorimetr; Chromatografie; TLC, LC; Chromatografie; HPLC, GC; Elektrochemické techniky; Osmometrie; Plamenová fotometrie; Suchá chemie; ISE; enzymové elektrody, mikročipy, mikroarray; Fluorimetrie; FPIA, Chemiluminiscence; MEIA; Analyzátory ABR a krevních plynů; Automatické biochemické analyzátory, typy kalibrace; Automatické biochemické analyzátory; Automatické biochemické analyzátory – video; AAS - plamenová a elektrotermická atomizace, ICP; Zkušební test z témat Odborného modulu I. – vyhodnocení; Instrumentace molekulrně-biologických technik; Instrumentace radioimunoanalýzy; Flow cytometrie; Elektroforetické separační techniky; Denzitometrie; reflexní fotometrie; Vertikální fotometrie; Technika suché krevní skvrny, Delfia; Analytické znaky metod, IKK, EKK; Hmotnostní spektrometrie; Automatické imunochemické analyzátory; Automatické analyzátory chemické a morfologické analyzy moči; Hematologické analyzátory
Výukové metody
Výukové metody teoretické části specializačního vzdělávání jsou primárně zaměřeny na poskytnutí současných poznatků v oblasti řízení a provozu klinických laboratoří s praktickou aplikací klinických, analytických a instrumentálních technologií a postupů. Výstupem z učení je schopnost zdravotního laboranta-specialisty využít nabyté znalosti a vědomosti pro praktickou činnost v laboratorním provozu. Důležitým výstupem je rovněž osvojení si pozitivního a aktivního přístupu k provozním, organizačním a technologickým změnám, které jsou pro obor Klinická biochemie typické. Základní formou výuky je přednáška provázená ppt-prezentacemi a komentovanými videosekvencemi. K probíraným tématům je rovněž vedena řízená diskuse s popisem řešení na mateřských pracovištích. Účastníci mají přístup k e-learningovému kurzu „Likvorologie“, který je součástí stejnojmenného předmětu bakalářského studia oboru Zdravotní laborant na LF MU. V přípravě je podobný formát pro problematiku morfologického vyšetření moče.
Metody hodnocení
Školitel pro teoretickou výuku vypracovává studijní plán a plán plnění praktických výkonů, které má účastník vzdělávání v průběhu přípravy absolvovat a průběžně prověřuje znalosti (vědomosti a dovednosti). Školitel pro praktickou část hodnotí zvládnutí výkonů stanovených vzdělávacím programem. Odborná praxe na odborných pracovištích probíhá pod vedením přiděleného školitele, který je zaměstnancem daného pracoviště, má specializovanou způsobilost v oboru a osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Školitel odborné praxe potvrzuje splnění výkonu. Průběžné hodnocení školitelem: školitel pravidelně a průběžně prověřuje teoretické znalosti a praktické dovednosti účastníka specializačního vzdělávání. Do studijního průkazu zapisuje ukončení každého modulu a získaný počet kreditů. Průběžné hodnocení získaných teoretických znalostí je prováděno formou zkušebního testu vždy na začátku následujícího modulu specializačního vzdělávacího programu.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2011, jaro 2012, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.