VSLB071 Laboratorní bakteriologie

Lékařská fakulta
podzim 2018
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
MUDr. Lenka Černohorská, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Ondřej Zahradníček (cvičící)
Garance
prof. MUDr. Filip Růžička, Ph.D.
Mikrobiologický ústav – Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně – Lékařská fakulta
Kontaktní osoba: MUDr. Lenka Černohorská, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Mikrobiologický ústav – Společná pracoviště s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně – Lékařská fakulta
Předpoklady
Podmínkou (prerekvizitou) pro zápis předmětu je absolvovaná zkouška z lékařské mikrobiologie.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 10 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/10, pouze zareg.: 0/10, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/10
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci stáže budou studenti lépe rozumět průběhu všech kroků bakteriologické diagnostiky a interpretaci laboratorních vzorků. Tak budou schopni lépe rozumět načasování procesu a interpretaci výsledků.
Výstupy z učení
Studenti budou schopni sledovat celý proces bakteriologického vyšetření od odběru vzorku přes primární kultivaci, další identifikační testy a testy antibiotické citlivosti až po konečný výsledek.
Osnova
  • Studenti budou sledovat celý proces bakteriologické diagnostiky jednotlivých vzorků, jmenovitě: výtěr z krku, výtěr z nosu, vzorky moče, stolice apod. (reálná skladba souboru vzorků bude záviset na aktuální situaci v laboratoři!) Pro každý z nich se student zúčastní následujících dějů:
  • Příjem vzorku do laboratoře, jeho zpracování podle Standardních operačních postupů, zejména očkování na kultivační půdy
  • Vyhodnocení kultivačních výsledků, identifikace (zejména patogenních) mikroorganismů
  • Provedení in vitro testů citlivosti na antimikrobiální látky + jejich odečtení, včetně 1) případného rozhodování o otestování citlivosti na další látky (v případě rezistence) a 2) rozhodnutí a následně vyhodnocení testů na epidemiologicky významné fenotypy rezistence (ESBL, MRSA, VRE atd.)
  • Interpretace výsledků, včetně diskuse o odpovídající antibiotické terapii (seznámení se s prací antibiotického střediska)
  • Pro všechny kroky také: vkládání odpovídajících údajů do laboratorního informačního systému.
Literatura
Výukové metody
Stáže, 5 x 3 hodiny. Na pracovišti budou studenti vedeni odborníky z praxe s pedagogickými zkušenostmi, maximální počet studentů ve skupině bude 8.
Metody hodnocení
Hodnocení proběhne formou zápočtu, který bude zapsán do informačního systému patřičnému studentovi. Předpokladem pro udělení zápočtu je absolvování celé stáže a praktické provedení jedné diagnostické zkoušky s vyhotovením protokolu. Neomluvené absence nebudou tolerovány. Protokol bude archivován na sekretariátu Mikrobiologického ústavu.
Informace učitele
V podzimním semestru 2018 bude předmět pravděpodobně vyučován před započetím tohoto semestru (pro zamezení rozvrhovým kolizím). Termíny realizace 10.8. - 17.8., 27.8.-7.9. - V případě zájmu o tento termín realizace se, prosím, s námi domlouvejte co nejdříve
In autumn semmester 2018 the subject will be probably educated before the start of that semester (to avoid timetable clashes). Only in case of low interest the subject will be moved to another time.
E-mail:
lenka.cernohorska@fnusa.cz;
ondrej.zahradnicek@fnusa.cz
Další komentáře
Studijní materiály
Poznámka k četnosti výuky: 5 x 3 hod stáže.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2016, podzim 2017, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.