aZLHE0221p Histologie a embryologie I - přednáška

Lékařská fakulta
jaro 2016
Rozsah
1/0. 0 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. MUDr. RNDr. Svatopluk Čech, DrSc. (přednášející)
doc. MVDr. Aleš Hampl, CSc. (přednášející)
doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc. (přednášející)
MUDr. Irena Lauschová, Ph.D. (přednášející)
doc. RNDr. Petr Vaňhara, Ph.D. (přednášející)
MUDr. Ivana Baltasová (pomocník)
MUDr. Jana Dumková, Ph.D. (pomocník)
Mgr. Hana Kotasová, Ph.D. (pomocník)
MUDr. Eva Mecová (pomocník)
Garance
prof. MUDr. Drahomír Horký, DrSc.
Ústav histologie a embryologie – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav histologie a embryologie – Teoretická pracoviště – Lékařská fakulta
Předpoklady
( aZLAN0131s Anatomie I - seminář || ZLAN0131s Anatomie I - seminář ) && ( aZC011 Zacházení s chemickými látkami || ZC011 Zacházení s chemickými látkami )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět zajišťuje výuku histologie a embryologie, které náleží k páteřním teoretickým předmětům na lékařských fakultách. Na konci tohoto kurzu bude student schopen: v části histologické - a)definovat základní pojmy oboru a aplikovat systém třídění poznatků v praxi, b) popsat a vysvětlit stavbu a funkci buňky až do molekulární úrovně, c) popsat a vysvětlit základní charakteristiky epitelové tkáně, základní stavební princip a funkci pojivových tkání, strukturní charakteristiku svalové tkáně včetně mechanismu svalové kontrakce a stavbu a funkci nervové tkáně; porozumět a vysvětlit stavbu buňky, základní stavební principy a funkce pojivových tkání, základní charakteristiky epitelové tkáně, rozdíly ve stavbě jednotlivých typů svalové tkáně, popsat stavbu a funkci nervové tkáně, d) identifikovat základní typy tkání a všechny důležité orgány v histologických řezech; e) analyzovat mikroskopickou stavbu orgánů lidského těla v normě a porovnat ji s patologickými změnami; v části embryologické -1) vysvětlit vývoj gamet a princip meiózy a regulace gametogeneze; 2) diskutovat základní vývojové procesy a genetickou kontrolu vývoje; 3) popsat časný vývoj embrya včetně vývoje přídatných extraembryonálních struktur; 4) kategorizovat období embryonálního vývoje a charakterizovat klíčové etapy ve vývoji jednotlivých orgánových systémů.
Osnova
  • 1. Úvod. Předmět a význam histologie, její členění. Hraniční oblasti histologie. Stručná historie oboru a Ústavu histologie a embryologie na LF MU.
  • 2. Cytologie. Definice a charakteristika buňky. Stavba a funkce biologické membrány. Přehled buněčných kompartmentů. Buněčná membrána, buněčné povrchy a spojení buněk. Buněčný cyklus a dělení buňky. Diferenciace buněk.
  • 3. Tělní tekutiny. Přehled stavby krve: Erytrocyty, leukocyty a trombocyty. Rozpočet bílých krvinek.Prenatální a postnatální hemopoesa. Stručný přehled vývoje erytrocytů, leukocytů a trombocytů.
  • 4. Obecná histologie. Tkáň - definice, klasifikace tkání a jejich vznik. Tkáň epitelová - definice a rozdělení. Povrchové epitely, stavba a funkce žlázového epitelu. Cytologická charakteristika žlázové buňky.
  • 5. Tkáně pojivové: Obecné vlastnosti a jejich stavební složky (buňky, pojivová vlákna a základní hmota). Přehled a výskyt vaziv, tkáně chrupavkové a kostní. Přehled vývoje kostní tkáně (histogeneze).
  • 6. Přehled stavby svalové tkáně: Hladká, příčně pruhovaná kosterní a srdeční svalová tkáň. Ultrastruktura myofibrily, mechanismus svalové kontrakce.
  • 7. Přehled stavby nervové tkáně: Neuron a výběžky, synapse. Neuroglie a obaly nervových výběžků. Saltatorní vedení nervového vzruchu.
  • 8. Mikroskopická anatomie a embryologie. Přehled mikroskopické stavby srdce a cév a lymfatických orgánů. Monocytomakrofágový systém.
  • 9. Definice embryologie, její význam a návaznost na další lékařské obory. Základy časného vývoje člověka: Periodizace ontogenetického vývoje. Lidské gamety, jejich stavba, fyziologie a vývoj. Meióza a hlavní rozdíly mezi spermatogenezou a oogenezou. Transport gamet. Kapacitace spermií a akrosomová reakce.Oplození, kortikální reakce. Rýhování. Morula a blastocysta.
  • 10. Nástin implantace blastocyty a abnormální místa implantace. Diferenciace trofoblastu a embryoblastu během implantace. Extraembryonální mezoderm. Přehled vývoje extraembryonálních struktur. Chorion - definice a stručný nástin jeho vývoje.
  • 11. Vývoj středního zárodečného listu a chordy. Vznik prvosegmentů a jejich diferenciace. Další osové orgány zárodku. Deriváty zárodečných listů - přehled. První tři týdny vývoje člověka v datech - časový průřez.
Literatura
    doporučená literatura
  • MESCHER, Anthony L. Junqueira's basic histology : text and atlas. 13th ed. New York: McGraw-Hill Medical, 2013, xi, 544. ISBN 9781259072321. info
  • MOORE, Keith L., T. V. N. PERSAUD a Mark G. TORCHIA. Before we are born : essentials of embryology and birth defects. 8th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders, 2013, xviii, 348. ISBN 9781437720013. info
    neurčeno
  • LOWE, James S. a Peter G. ANDERSON. Stevens and Lowe´s Human Histology. 4th. Elsevier, 2015. ISBN 978-0-7234-3502-0. info
  • OVALLE, William K., Patrick C. NAHIRNEY a Frank H. NETTER. Netter's essential histology. 2nd ed. Philadelphia, PA: Elsevier/Saunders, 2013, xv, 517. ISBN 9781455706310. info
  • MOORE, Keith L., T. V. N. PERSAUD a Mark G. TORCHIA. The developing human : clinically oriented embryology. 9th ed. Philadelphia, PA: Saunders/Elsevier, 2013, xix, 540. ISBN 9781437720020. info
  • SADLER, T. W. Langman's medical embryology. 12th ed. Philadelphia: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins, 2012, xiii, 384. ISBN 9781451144611. info
Výukové metody
přednáška
Metody hodnocení
Zkoušku studenti skládají až po absolvování předmětu Histologie a embryologie II - přednáška.
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
http://www.med.muni.cz/histology/education
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024.