VSRJ052 Ruština 2

Lékařská fakulta
podzim 2001
Rozsah
0/2. 4 kr. kredity B. Ukončení: k.
Vyučující
PhDr. Dana Kyseláková (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Elena Marečková, CSc.
Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Lékařské fakultě – Centrum jazykového vzdělávání
Kontaktní osoba: PhDr. Dana Kyseláková
Předpoklady
Předpokládají se základní znalosti ruského jazyka na mírně pokročilé úrovni.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • Cíl výuky: Cílem výuky je získání schopnosti číst s porozuměním snazší odborné lékařské texty v ruském jazyce, správně je překládat po stránce obsahové i z hlediska syntaktického a reprodukovat je písemně v ruštině; vyslechnout s porozuměním snazší mluvený odborný text; dohovořit se rusky ve speciálních lékařských, ale i běžných komunikativních situacích; zvládnout základní jazykové jevy se zřetelem k jejich funkčnímu využití; prokázat znalost základního lexikálního minima obecně vědní, ale i obecné slovní zásoby v rozsahu 1500 - 2000 lexikálních jednotek (předpokládá se určitá předběžná znalost lexika); používat základní lékařskou terminologii v ruštině a používat základní formu písemné dokumentace v ruštině.
  • Soubor znalostí a dovedností požadovaných u kolokvia z ruského jazyka je, podobně jako výuka, určován výlučně potřebami studovaného oboru a lékařské praxe.
  • Obecná charakteristika předmětu: Základní rozdíl mezi jazykem hlavním (jazykem 1) a jazykem vedlejším (jazykem 2) spočívá v tom, že u hlavního jazyka, ukončeného zkouškou, se vyžaduje schopnost aktivní odborné komunikace v ústní i písemné podobě, zatímco u vedlejšího jazyka postačují pasivní znalosti a jejich prověření se realizuje formou kolokvia. U jazyka 1 se předpokládá rozvíjení všech jazykových dovedností včetně nácviku výslovnosti, pravopisu, písemného projevu atd., zatímco u vedlejšího cizího jazyka (jazyka 2) jsou tyto složky výrazně omezeny. Jazyk 2 je zaměřen na četbu, poslech s porozuměním a překlad. Při jeho výuce jsou voleny snazší odborné texty a také lexikální minimum určené k pasivnímu zvládnutí je omezeno zhruba o třetinu.
Literatura
  • KYSELÁKOVÁ, Dana a Ludmila PAVLÍKOVÁ. Ruština pro mediky. Dotisk 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 1991, 132 s. ISBN 80-210-0230-1. info
  • KNAPPOVÁ, Věra. Ruské konverzační texty pro mediky. 9. dot. Brno: Univerzita J.E.Purkyně, 1988, 82 s. info
Metody hodnocení
Výuka probíhá formou cvičení. Na konci podzimního semestru je zakončena zápočtem (z), na konci jarního semestru kolokviem (K), které má zpravidla ústní část.
Informace učitele
Aktuální informace o předmětu, konzultačních hodinách atd. jsou zveřejňovány na nástěnkách oddělení cizích jazyků.
Kontakt s vyučujícími zajišťuje sekretariát pracoviště (Komenského nám. 2) denně od 09.00 do 11.00 hod., tel 05/42126 526.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: Studenti se státní jazykovou zkouškou, příp. jejím ekvivalentem mohou vykonat zkoušku kdykoliv během semestru.
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2000, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005.