HV5_SZR2 Sborový zpěv a řízení souborů 2

Pedagogická fakulta
podzim 2002
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. Vladimír Richter (cvičící)
Alexander Vacek (cvičící)
Garance
Alexander Vacek
Katedra hudební výchovy – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Marie Doležalová
Předpoklady
HV5_SZR1 Sborový zp. a řízení souborů 1
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
HV5_SZR2 Ukončeni: zápočet, zkouška. -Taktovací schemata, agogické změny, slučování a dělení dob, diferencování pohyb pravé a levé ruky dirigenta, připrava a nastup, závěrečné gesto. - Temperované a čisté sborové ladění, artikulace vokálů a konsonantů. Typy sborových těles, koncertní postavení sboru , organizace zkoušek, dlouhodobý dramaturgický plán tělesa. -Zasady studia sborových partitur pro děcké, ženské, mužské, smíšené obsazení. - Sbory a capella, sbory s doprovodem.
Osnova
  • HV5_ZSR2 2SEMESTR -Ženský, mužský a smíšení sbor, charakteristika a rozsah hlasů, základní repertoár těchto typů sborů, možnosti postavení hlasů. - Charakteristika sborových skladeb obdobi romantismu, hlavní světové a české skladatelské osobnosti. -Připrava zkoušek, plánování prace s celým sborem, hlasovými skupinami, s jednotlivci. -Akustická zkouška, koncert. -Sborová pisňová tvorba v obdobi národního obrození,vývoj sborového zpěvu na přelomu 19 a 20 století,vznik učitelských sborových těles. -Zvlaštnosti taktovacich gest v ruznych tempech, a v ruznem vyrazu. Diferencování pohyb levé a pravé ruky, vystavba tempová a dynamická, gesta ostrá, měkká, odrazová, legatová. -Fermaty celeho a polovičného zavěru. -Slučování a dělení dob, mimika jako pohybová mluva. -Dirigování, zpěv a hra partitur. Literatura: Jarm.Vrchotová-Pátová "Sborový zpěv" Praha 1986 A.Einstein "Hudba v obdobi romantismu" Bratislava 1989 J.Kolář "Sborový zpěv a řizení sboru" Praha 1998 M.Buček "Sborový zpěv a řizení sboru"
Metody hodnocení
Typ výuky: seminář
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1999, podzim 2000, podzim 2001, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006.