IVc515 Pokročilé postupy měření chování a experimentálního designu

Pedagogická fakulta
jaro 2021
Rozsah
0/0/5.8. 70 hodin. 8 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno online.
Vyučující
prof. PhDr. Karel Pančocha, Ph.D., M.Sc. (přednášející)
PhDr. Helena Vaďurová, Ph.D., M.Sc. (přednášející)
Bc. Matúš Mader (cvičící)
Mgr. Vendula Malaníková (pomocník)
Garance
prof. PhDr. Karel Pančocha, Ph.D., M.Sc.
Institut výzkumu inkluzivního vzdělávání – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Lenka Gajzlerová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Institut výzkumu inkluzivního vzdělávání – Pedagogická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
IVc515/OS01: Pá 12. 3. 9:00–16:50 učebna 7, So 13. 3. 9:00–16:50 učebna 24, Pá 19. 3. 9:00–16:50 učebna 4, So 20. 3. 9:00–16:50 učebna 32, So 10. 4. 9:00–16:50 učebna 24, K. Pančocha
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět navazuje na předmět Úvod do měření chování a experimentálního designu. Představuje pokročilé vnitrosubjektové výzkumné postupy a designy vhodné pro měření chování a způsoby grafické prezentace, interpretace a analýzy behaviorálních dat jak v klinické praxi, tak behaviorálním výzkumu. Cílem předmětu je seznámit účastníky s nejčastěji používanými formáty experimentálního designu s důrazem na vytvoření dovedností pro využití těchto znalostí v praxi behaviorálního analytika. Studenti se naučí vhodně vybírat systém měření a graficky prezentovat získaná data. Dále také kombinovat výzkumné designy a interpretovat behaviorální data.
Výstupy z učení
Absolventi předmětu dokáží analyzovat a rozhodnout, které měřitelné dimenze chování (frekvence, doba trvání, latence, intenzita a topografie) je vhodné použít pro měření chování u konkrétního klienta/pacienta. Dokáží prakticky provést kontinuální a diskontinuální měření všech měřitelných dimenzí chování a vést při měřeních asistenty behaviorálního analytika a behaviorální techniky. Dokáží prakticky použít pokročilé prostředky pro zaznamenávání dat (behaviorální formuláře, check-listy) a vytvořit odpovídající grafické znázornění vývoje chování včetně akceleračních grafů. Absolventi mají pokročilé znalosti kvality měření, zejména konceptů validity, reliability a přesnosti měření. Využívají pokročilé metody a techniky experimentálního designu a dokáží navrhnout a vypracovat komplexní studii v rámci vnitosubjektového experimentálního designu s využitím reverzního formátu, formátu měnících se intervencí, měnících se kritérií, několikeré základny a kombinací těchto formátů.
Osnova
  • měření výskytu chování
  • přímé a nepřímé míry chování
  • dimenze chování a jejich měření
  • měření formy a síly chování
  • design měnícího se kritéria
  • hodnocení validity a reliability postupů měření
  • výběr systému měření, vytvoření systému měření, procedurální integrita
  • závislé a nezávislé proměnné
  • vnitřní a vnější validita
  • grafická prezentace
  • grafická interpretace, úroveň, trend a variabilita
  • dočasné vztahy mezi proměnnými
  • single-case experimental design - hlavní rysy, výhody, tvorba a editace
Literatura
  • Kennedy, C. H. (2005). Single-case designs for educational research. Prentice Hall.
  • Bailey, J. S., & Burch, M. R. (2017). Research methods in applied behavior analysis. Routledge.
  • Kratochwill, T. R., & Levin, J. R. (2014). Single-case intervention research: Methodological and statistical advances. American Psychological Association.
  • COOPER, John O., Timothy E. HERON a William L. HEWARD. Applied behavior analysis. Third edition. Harlow: Pearson, 2020. 945 stran. ISBN 9781292324630. info
Výukové metody
přednáška, seminář, skupinové diskuse, diskuse s odborníky z praxe, problémové učení, praktické aktivity, hry v roli, sledování instruktážních videí, samostatná četba odborných textů a jejich analýza (dle online opory předmětu), projektová práce s kazuistikami.
Metody hodnocení
Pro úspěšné ukončení kurzu má student nejméně 80% docházku. Požadavky: odevzdání úkolů z četby odborných textů do ISu a jejich schválení vyučujícím – samostatná četba dle tématu semináře, splnění úkolů k četbě, aktivní zapojení do výuky a setkání s odborníky, analýza postupu dle instruktážního videa, vypracování projektu (zpracování konkrétního behaviorálně analytického tématu), prezentace ve výuce, závěrečný test.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
30 h teorie 40 h cvičení.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2019, jaro 2022, jaro 2023, jaro 2024.