MSBP_HC2 Hudební činnosti 2

Pedagogická fakulta
jaro 2024
Rozsah
0/1/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Marie Kábelová (cvičící)
doc. Mgr. Vladimír Richter (cvičící)
Garance
Katedra hudební výchovy – Pedagogická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Katedra hudební výchovy – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem hlasové výchovy je vybudovat systém dovedností a návyků v pěvecké technice a dát studentům metodické základy pro pedagogickou práci s hlasem dětí. Důraz je kladen na fixaci správného postoje, na nácvik pěveckého dýchání, posazení hlasu do rezonance i na schopnost tvořit opřený hlavový tón. Nutnou podmínkou pro zvládnutí interpretace povinných skladeb je měkké nasazení hlasu, volně znějící tón, dobrá výslovnost konsonantů, vyrovnání vokálů, schopnost zpívat vázaně, schopnost práce s hlasem po stránce výrazové, schopnost používat vhodnou a svému hlasu přiměřenou dynamiku ad. Součástí semináře je poučení o hygieně mluvního i zpěvního hlasu – zdravý a kvalitní hlasový projev je důležitým vkladem do budoucího povolání každého učitele.
Osnova
  • Úvod. Zadání studijní literatury. Pěvecký postoj. Nácvik správného držení těla. Typy dýchání. Dechová cvičení. Nácvik žeberně-bráničního typu dýchání. Hlasové začátky. Nácvik měkkého hlasového začátku. Dechová, artikulační a pěvecká cvičení pro zlepšení techniky zpěvu dospělých. Práce s rejstříky. Vyrovnání a rozšiřování hlasového rozsahu. Procvičování pěvecké techniky na zpěvu lidových písní. Práce s dětskou písňovou literaturou. Poučení o hygieně mluvního i zpěvního hlasu dětí. Nácvik repertoáru. Zpěv lidových a umělých písní. Poučení o hygieně mluvního i zpěvního hlasu dospělých.
Literatura
    doporučená literatura
  • Havlíček, I. – Dikánová, M. – Pazdírek, D.: Dětský zpěvník. Supraphon, Praha 1971
  • Chládková, B. První pěvecké kroky. Supraphon, Praha 1988.
  • Frostová, J. - Vaniaková, M. Základy hlasové výchovy pro učitele. 1. 1.vyd. Brno : Masarykova univerzita, 1995. 38 s. ISBN 80–210-1229-3.
  • Barickman, Ch. Anglické písničky pro děti (Song Book). Computer Press, a.s., Brno 2008. ISBN 978–80-251–1686-9.
  • Chládková, B. – Snížková, J. Slabikář začínajícího zpěváčka. Supraphon, Praha 1988
  • RYŠÁNKOVÁ, Dagmar. Výběr písní pro Klavírní improvizaci oboru Učitelství mateřských škol. 4. dotisk 2., rozš. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2016, 99 s. ISBN 978-80-210-5726-5. info
    neurčeno
  • Princl, S. Hopsa hejsa. 10 písní pro mateřské školy. Panton, Praha 1982
Výukové metody
teoretická příprava, praktická cvičení, domácí příprava
Metody hodnocení
Cvičení. Zápočet: Transpozice různých typů hlasových cvičení s vlastním klavírním doprovodem v diatonické a chromatické modulaci. Nastudování a praktické předvedení 15-ti povinných písní (zpěv písní s doprovodem na klavír). Aplikace získaných pěvecko-technických dovedností (teoretických i praktických) na vybranou pěveckou literaturu. Základní vědomosti z oblasti hygieny mluvního a zpěvního hlasu. Jednou z podmínek je 80% účast na semináři.
Informace učitele
Zdravý hlas, mluva bez logopedických vad. Jednou z podmínek je 80% účast na semináři. Studenti, kteří si zapisují předmět opakovaně, se přihlásí vždy ke stejnému pedagogovi. Student navštěvuje a dokončí hlasovou výchovu u pedagoga, který jej po hlasové stránce vede od započetí studia.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/jaro2024/MSBP_HC2