ZeD013 Geoinformační a kartografické nástroje v geografickém vzdělávání 1

Pedagogická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/0/2. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Mgr. Hana Pokorná, Ph.D. (přednášející)
prof. Ing. Václav Talhofer, CSc. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Mgr. Hana Pokorná, Ph.D.
Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Kateřina Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Hlavním cílem předmětu je představit procesy zpracování obrazových informací, specifika map a obrazových dat dálkového průzkumu jako materiálů zaznamenávajících realitu v kontextu se školní praxí. Studenti se seznámí s tvorbou mapových podkladů, s kartografickými a geoinformačními produkty a jejich úlohou v geografickém vzdělávání. Získají základní dovednosti pracovat s geoinformačními technologiemi a v orientovat se ve volně přístupných geoinformačních programech a geografických datech s ohledem na jejich využití ve výuce.
Osnova
  • Osnova: 1. Ukotvení terminologie a metodologie kartografie a geoinformatiky 2. Kartografie a geoinformatika jako vědecké i praktické disciplíny, výzkumy a produkty. 3. Základní koncepce zpracování formalizovaných modelů geografické reality v digitální a analogové formě. 4. Zdroje dat pro modely geografické reality. 5. Specifika práce s mapami a obrazovými daty dálkového průzkumu. Diskuze na odborné téma. Jeden konspekt ze zahraniční literatury z oblasti geoinformatiky (po domluvě s examinátorem). Zvládnutí základní úrovně práce s geoinformačními technologiemi - zpracování zadané mapy, interpretace obrazových dat dálkového průzkumu. Účast na odborné exkurzi do vybrané výzkumné a výrobní instituce zaměřené na produkci map a zpracování obrazových dat.
Literatura
  • Talhofer, V.: Základy matematické kartografie, ISBN 978-80-7231-297-9, Univerzita obrany Brno 2007 Voženílek, V., Kaňok, J. a kol.: Metody tematické kartografie, vizualizace prostorových jevů, Univerzita Palackého v Olomouci, 2011, ISBN 978-80-244-2790-
Výukové metody
seminář - diskuze na odborné téma. Účast na odborné exkurzi do vybrané výzkumné a výrobní instituce zaměřené na produkci map a zpracování obrazových dat.
Metody hodnocení
Zápočet je podmíněn splněním dílčích aktivit: *aktivní účast v diskusi *zpracování konspektu ze zahraniční literatury z oblasti geoinformatiky (po domluvě s examinátorem). *zvládnutí základní úrovně práce s geoinformačními technologiemi - zpracování zadané mapy, interpretace obrazových dat dálkového průzkumu. + účast na odborné exkurzi do vybrané výzkumné a výrobní instituce zaměřené na produkci map a zpracování obrazových dat.
Informace učitele
Literatura: Talhofer, V.: Základy matematické kartografie, ISBN 978-80-7231-297-9, Univerzita obrany Brno 2007 Voženílek, V., Kaňok, J. a kol.: Metody tematické kartografie, vizualizace prostorových jevů, Univerzita Palackého v Olomouci, 2011, ISBN 978-80-244-2790-4. Solcum, T.A. et col.: Thematic Cartography and Geographic Visualization, Second Edition, Pearson Education, Inc., Upper Saddle River, NJ 07458, 2005.Campbell, J. B. (2007). Introduction to remote sensing, 4th edn. New York: The Guilford Press Campbell, J. B. (2007). Introduction to remote sensing, 4th edn. New York: The Guilford Press Liben, L. S, a Downs, R. M. (1991). The role of graphic representations in understanding the world. In R. M. Downs, L. S. Liben a D. S. Palermo (Eds.) Visions of aesthetics, the environment, and development: The legacy of Joachim Wohlwill. Hillsdale, NJ: Erlbaum, pp. 139–180. Lillesand, T. M. a Kiefer, R. W. (1999). Remote sensing and image interpretation. 4th edn., New York: John Wiley and Sons. MacEachren, A. M. (2004). How maps work: Representation, visualisation, and design. New York: The Guilford Press. Olson, J. M. a Brewer, C. A. (1997). An evaluation of color selections to accommodate map users with color-vision impairments. Annals of the Association of American Geographers, vol. 87, pp. 103–134. Ottosson, T. (1987). Map-reading and wayfinding. Goteborg: Acta Universitatis Gothoburgensis. Svatoňová, H. a Lauermann, L. (2010). Dálkový průzkum Země – aktuální zdroj geografických informací. Brno: Masarykova univerzita.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/podzim2020/ZeD013