Bi2MP_ZMIC Základy mikrobiologie

Pedagogická fakulta
podzim 2011
Rozsah
0/0/2. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Marek David, Ph.D. (cvičící)
Garance
Mgr. Marek David, Ph.D.
Katedra biologie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Marek David, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu by měl být student schopen: - vysvětlit základní termíny používané v mikrobiologii, vyložit hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami mikroorganizmů, uvést jejich základní taxonomické členění a vyjmenovat jejich typické zástupce;
- popsat jednotlivé pracovní pomůcky používané v mikrobiologické laboratoři a interpretovat jejich specifické funkce;
- připravit kultivační média pro izolaci, růst a uchovávaní mikroorganizmů;
- aplikovat základní mikrobiologické metody (izolace, kultivace a identifikace mikroorganizmů, očkování, mikroskopování mikroorganizmů atd.);
- pochopit důležitost sterilní práce v mikrobiologické laboratoři;
- obecně charakterizovat výskyt mikroorganizmů v životním prostředí (půda, voda), jejich podíl na toku živin v prostředí a jejich význam pro člověka (původci infekčních onemocnění, komenzálové, využití mikroorganizmů v průmyslu a výzkumu, bioremediace)
Osnova
  • 1. Úvod: Bezpečnost práce. Mikrobiologie jako vědní obor, její historické milníky a význam v současnosti. Základní členění mikroorganizmů. Základní zásady práce s mikroorganizmy, popis pracovního náčiní a přístrojového vybavení. Příprava kultivačních médií. Sterilizace.
  • 2. Charakteristika prokaryontní buňky. Základy taxonomie bakterií. Očkování a kultivace mikroorganizmů.
  • 3. Izolace (křížový roztěr) a identifikace mikroorganizmů. Mikroskopie a mikroorganizmy I. - typy mikroskopů, mikroskopické techniky, zásady práce s mikroskopy. Pozorování mikroorganizmů.
  • 4. Hodnocení morfologie kolonií mikroorganizmů. Mikroskopie a mikroorganizmy II. – nativní, fixovaný a trvalý preparát, barvení mikroorganizmů (barvení dle Grama, atd.).
  • 5. Vliv vnějšího prostředí na mikroorganizmy. Buněčný cyklus prokaryont. Metody stanovení počtu buněk v mikrobiální kultuře.
  • 6. Význam bakterií pro člověka I. – patogenní a nepatogenní bakterie, využití mikroorganizmů ve výzkumu. Ekologie mikroorganizmů I. – mikrobiologické stanovení čistoty vody.
  • 7. Význam bakterií pro člověka II. - využití bakterií v průmyslu, bioremediace. Ekologie mikroorganizmů II. – izolace bakterií z půdy a její mikrobiologický rozbor, mikrobiologický rozbor potravin.
  • 8. Kvasinky: jejich význam pro člověka (kvasné procesy, modelové organizmy, patogenní zástupci). Kultivace, identifikace a mikroskopování kvasinek.
  • 9. Mikrobiologie v praxi – exkurze na vybrané mikrobiologické pracoviště (bude upřesněno v průběhu semestru). Úvod do veterinární mikrobiologie. Další mikroskopické organizmy - viry, houby, paraziti.
  • 10. Internetové zdroje, sbírky mikroorganizmů, kontrola protokolů.
Literatura
    doporučená literatura
  • JANDOVÁ, Božena a Ludmila KOTOUČKOVÁ. Praktikum z mikrobiologie. 1. vyd. Brno: Vydavatelství MU, 1996, 67 s. ISBN 80-210-1374-5. info
  • VESELÁ, Mária a Milan DRDÁK. Praktikum z obecné mikrobiologie. Vyd. 2. přeprac. Brno: Vysoké učení technické v Brně, 1999, 87 s. ISBN 80-214-1305-0. info
    neurčeno
  • Vybrané metody v mikrobiologii. Edited by Josef Cudlín. Vyd. 1. Praha: Academia, 1981, 488 s. URL info
  • KOCKOVÁ-KRATOCHVÍLOVÁ, A, G BASAŘOVÁ, Olga BENDOVÁ, Karel BERAN, V BETINA, M BETINOVÁ, P BIELY, V FARKAŠ, Marie HAVELKOVÁ, Z HOLAN, M KAHLER, Marie KOPECKÁ, Arnošt KOTYK, V KOVÁČOVÁ, J LIEBLOVÁ, O MARKOVIČ, E MINÁRIK, Oldřich NEČAS, J ŘIČICA, M SOBOTKA, Augustin SVOBODA, Eva STREIBLOVÁ, Josef ŠANDULA, L ŠILHÁNKOVÁ, Jana SUBIKOVÁ, A TOMŠÍKOVÁ a David VRÁNA. Kvasinky ve výzkumu a praxi. 1. vyd. Praha: Academia Praha, 1986, 379 s. Československá akademie věd. URL info
  • NĚMEC, Miroslav a Dana HORÁKOVÁ. Základy mikrobiologie pro učitelské studium. 3. vyd. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 1999, 233 s. ISBN 8021020601. info
  • JANDEROVÁ, Blanka a Olga BENDOVÁ. Úvod do biologie kvasinek. 1. vyd. Praha: Karolinum, 1999, 108 s. ISBN 8071849901. info
Výukové metody
teoretická příprava, laboratorní cvičení
Metody hodnocení
Studenti jsou povinni v průběhu celého semestru navštěvovat jednotlivá laboratorní cvičení (povolena je jedna neomluvená absence). Úspěšné absolvování předmětu je podmíněno kontrolou vyplněných pracovních protokolů vyučujícím. Zápočet je studentům udělen po ústní zkoušce, která má formu diskuze a která zahrnuje krátkou praktickou demonstraci.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017.