DAFf02 Disertační seminář 5 - 8

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/2/0. 20 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Mgr. Pavel Skopal, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. Mgr. Pavel Skopal, Ph.D.
Ústav filmu a audiovizuální kultury – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav filmu a audiovizuální kultury – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je systematická podpora výzkumu studentů a práce na samotné disertační práci. Kurz umožňuje reflektovat průběh práce, vést diskusi o aktuálních výzkumných problémech a metodologicky studentovi práci směřovat.
Kurz navazuje na DAF01 Disertační seminář 1-4, zapisuje se od 5. semestru dále.
Výstupy z učení
- student zpřesňuje téma disertační práce jak materiálově, tak metodologicky
- student soustavně postupuje ve výzkumu a psaní disertační práce
Osnova
  • Předmět se realizuje ve dvou seminárních skupinách podle specializací, v případě potřeby a zájmu je možné svolat společné seminární sezení.
  • Kurz zahrnuje individuální konzultace se školitelem (konají se dle potřeba, nejméně však jednou za semestr!), jednak formou pravidelných skupinových setkání. Disertační seminář se koná každý semestr po celou (standardní) dobu studia. Student je povinen si seminář zapisovat pravidelně a v patřičné návaznosti, a to od prvního semestru studia.
  • Skupinové semináře se konají obvykle blokově jednou až dvakrát za semestr.
  • Prezentace se konají dle dohodnutého harmonogramu, přičemž student je povinen rozeslat svůj příspěvek vedoucímu práce tři týdny a ostatním doktorandům nejpozději týden dní před konáním semináře. Určení studenti vypracují koreferát.
  • Postupné úkoly pro jednotlivé semináře jsou po semestrech stanoveny takto:
  • I (2. nebo 3. semestr). Prezentace rozpracovaného výzkumného projektu: vymezení a popis zkoumaného problému, plán postupu práce, hypotetické závěry, stav bádání v dané oblasti, definice klíčových pojmů, vymezení teoretického/historického kontextu, komentovaná rešerše prostudované literatury a základního korpusu pramenů (cca 15 stran).
  • II (4. nebo 5. semestr): První vzorová kapitola: teoretický úvod (v rozsahu cca 30 stran).
  • III (6. nebo 7. semestr): Druhá kapitola (v rozsahu cca 30 stran).
  • Podrobnější specifikace práce obou seminářů na webu jednotlivých pracovišť.
Literatura
  • ŠANDEROVÁ, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha: Sociologické nakladatelství, 2009. 209 s. Studijní texty, 34. svazek. ISBN 978-80-86429-40-3. info
  • SZCZEPANIK, Petr. (ed.) Nová filmová historie. Antologie současného myšlení o dějinách kinematografie a audiovizuální kultury. Praha: Herrmann a synové, 2004. 528 s. info
  • BALME, Christopher B. Einführung in die Theaterwissenschaft. 4., durchgesehene Aufl. Berlin: Erich Schmidt, 2008. 214 s. ISBN 9783503098248. info
Výukové metody
Předmět je realizován formou individuálních konzultací a společných seminárních setkání.
Metody hodnocení
Každý jednotlivý zápočet se uděluje jednak na základě odevzdání příslušné části disertační práce, jednak za prezentaci a povinnou aktivní účast v seminárních diskusích.
Další komentáře
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2021, podzim 2021, jaro 2022, podzim 2022, jaro 2023, podzim 2023, jaro 2024, podzim 2024, jaro 2025.