PB21PB25 Podpora mezinárodní pracovní mobility

Filozofická fakulta
podzim 2018
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Lenka Hloušková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Bc. et Bc. Lenka Navrátilová (přednášející)
Garance
doc. Mgr. Petr Novotný, Ph.D.
Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Ivana Klusáková
Dodavatelské pracoviště: Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Rozvrh
každé liché úterý 12:00–15:40 K21
Předpoklady
PB12JA14 Základy poradenství
Předpokladem zápisu do předmětu je absolvování kurzu Základy poradenství nebo jinak prokázané znalosti vedení poradenského procesu.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 18 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/18, pouze zareg.: 0/18, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/18
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Studenti se seznámí se soubory informací, v nichž se potřebují orientovat vyjíždějící a přijíždějící zájemci o zaměstnání v zahraničí s důrazem na legislativu související s pracovní mobilitou v zemích EU. Kromě toho bude kurz zaměřen na rozvoj základních dovedností spojených s vedením poradenského rozhovoru se zájemci o zaměstnání v zahraničí. Po absolvování kurzu budou studenti znát základní informace, o nichž potřebuje být zájemce o práci v zahraničí informován před odjezdem, během pracovního pobytu/stáže i při návratu do původní země, a budou se orientovat v nástrojích, které mohou jako poradci využít k podpoře klienta v jeho kariérové volbě – pracovat v zahraničí.
Osnova
  • V průběhu kurzu je rozkrýván potenciál poradenských služeb v podpoře zahraniční pracovní mobility. 1. Zahraniční pracovní mobilita a specifika pracovní mobility mezi zeměmi EU 2. Poradenský proces zaměřený na podporu kariérové volby – pracovat v zahraničí 3. Otázky, s nimiž se potýká jedinec, který chce vycestovat za prací do zahraničí. 4. Právní otázky zaměstnávání (včetně podmínek zdravotního a sociální pojištění) cizinců v zemích EU 5. Uznávání kvalifikací a certifikátů jako podmínka uplatnění na trhu práce v zahraničí 6. Možnosti podpory sociální integrace v hostitelské zemi 7. Podmínky návratu z pracovní stáže/pobytu zpět do ČR.
Literatura
    doporučená literatura
  • A European Career Guidance Concept For International Youth Mobility. Edited by Florian Kreutzer - Elena Iuga. Bielefeld. 2016. 206 s. ISBN: 978-3-7639-5735-4
  • Multikulturní poradenství : teoretické základy a osvědčené postupy v Evropě. Edited by Mika Launikari - Sauli Puukari. Praha: Dům zahraničních služeb MŠMT. 291 s. ISBN 9788087335079. 2009. info
Výukové metody
Přednášky navazující na samostatnou práci studentů s informačními zdroji. Semináře koncipované jako nácviky vedení jednotlivých částí poradenského rozhovoru.
Metody hodnocení
Dílčí seminární úkoly a předvedení části cvičného poradenského rozhovoru.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2017, podzim 2019, podzim 2020.