PS_BB046 Vedení rozhovoru s klienty v náhradní péči

Filozofická fakulta
jaro 2016
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
PhDr. Kateřina Bartošová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. David Vaněk, PhD. (přednášející)
Garance
PhDr. Zdenka Stránská, Ph.D.
Psychologický ústav – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Irena Komendová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Psychologický ústav – Filozofická fakulta
Předpoklady
SOUHLAS
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 10 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/10, pouze zareg.: 0/10
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci kurzu bude student schopen porozumět získaným teoretickým znalostem vedení rozhovoru s klienty v dětských domovech a využít je při práci s konkrétním dítětem. Na základě nabytých znalostí, podpořených supervizí, bude dále schopen vést klienta k osobnostními a sociálnímu růstu (tzn. dovést klienta k odhalení silných stránek, rozvíjet klientovu důvěru v sebe sama, rozvíjet pocit vlastní kompetence, pomoci vytyčit s klientem konkrétní cíl a pomoci s počátkem realizace)
Osnova
  • 1. Teoretické základy vedení rozhovoru
  • 2. Cíle osobnostního a sociálního rozvoje
  • 3. Základní prvky metody koučinku
Výukové metody
přednášky, skupinová diskuze, domácí příprava, praxe.
Metody hodnocení
účast na teoretické výuce (2 dny) účast na dvou supervizních setkáních 12 x 60 minut setkání s dítětem z DD závěrečné zhodnocení formou eseje
Informace učitele
Studenti absolvují intenzivní dvoudenní sebezkušenostní workshop, ve kterém se seznámí se specifikami práce s dětmi z dětského domovu. Dále si osvojí dovednosti, jak koučovacím způsobem probouzet u doprovázených dětí důvěru v sama sebe, ve své schopnosti a dovednosti a jak je zaměřit na rozvoj svých možností a dosahování konkrétních cílů, které si vytyčí. Každý student pak dostane do péče jedno dítě z dětského domova. Jeho úkolem bude po dobu třech měsíců se s dítětem pravidelně jednou týdně potkat na 60 minut, přičemž využije teoretického zázemí získaného na začátku semestru. V průběhu projektu proběhne 2x supervizní setkání, kde bude prostor řešit případné problémy a sdílet, co se daří.Na závěr projektu proběhne závěrečné setkání s debrífingem. Studenti budou vybráni na základě motivačního dopisu - max 1 normostrana, kde zdůvodní svou motivaci k práci s cílovou skupinou. Vybraných 15 studentů bude pozváno na setkání 17.2 od 14:30 do 16:00 na FF MU. Motivační dopisy prosím zašlete na mail 144972@mail.muni.cz Závazné jsou v tuto chvíli střetnutí s klienty a pracovníky v dětských domovech - zde se jedná o spolupráci s jinou institucí a není snadné najít vhodný termín: pondělí 7.3. 17.00 - 18.30hod čtvrtek 10.3. 16.00 - 17.30hod Počítejte s tím, že se bude třeba účastnit jednoho setkání - podle toho zda budete pracovat spíše s mladším nebo starším dítětem (vyjasníme na společné schůzce) --- Úvodní teoretické ukotvení a procvičení naučených dovedností proběhne v termínu: čt 25.2. 14.00 - 18.00h pá 26.2. 10.00 - 16.30h Termín teoretické výuky a supervizních setkání bude upřesněn dle vzájemné dohody mezi vyučujícími a studenty na začátku semestru.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022.