RESZk Státní závěrečná zkouška magisterská

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/0/0. 0 kr. Ukončení: SZk.
Vyučující
Mgr. Bc. Kateřina Bočková Loudová, Ph.D. (cvičící)
PhDr. Aikaterini Franc (cvičící)
doc. Mgr. et Mgr. Markéta Kulhánková, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Marek Meško, M.A., Ph.D. (cvičící)
Mgr. Nicole Votavová Sumelidisová, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. Mgr. Irena Radová, Ph.D.
Ústav klasických studií – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Erlebachová
Dodavatelské pracoviště: Ústav klasických studií – Filozofická fakulta
Předpoklady
RESoZk Soub. zk. z novořec. jaz. || REBcZk Státní zkouška bakalářská
Ke státní závěrečné zkoušce se smí přihlásit student, který získal předepsané kredity ze všech - povinných i výběrových - kurzů; splnil podmínky společného základu studia na Filozofické fakultě MU a předložil diplomovou práci.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Státní závěrečná zkouška se skládá ze zkoušky z novořeckého jazyka a literatury a z obhajoby magisterské diplomové práce. Obhajoba diplomové práce je ústní. Student při ní představí svoji práci a její cíle, reaguje na posudky školitele a oponenta a v následné diskusi odpoví na doplňující otázky či podněty.
Zkouška z novořeckého jazyka a literatury má písemnou a ústní část, obě se skládají ve stejném zkouškovém období.
K ústní části zkoušky přistupuje student či studentka pouze po úspěšném složení písemné části. Zkouškou jsou ověřovány znalosti získané v povinných předmětech profilujícího základu a v základních teoretických předmětech profilujícího základu.
Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
vysvětlit hlavní tendence vývoje řecké literatury od středověku po současnost a zasadit je do mezinárodního kontextu vysvětlit vývoj novořeckého jazyka od helénistické koiné po současnost
správně zasadit kulturní a jazykové dění v Řecku od středověku po současnost do historického kontextu
plynule hovořit a kultivovaně psát v novořečtině na úrovni C1 evropského referenčního rámce
korektně přeložit z češtiny do novořečtiny a naopak jakýkoliv text, včetně schopnosti volby vhodných slovníků pro překlad charakterizovat tvorbu významných byzantských a novořeckých autorů číst a interpretovat byzantskou a novořeckou literaturu, včetně textů v katharevuse
napsat vědecky fundovaný text, který se opírá o nejnovější odborné poznatky a dokládá autorovu schopnost samostatného výzkumu
Osnova
  • V písemné části student dokládá znalost novořečtiny na úrovni C1 (primárně předměty Jazykový seminář pro pokročilé a Písemný projev pro Mgr., ale jazykové kompetence si studenti vylepšují i v dalších profilujících předmětech). Zkouška probíhá bez použití slovníku a skládá se z překladu krátkého textu z češtiny do řečtiny a z řečtiny do češtiny a z krátkého eseje na jedno ze tří navržených témat. U překladů je kladen důraz na postižení smyslu překládaného textu, nikoli na doslovnost. U překladu do češtiny je vyžadována také gramatická a ortografická korektnost a odpovídající stylistická úroveň.
  • V ústní části jsou ověřovány kompetence studenta v těchto oblastech:
  • - Mluvený projev v novořečtině (předmět Jazykový seminář pro pokročilé a další).
  • - Znalost byzantské a starší novořecké literatury v rozsahu daném náplní předmětů Úvod do byzantské literatury, Řecká literatura 15.–18. století, včetně schopnosti žánrové klasifikace a literární analýzy (předmět Vybrané literární teorie a metody interpretace textu).
  • - Znalost vývoje řeckého jazyka od helénistické koiné po současnost včetně orientace v textech ve starších fázích jazyka (předměty Vývoj novořeckého jazyka I. a II., Klasická řečtina pro Mgr.).
  • - Sečtělost v byzantské a novořecké literatuře v originálech a překladech v rozsahu určeném příslušnými předměty (studenti ke státní zkoušce přinesou seznam četby).
  • - Přehledná znalost řeckých dějin 15.–18. století.
Literatura
  • Literatura je podrobně vypsána u jednotlivých povinných předmětů, jejichž úspěšné absolvování je k této zkoušce požadováno
  • For the literature, see the annotations of the compulsory subjects, from which the students have to obtain the credits to sit the final master state examination
Výukové metody
Obě části zkoušky se vykonávají ve stejném zkušebním období, pokud student/-ka neuspěje u jedné z nich, opakuje celou zkoušku.
Metody hodnocení
Písemný test, ústní zkouška.
Další komentáře
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1999, jaro 2000, podzim 2000, jaro 2001, podzim 2001, jaro 2002, podzim 2002, jaro 2003, podzim 2003, jaro 2004, podzim 2004, jaro 2005, podzim 2005, jaro 2006, podzim 2006, jaro 2007, podzim 2007, jaro 2008, podzim 2008, jaro 2009, podzim 2009, jaro 2010, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019, podzim 2019, jaro 2020, jaro 2021, podzim 2021, jaro 2022.