TCZJ01 Jazyková cvičení I

Filozofická fakulta
podzim 2020
Rozsah
0/2/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučováno online.
Vyučující
Bc. Mirka Tylová (přednášející), Ondřej Klofáč (zástupce)
Mgr. Hana Strachoňová, Ph.D. (pomocník)
PaedDr. Bc. Roman Vojtechovský (pomocník)
Garance
PaedDr. Bc. Roman Vojtechovský
Ústav jazykovědy a baltistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Aneta Fidrichová
Dodavatelské pracoviště: Ústav jazykovědy a baltistiky – Filozofická fakulta
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
TCZJ01/01: Út 10:00–11:40 L42, M. Tylová
TCZJ01/02: Út 12:00–13:40 L42, M. Tylová
Předpoklady
Doporučuje se současné zapsání předmětů: TCZJ02 Český znakový jazyk I, TCZJ05 Konverzace I, TCZJ03 Cvičení v českém znakovém jazyce I.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 1/20, pouze zareg.: 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je osvojení slovní zásoby strukturované do pěti témat formou interakce s lektorem (rodilý mluvčí). Přestože je největší důraz kladen na osvojení a fixaci okruhu lexikálních jednotek vymezeného tématy, v semináři je reflektována i gramatika probíraná současně v povinném předmětu TCZJ02 Český znakový jazyk I.
Výstupy z učení
Na konci kurzu student disponuje základní slovní zásobou vymezenou danými pěti tématy. Zvládá pasivně (porozumění) i aktivně (produkce) jak izolované lexikální jednotky, tak fráze, které se vztahují ke konkrétním situacím.
Osnova
  • Témata: 1. Já a moje rodina - podtémata: představování sebe a ostatních, rodinní příslušníci, základní popis a vlastnosti členů rodiny, povolání členů rodiny, 2. Prostředí - podtémata: předměty v dané místnosti, barvy, tvary a materiály předmětů, 3. Dům a domov - podtémata: můj dům/byt a jeho okolí; věci, které vlastním; známá města a jejich významná místa, naše země a sousední státy ČR, 4. Každodenní život a časové údaje - podtémata: dny v týdnu, číslovky v časových údajích; můj režim dne, základní druhy jídla a nápojů, měsíce v roce a související činnosti, svátky, 5. Život v městě - podtémata: dopravní prostředky a dopravní situace, základní typy obchodů, základní předměty v daném typu obchodů, základní instituce, cesta do školy/práce /domů (popis cesty).
Literatura
    povinná literatura
  • Dictio: Vícejazyčný výkladový slovník online [online]. Brno: Masarykova univerzita, 2018. Dostupné z: www.dictio.info.
    doporučená literatura
  • DOMANCOVÁ, Iris - VOJTECHOVSKÝ, Roman. Slovenský posunkový jazyk: špecifický vyučovací predmet pre žiakov so sluchovým postihnutím - jazyková úroveň A1, A2, B1. Bratislava: Štátny pedagogický ústav, 2016. Jazyková cvičení I. Elf: E-learning na FF MU [onl
  • LEESON, Lorraine - van den BOGAERDE, Beppie - RATHMANN, Christian - HAUG, Tobias. Znakové jazyky a Společný evropský referenční rámec pro jazyky: Deskriptory pro společné referenční úrovně. Rada Evropy, 2016. Dostupné z: www.ecml.at/Portals/1/ECML.Public
  • MACUROVÁ, Alena a kol. 2011. Multimediální cvičebnice pro kurz český znakový jazyk. [DVD]. Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlova, 2011.
  • Společný evropský referenční rámec pro jazyky: Jak se učíme jazykům, jak je vyučujeme a jak v jazycích hodnotíme. Rada Evropy, 2001.
  • ŠEBKOVÁ, Helena - NOVÁKOVÁ, Radka. Číslovky v českém znakovém jazyce - praktická cvičení. [DVD]. Praha: Česká komora tlumočníků znakového jazyka, 2008.
Výukové metody
- cvičení vedená v českém znakovém jazyce - práce s lektorem v hodině - názorně-demonstrativní metoda – práce s obrazem a videem
Metody hodnocení
docházka, aktivita, práce v hodině
Navazující předměty
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2021.